Użądlenie – jak się przed nim chronić i jak postępować po ataku owada

Użądlenie przez owady – jak się bronić? Zbliżające się lato to okres zwiększonej aktywności owadów. Jak pokazują statystyki, u około […]

użądlenie

Użądlenie przez owady – jak się bronić?

Zbliżające się lato to okres zwiększonej aktywności owadów. Jak pokazują statystyki, u około 90% osób użądlenie wywołuje zaczerwienienie oraz świąd, u pozostałych natomiast, prowadzić może do rozległej reakcji miejscowej, a nawet wstrząsu anafilaktycznego. W jaki sposób zabezpieczyć się przed takim problemem?

użądlenie

Co nas gryzie?

Naszą skórę najczęściej atakują tak zwane żądłówki, które wyposażone są w specjalne gruczoły jadowe oraz aparat do wstrzykiwania jadu. Zalicza się do nich osę pospolitą, osę średnią, osę dachową, klecanki pospolite, klecanki polne, szerszenia europejskiego oraz pszczołę miodną. Równie często spotkać możemy się z trzmielami, chrakteryzującymi się dużymi rozmiarami oraz głośnym brzęczeniem, które jednak nie stanowią dla nas zagrożenia.

Ostre reakcje alergiczne na użądlenie

Objawy ukąszeń owadów przyjmować mogą różny stopień nasilenia – od reakcji miejscowej, gdy do czynienia mamy z bąblem otoczonym przez rumień, przez reakcję miejscową uogólnioną – pod postacią odczynu skórnego, któremu towarzyszy obrzęk stawów, aż po wstrząs anafilaktyczny, którego objawy występują już po kilku sekundach od dostania się alergenu do uczulonego organizmu. Przejawia się on początkowo obrzękiem, bólem i pieczeniem w miejscu użądlenia, a następnie prowadzi do duszności oraz trudności w oddychaniu. Często towarzyszą mu także nudności, drgawki oraz niepokój. Osoba uczulona staje się blada, osłabiona i cierpi na zawroty głowy.

Pierwsza pomoc w przypadku użądleń i reakcji alergicznych

W jaki sposób możemy pomóc osobie, której przytrafiło się użądlenie? Na samym początku spróbujmy ustalić czy jest ona uczulona na użądlenia owadów (występuje ono u około 20% populacji). Jeżeli nie, wyciągnijmy żądło przy pomocy pęsety, zdezynfekujmy ranę, a następnie posmarujmy miejsce użądlenia specjalnym preparatem takim, jak np. Fenistil żel. Podajmy także do picia rozpuszczone wapno medyczne, które załagodzi uczucie swędzenia oraz bólu. Jeżeli obrzęk jest duży, zastosować możemy okłady z kostek lodu lub Altacetu.

Gdy natomiast ukąszony jest uczulony, jak najszybciej zadzwońmy na pogotowie ratunkowe i dowiedzmy się, czy chory ma przy sobie leki, które musi zażyć, jeśli przytrafia mu się użądlenie. Jeżeli tak – pomóżmy mu je przyjąć. Do przybycia karetki obserwujmy poszkodowanego i kontrolujmy jego czynności życiowe, a w razie konieczności rozpocznijmy reanimację.

Jak załagodzić swędzenie?

Istnieje kilka sposobów na zmniejszenie objawów ukąszeń i użądleń. Warto zastosować specjalne żele, które działają kojąco na skórę i zmniejszają świąd wywołany przez komary, przez co ślady po ukąszeniach stają się mniej widoczne. Równie pomocne może okazać się wapno – zmniejsza ono obrzęki oraz odczyny alergiczne. Zredukować nieprzyjemne skutki, jakie niesie ukąszenie i użądlenie, pomóc mogą także preparaty domowej roboty, takie jak sok z aloesu, papka z ziemniaka, plasterek z ogórka czy sok z cytryny.

Jak chronić się przed użądleniami i ukąszeniami?

Istnieje kilka sprawdzonych sposobów na ochronę skóry przed owadami:

  • gdy zauważymy blisko nas osę, pszczołę czy szerszenia, nie wykonujmy gwałtownych ruchów – może to je rozdrażnić i sprowokować użądlenie,
  • po każdym posiłku myjmy ręce i usta, w szczególności dzieciom,
  • przebywając na świeżym powietrzu nie pijmy z ciemnych butelek i ciemnych puszek,
  • ograniczmy spożywanie cukru, ostrych przypraw oraz alkoholu,
  • unikajmy jaskrawej i wzorzystej odzieży,
  • nie spacerujmy boso po trawie, pilnujmy, aby dzieci nie bawiły się w pobliżu kwitnących drzew i kwiatów,
  • unikajmy wysokich traw, gęstych zarośli oraz terenów wilgotnych i podmokłych,
  • stosujmy specjalne preparaty w sprayu o długotrwałym działaniu, które mają na celu odstraszenie owadów (niektóre z nich stosować możemy już od pierwszego miesiąca życia).
logo