Zdrowa i piękna skóra

W trosce o piękną cerę

Redakcja Dermatolog.pl, 9 lipca 2019

Marzeniem większości osób jest piękna cera. Niestety zawirowania hormonalne, tryb życia, a także spożywanie określonych produktów oraz uwarunkowania genetyczne często powodują, że w okresie dojrzewania lub nawet w wieku dojrzałym niektórzy borykają się z trądzikiem. Szczególnie w tym drugim przypadku zdecydowanie trudniej określić przyczynę powstawania problemu. Jako powody najczęściej specjaliści wymieniają stres, zaburzenia hormonalne, a także skutki uboczne przyjmowania niektórych leków, na przykład antydepresyjnych.

Trądzik to choroba

Przede wszystkim należy odejść od teorii, że trądzik to tylko kosmetyczny problem skóry. Ze względu na różnego rodzaju czynniki, które wywołują tę chorobę, wymaga ona specjalistycznego leczenia. Im szybciej je rozpoczniemy, tym większe szanse, że na twarzy i ciele nie pozostaną szpecące blizny i charakterystyczne znamiona oraz przebarwienia. Powodem powstawania trądziku jest zwiększona produkcja sebum w gruczołach łojowych i nadmierne rogowacenie komórek skóry. To właśnie one blokują gruczoły i sprawiają, że rozwijają się zaskórniki. Pod wpływem działania różnych bakterii tworzy się stan zapalny, a tym samym krosty. To już prosta droga do tego, by na twarzy pojawiło się wiele chorobowych zmian.

Jak to leczyć?

Cera trądzikowa wymaga specjalistycznego leczenia, a domowe sposoby mogą tylko pomóc w sytuacjach, gdy problemy zdarzają się sporadycznie lub też postać zmian jest bardzo łagodna. Nawet wtedy warto odwiedzić specjalistę, który przepisze leki dla borykających się z cerą trądzikową. Wiele bowiem zależeć będzie od postaci zmian oraz ich powodu. Dlatego nie ma jednej skutecznej terapii dla wszystkich. Na przykład wczesna postać trądziku objawia się tym, że na twarzy a także ramionach, dekolcie czy plecach pojawiają się zaskórniki, czyli białe lub czarne punkciki. Wypukłe czerwone grudki i krostki to średnio nasilony trądzik, a o zaawansowanej chorobie możemy mówić wtedy, gdy na skórze są sinoczerwone guzki wypełnione ropą.

Specjalistyczne leczenie

Terapia trądziku nie jest ani łatwa, ani szybka, ani przyjemna, szczególnie że zmiany na skórze wpływają również na samoocenę oraz relacje z innymi. Najczęściej leczenie trwa kilka miesięcy i wymaga stosowania różnych preparatów zarówno aplikowanych miejscowo, jak i tych ogólnych. Sama terapia jest dobierana indywidualnie i przede wszystkim zależna od charakteru zmian.
Leczenie miejscowe zazwyczaj jest skuteczne przy trądziku o łagodnym i średnim nasileniu. Sięga się po preparaty w postaci maści, kremów, żeli, płynów, których używa się bezpośrednio na zmiany skórne. W składzie większości z nich można znaleźć pochodne witaminy A, kwas azelainowy czy też antybiotyki takie jak erytromycyna lub klindamycyna, które stosowane są przy stanach zapalnych. W przypadkach nasilonego trądziku często stosuje się leczenie doustne oparte przede wszystkim na kuracjach antybiotykami.

Jak pielęgnować cerę trądzikową?

Dermatolodzy, poza celowanym leczeniem zmian, zalecają również odpowiednią pielęgnację oraz na przykład zabiegi, które mogą spowodować, że skóra będzie lepiej wyglądać. Niektórzy sięgają po peelingi medyczne, mikrodermabrazję lub laser, który pomaga pozbyć się blizn. Ocenę, jakie zabiegi będą najlepsze i czy w ogólne w danym przypadku mogą być skuteczne, należy zostawić specjalistom. Na co dzień trzeba zadbać o pielęgnację, dokładne mycie dedykowanymi piankami i żelami, stosowanie toniku oraz używanie lekkiego kremu nawilżającego.

Źródła:

https://drmax.pl/blog-porady/rece-od-twarzy-10-skutecznych-sposobow-jak-zapobiegac-pryszczom/

https://pl.wikipedia.org/wiki/Tr%C4%85dzik_m%C5%82odzie%C5%84czy

Napisz komentarz

Dodaj komentarz

Dermatolog w Twoim mieście na skróty

Dermatolog to lekarz specjalista, który zajmuję się w leczeniem skóry, włosów oraz paznokci. Dermatologia to dziedzina medycyny, którą możemy podzielić na dermatologię leczniczą oraz estetyczną. Dermatologia lecznicza, jak sama nazwa wskazuje, skupia się na leczeniu chorób skóry takich jak afta, łuszczyca, czerniak, łysienie, trądzik różowaty, i wiele innych. 

Dermatologia estetyczna skupia się na poprawie kondycji skóry i spowolnieniu procesów starzenia. W dermatologii estetycznej stosuje się preparaty i zabiegi na usuwanie zmarszczek, usuwanie znamion, itp. Często leczenie chorób skóry, takich jak trądzik pospolity, wymaga też wykonania zabiegów estetycznych w celu usunięcia blizn potrądzikowych lub przebarwień skóry. 

Dermatolog specjalizujący się w leczeniu chorób skóry może jednocześnie być specjalistą dermatologii estetycznej lub szeroko pojętej medycyny estetycznej.  Dermatochirurgia zajmuje się usuwaniem chirurgicznym lub laserowym zmian skórnych takich jak różne rodzaje znamion – naskórkowe i melanocytowe, naczyniowe, łojowe i potowe -włókniaki, kurzajki, kaszaki, i inne.


9604