Usuwanie rozstępów – sprawdziliśmy różne metody i ich skuteczność

Usuwanie rozstępów – sprawdzone metody Rozstępy to problem blisko 70% kobiet i 40% mężczyzn. Najczęściej szpecą brzuch, biust, uda, pośladki […]

usuwanie rozstępów

Usuwanie rozstępów – sprawdzone metody

Rozstępy to problem blisko 70% kobiet i 40% mężczyzn. Najczęściej szpecą brzuch, biust, uda, pośladki i ramiona, a im więcej czasu mija od ich powstania, usuwanie rozstępów jest tym trudniejsze . Obecnie istnieje wiele nieinwazyjnych metod likwidowania rozstępów, warto więc dowiedzieć się na czym polegają i czy są skuteczne.

usuwanie rozstępów metody

Rozstępy to wrzecionowate nitki ścieniałej i pomarszczonej skóry przebiegające równolegle, tworząc nieestetyczne pasma odróżniające się barwą od reszty powierzchni skóry. Najczęściej pojawiają się:

 • na biodrach
 • na brzuchu
 • na pośladkach
 • na ramionach
 • na udach
 • pod pachami

Przyczyny powstawania rozstępów

Główną przyczyną odpowiedzialną za powstawanie rozstępów jest silne rozciąganie skóry, szybki przyrost masy ciała i towarzyszące tym zmianom oddziaływanie hormonów. Rozstępy powstają w wyniku przerostu włókien kolagenowych – wskutek nadmiernego naciągnięcia skóry włókna te ulegają uszkodzeniu, a skóra reaguje zwiększeniem produkcji kolagenu, co prowadzi do powstania blizny w skórze właściwej. Najczęściej pojawiają się w okresie dojrzewania oraz u kobiet w ciąży, problem dotyczy także kulturystów, u których następuje nagły przyrost tkanki tłuszczowej  mięśniowej.

Skłonność do powstawania rozstępów wynika z uwarunkowań genetycznych, może towarzyszyć chorobom endokrynologicznym (nadczynność nadnerczy, zespół i choroba Cushinga) bądź stanowić skutek przewlekłej terapii lekami steroidowymi.

Fazy rozwoju rozstępów

Powstawanie rozstępów oraz ich rozwój dzieli się na dwie fazy.

Faza I to tzw. faza zapalna, występuje zaraz po zerwaniu włókien kolagenowych – ze względu na uraz pojawia się stan zapalny, a to powoduje pojawienie się znamion w przypominających sinoczerwone, wypukłe prążki, faza ta trwa od pół roku do dwóch lat od powstania zmian, rozpoczęcie leczenia pozwala na ich usunięcie.

Faza II to tzw. faza zanikowa, w której blizny bledną, stopniowo zmniejszają objętość, stają się lekko zapadnięte i pomarszczone – w tej fazie całkowite usunięcie już niemożliwe, ale stosowanie zabiegów z zakresu medycyny estetycznej pozwala na znaczące zmniejszenie parametrów blizny.

Leczenie i usuwanie rozstępów 

Wybór metody powinien być uzależniony od fazy powstawania rozstępów, przy czym zdecydowanie łatwiejsze i bardziej skuteczne jest usuwanie zmian w fazie zapalnej, ponieważ wtedy jeszcze polega na leczeniu powstałych urazów. Współczesna medycyna estetyczna pozwala jednak na skuteczne redukowanie widoczności rozstępów, które powstały nawet wiele lat wcześniej – zabiegi przeprowadzane są w sposób nieinwazyjny, bez pozostawiających blizny zabiegów chirurgicznych wykonywanych w znieczuleniu ogólnym. Chirurgiczne usuwanie rozstępów zostało właściwie całkowicie wyparte przez metody terapeutyczne, w tym lasery, specjalistyczne kremy i maści na blizny  i inne metody.

Usuwanie rozstępów – 10 najpopularniejszych metod :

 1. Frakcyjna radiofrekwencja mikroigłowa

Obecnie jest to najpopularniejsza metoda likwidowania rozstępów zanikowych. Zabieg polega nakłuwaniu skóry głowicą wyposażoną w 25 mikroigieł i jednoczesnym jej podgrzewaniu. Wkłuciu towarzyszy emisja wiązki fal radiowych ogrzewającej skórę na całej długości igły. Taki bodziec termiczny i mechaniczny stymuluje produkcję kolagenu i elastyny, co prowadzi do zagęszczenia włókien i powstania nowych wiązań zapełniających nawet głęboko umiejscowione rozstępy. Poprawę wyglądu skóry widać już po pierwszym zabiegu, ale dla uzyskania pełnych efektów należy powtórzyć je 2-4 razy w zależności od szerokości blizn. Ostateczny efekt będzie widoczny po upływie ok. 3 miesięcy od ostatniego zabiegu. Frakcyjna radiofrekwencja mikroigłowa pozwala pozbyć się prawie 100 proc. rozstępów zanikowych – takiego efektu nie daje żadna inna metoda. Cena jednego zabiegu: ok. 1000 zł.

