Próbowałaś już wszystkiego, ale Twoje włosy nadal wypadają? Sprawdź, co może być przyczyną

Sprawdź przyczyny wypadania włosów Wzmożona utrata włosów to nie tylko problem natury estetycznej. Przyczyny tej dolegliwości są bardzo zróżnicowane: mogą […]

Sprawdź przyczyny wypadania włosów

Wzmożona utrata włosów to nie tylko problem natury estetycznej. Przyczyny tej dolegliwości są bardzo zróżnicowane: mogą świadczyć zarówno o niedoborach witamin i minerałów, jak i o poważnych chorobach zakaźnych. Jeżeli więc żadne ze stosowanych do tej pory metod walki z wypadającymi włosami nie przynoszą oczekiwanych efektów, warto poznać częste przyczyny takiego stanu.

Utrata włosów jest procesem wpisanym w fizjologię człowieka – wiąże się z cyklem wzrostu włosa. Jeśli każdego dnia wypada nie więcej niż 100 pojedynczych kosmyków, nie ma powodów do zmartwień, jeżeli jednak utrata jest dużo większa, należy poznać jej przyczyny. Dopiero wtedy będzie można podjąć działania zmierzające do wyeliminowania problemu – raz na zawsze.

 

Najczęstsze przyczyny wypadania włosów

Stosowanie maseczek wzmacniających, aplikowanie preparatów stymulujących porost – na niewiele się to zda, jeśli nie zostanie wyeliminowana przyczyna utraty włosów. Nawet jeżeli dojdzie do chwilowej poprawy, prędzej czy później znów zaczną wypadać w nadmiarze.

  • Niedobory witamin i minerałów

Nawet jeśli zdrowo się odżywiasz, organizm może cierpieć z powodu niedostatecznej ilości składników odżywczych. Już sama obróbka żywności może powodować utratę cennych witamin i minerałów, w efekcie czego włosy nie są odpowiednio odżywione.

Jeżeli stosujesz zróżnicowaną dietę, a mimo to włosy wypadają, najlepiej udaj się do lekarza, możesz też wspomóc się suplementacją. Zwróć jednak uwagę na to, aby preparaty zawierały kompleks składników odżywczych – nie tylko biotynę, ale również niacynę, kwas pantotenowy, żelazo, kwas foliowy, jod, cynk, miedź i krzem.

  • Przedłużający się stres i silne stany emocjonalne

Wypadanie włosów może być związane z silnymi przeżyciami emocjonalnymi oraz przedłużającymi się sytuacjami stresowymi. To czynniki, które zaburzają prawidłowe funkcjonowanie nadnerczy, co przekłada się na wzmożoną produkcję androgenów oraz osłabienie mieszków włosowych. Problem wypadania włosów nasila się przede wszystkim u osób obciążonych genetycznie.

  • Grzybica skóry głowy

Nadmierna utrata włosów może wynikać z grzybicy skóry głowy. Drobnoustroje, które przedostają się do głęboko położonych tkanek, przyczyniają się do osłabienia mieszków włosowych.

Nieleczona grzybica może doprowadzić do całkowitego uszkodzenia cebulek, czego skutkiem jest nieodwracalne łysienie.

  • Choroby zakaźne

Na liście przyczyn wzmożonej utraty włosów znajdują się choroby zakaźne, np. grypa o ciężkim przebiegu, odra, zapalenie płuc, gruźlica, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. Wypadanie włosów pojawia się tutaj jako „skutek uboczny” znacznego osłabieniem organizmu. Odrost włosów następuje samoistnie, ale można go wspomóc stosowaniem odpowiednich preparatów, takich jak VITAPIL® Profesjonalny lotion.

Należy jednak mieć świadomość, że niektóre choroby zakaźne (np. kiła, półpasiec) mogą powodować uszkodzenie mieszków włosowych. Wówczas łysienie jest nieodwracalne.

  • Choroby ogólnoustrojowe

Wśród przyczyn nadmiernej utraty włosów wymienić można również choroby ogólnoustrojowe. Infekcje, stany zapalne, zaburzenia hormonalne – to czynniki, które mogą osłabiać mieszki włosowe i prowadzić do przerzedzania się kosmyków.

  • Niewłaściwa pielęgnacja włosów

Wydawać by się mogło, że sposób upinania fryzury czy suszenie nie mają żadnego związku z kondycją włosów. Tymczasem nieodpowiednia pielęgnacja może być przyczyną ich nadmiernej utraty.

Wypadanie włosów może być spowodowane m.in. noszeniem wysokich upięć, wiązaniem kosmyków w koński ogon, częstym suszeniem gorącym strumieniem powietrza, codziennym prostowaniem, nieumiejętnie przeprowadzoną koloryzacją.

Warto mieć przy tym świadomość, że przyczyny wypadania włosów mogą ze sobą współistnieć. Nie należy ograniczać się do uzupełniania diety witaminami i minerałami, ponieważ problem może być jednocześnie spowodowany np. niewłaściwym czesaniem czy częstym suszeniem kosmyków gorącym strumieniem powietrza. Należy zatem działać wielokierunkowo, by móc wykluczyć wszystkie przyczyny przypadłości.

 

Kiedy udać się na konsultację do specjalisty?

Wypadanie włosów jest problemem, którego nie można bagatelizować. Jeżeli dotychczas stosowane metody nie przynoszą oczekiwanych efektów, warto skonsultować się ze specjalistą. Do dermatologa warto udać się wówczas włosy, gdy podejrzewasz łysienie androgenowe lub sądzisz, że utrata włosów może być spowodowana zaburzeniami hormonalnymi, grzybicą skóry głowy czy łupieżem łojotokowym.

Lekarz przeprowadzi wywiad, wykona podstawowe badania, a w razie konieczności skieruje Cię na dodatkowe – na tej podstawie rozpozna przyczyny wypadania włosów i zaleci odpowiednią kurację.

logo