 1. Laser frykcyjny ablacyjny

Laserowe usuwanie rozstępów stanowi jedną z najbardziej skutecznych, a przy tym najbezpieczniejszych metod likwidacji nieestetycznych zmian, także w fazie zanikowej. Warto jednak zaznaczyć, że laserowe usuwanie rozstępów jeszcze w fazie zapalnej daje aż do 95% skuteczności leczenia.  Laser frakcyjny stosuje się na skórę wybiórczo – w miejscach dotkniętych zmianami, dzięki czemu pozostałe obszary skóry nie są narażone na uszkodzenia. Działanie lasera opiera się na pobudzeniu skóry do wytwarzania kolagenu i elastyny oraz złuszczaniu naskórka (ablacji), co hamuje powstawanie rozstępów w przyszłości Po zabiegu konieczna jest rekonwalescencja aż do wygojenia się miejsc, w których doszło do złuszczenia naskórka. Skuteczność usuwania rozstępów tą metodą jest jednak na tyle duża, że zwykle nie jest konieczne wielokrotne powtarzanie zabiegu. Cena jednego zabiegu ok. 600 zł.

 1. Laser frykcyjny nieablacyjny

Usuwanie rozstępów laserem frakcyjnym nieablacyjnym różni się do ablacji brakiem procesu złuszczania naskórka. W tym przypadku również dochodzi do pobudzenia produkcji kolagenu i elastyny, ale bez naruszenia zewnętrznej warstwy skóry. Stymulacja następuje poprzez powstanie licznych kolumnowych mikrouszkodzeń skóry wywołanych wysoką temperaturą wewnątrz. Okres gojenia się jest krótszy, ale ze względu na mniejszą skuteczność niż przy złuszczaniu, dla uzyskania efektów konieczne jest powtórzenie zabiegu od 3 do 5 razy, w zależności od parametrów blizn. Cena jednego zabiegu: ok. 500 zł.

 1. Osocze bogatopłytkowe

Osocze bogatopłytkowe to płyn obecny w komórkach ludzkiej krwi, zawierający naturalne czynniki wzrostowe potrzebne do regeneracji zranionych czy uszkodzonych tkanek. Zabieg leczenia rozstępów osoczem bogatopłytkowym przebiega w dwóch etapach. Najpierw pacjentowi pobiera się ok 20-25 ml krwi, którą poddaje się odwirowaniu w celu uzyskania osocza o wysokiej koncentrację płytek krwi. Tak uzyskane osocze bogatopłytkowe jest następnie wstrzykiwane w miejsca poddawane terapii. Terapia osoczem bogatopłytkowym jest stosowana głównie w leczeniu rozstępów w fazie zapalnej, hamuje również powstawanie rozstępów. W zależności od rozległości oraz czasu trwania rozstępów zaleca się wykonanie od 3 do 6 zabiegów  w odstępach 2-3 tygodniowych. Cena jednego zabiegu: ok. 500 zł.

 1. Karboksyterapia

Karboksyterapia to bezpieczna metoda likwidowania rozstępów w wykorzystaniem dwutlenku węgla. Zaletą karboksyterapii jest to że oprócz usuwania blizn wpływa również na redukcję cellulitu. Zabieg polega na wstrzykiwaniu CO2 w tkanki podskórne wzdłuż rozstępu, co powoduje silne rozszerzanie się drobnych naczyń krwionośnych i powstanie nowych naczyń włosowatych. Dzięki temu następuje zwiększenie przepływu krwi, tlenu oraz składników odżywczych, a to powoduje poprawę mikrokrążenia i odnowę komórek. Usuwanie rozstępów karboksyterapią stosuje się w walce z nowymi i starymi rozstępami, a jego przeprowadzenie pozwala zmniejszyć widoczność rozstępów nawet o 80%.  Dwutlenek węgla stymuluje produkcję kolagenu i zwiększa sprężystość skóry. Cykl zabiegowy obejmuje od 8 do 12 powtórzeń zabiegów wykonywanych co dwa tygodnie. Cena jednego zabiegu: ok. 200 zł.

 1. Światło IPL

Likwidacja rozstępów światłem IPL to kolejna metoda wykorzystująca promienie lasera. Metoda polega na doprowadzeniu do odparowania pewnej grubości blizny przy jednoczesnym podgrzaniu jej do takiej temperatury, która umożliwi ponowne modelowanie. Zabieg pozwala także wyrównać kolorystykę korygowanego rozstępu. Najlepsze efekty estetyczne uzyskuje się po przeprowadzeniu serii od 4 do 6 zabiegów powtarzanych co miesiąc. Bezpośrednio po zabiegu należy stosować preparaty przyspieszające regenerację naskórka, a w trakcie terapii chronić skórę przed słońcem oraz sięgać po kremy z najwyższym filtrem (SPF 50+). Cena jednego zabiegu: ok. 200 zł.

 1. Nici PDO

Metoda nici PDO polega na umieszczeniu w głębokich warstwach skóry wchłanianych nici powodujących napięcie skóry dzięki czemu następuje stopniowe usuwanie rozstępów. Efekt zabiegu wynika z właściwości stymulujących substancji odpowiedzialnej za pobudzanie do tworzenia się kolagenu i regenerowania tkanki. Najlepsze wyniki osiąga się w I fazie powstawania rozstępów, w szczególności u osób młodych. Efekty iniekcji nici PDO w II fazie nie są trwałe – najczęściej utrzymują się przez okres od 1,5 do 2 lat. Cena zabiegu: od 500 do 2 00 zł (w zależności od powierzeni skóry dotkniętej zmianami)

 1. Mezoterapia kwasem hialuronowym

Mezoterapia polega na śródskórnym wstrzykiwaniu aktywnego preparatu poprawiającego mikrokrążenie w tkance podskórnej i wpływającego na zwiększenie metabolizmu komórek tłuszczowych. Kwas hialuronowy zwiesza sprężystość i nawilżenie skóry. Zastrzyki wykonuje się cienką igłą, a po zabiegu przeprowadzany jest masaż umożliwiający równomierne rozprowadzenie preparatu. Efekty mezoterapii są widoczne już po pierwszym zabiegu, ale dla uzyskania w pełni satysfakcjonujących rezultatów zabieg powtarza się co 14 dni przez 2 miesiące. Ze względu na nietrwałość kwasu hialuronowego, dla podtrzymania efektów po zakończeniu kuracji jednorazowe zabiegi należy powtarzać do 1-2 miesiące. Dermatolodzy zalecają stosowanie mezoterapii w połączeniu z terapią laserową – metody te doskonale się uzupełniają dając lepsze rezultaty, niż w przypadku stosowania tylko jednej metody. Cena jednego zabiegu: ok. 300 zł.

 1. Peeling chemiczny z użyciem kwasu glikolowego

Zabieg polega na nałożeniu na skórę kwasu glikolowego o stężeniu 70 proc. Czas pozostawienia preparatu na skórze jest uzależniony od parametrów blizny (wielkość, grubość rozstępu), następnie lekarz nakłada substancję neutralizującą działanie kwasu i zmywa preparat. Efekty peelingu są widoczne po zastosowaniu serii zabiegów powtarzanych przez 4 miesiące co 15 dni. Cena jednego zabiegu: ok. 300 zł.

 1. Dermabrazja

Usuwanie rozstępów przez zastosowanie zabiegu dermabrazji to coraz rzadziej stosowana metoda. Zabieg wykonuje się zarówno w celu usunięcia rozstępów w fazie zapalnej, jak i zanikowej. Polega na wykonaniu peelingu mechanicznego podczas którego dochodzi do ścierania naskórka i górnych warstw skóry właściwej, co pozwala na stymulowanie do produkowania włókien kolagenowych i elastyny. Dermabrazję przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym, zabieg trwa kilkanaście minut i nie trzeba go powtarzać, jednak efekty są widoczne dopiero po kilkunastu tygodniach. W okresie rekonwalescencji należy stosować się do zaleceń lekarza, w przeciwnym razie istnieje ryzyko pojawienia się blizn. Cena zabiegu: ok. 3 000 zł.

Usuwanie rozstępów a wybór odpowiedniej metody

Wybierając metodę usuwania rozstępów należy przede wszystkim kierować się sugestiami lekarza, który oceni skuteczność zabiegu w stosunku do parametrów zmian, a także zwróci uwagę na ewentualne przeciwwskazania do jego przeprowadzenia. Jednocześnie jednak warto zastanowić się nad oczekiwanymi rezultatami.

W większości przypadków lepiej jest zdecydować się na bardziej kosztowną metodę, przede wszystkim zabiegi wykonywane z wykorzystaniem lasera oraz mezoterapii (tzw. combo) – połączenie najskuteczniejszych metod zwiększa skuteczność terapii i daje długotrwałe efekty.  Dzięki temu zabiegi powtarza się rzadziej, co w ostatecznym bilansie może okazać się tańsze od regularnego powtarzania zabiegów o działaniu powierzchniowym.

Usuwanie rozstępów – Jak postępować po zabiegu? Metody prewencji

Niezależnie od wybranej metody likwidowania rozstępów, należy pamiętać o profilaktyce, która zahamuje powstawanie rozstępów na nowo. Podstawą prewencji jest kontrolowanie masy ciała i unikanie gwałtownych zmian wagi. Stąd należy unikać długotrwałych i intensywnych skurczów mięśniowych, a wysiłek łączyć z masażem poprawiającym krążenie naczyniowo-limfatyczne. Duże znaczenie ma prawidłowe odżywianie, odpowiedzialne za utrzymanie dobrego stanu skóry – konieczne jest dostarczanie lipidów, protein, węglowodanów i witamin.Ważne, szczególnie w ciąży jest także stosowanie preparatów przeciwdziałających powstawaniu rozstępów – kremów, żeli oraz preparatów na bazie wyciągów roślinnych. Środki prewencji kosmetologicznej należy konsultować z lekarzem prowadzącym.

logo