Zdrowa i piękna skóra

Witamina C – bezpieczeństwo stosowania latem

pawelszynkiewicz, 22 sierpnia 2017

Witamina C i bezpieczeństwo stosowania latem

Witamina C to witamina posiadająca silne właściwości antyutleniające, czyli neutralizujące wolne rodniki. Stosowana miejscowo zapobiega posłonecznym uszkodzeniom skóry oraz stymuluje podziały komórkowe prowadząc do szybszej regeneracji tkanek.

witamina C

Organizm człowieka nie syntetyzuje samodzielnie witaminy C. Jej niedobór zwykle wiąże się z nieprawidłową dietą pozbawioną świeżych warzyw i owoców. Niestety, z powodu ograniczonego transportu z przewodu pokarmowego doustna suplementacja nie zwiększa stężenia witaminy C w skórze. Również promienie UV oraz zanieczyszczenie środowiska obniżają ilość witaminy C zgromadzonej w naskórku. Dlatego niezwykle istotne jest miejscowe zwiększanie jej poziomu poprzez regularne stosowanie odpowiednich kosmetyków.

Kosmetyki z witaminą C

Witamina C występuje w macierzy międzykomórkowej i innych strukturach komórek chroniąc je przed stresem oksydacyjnym.

Witamina C zastosowana bezpośrednio na skórę:

  • zmniejsza rumień wywołany przez UVB
  • redukuje przebarwienia,
  • pobudza produkcję kolagenu
  • wzmacnia ściany drobnych naczyń krwionośnych.

W randomizowanym badaniu klinicznym udowodniono, że witamina C poprawia kondycję skóry pacjentów z zaawansowanym stopniem fotostarzenia. Odnotowano również istotne polepszenie stanu nawodnienia, blasku, redukcję zmarszczek i brązowych plam. Eksperymentalnie stwierdzono, że zwiększa ona produkcję substancji hamujących rozpad kolagenu wywołany promieniowaniem słonecznym. W przeciwieństwie do kwasu L-askorbinowego, tetraizopalmitynian askorbylu (witamina C TETRA) zawarty w Olejkowym serum przeciwstarzeniowym VitaC Infusion marki Mincer Pharma jest rozpuszczalny w tłuszczach, co zwiększa jego stabilność i nie podrażnia nawet wrażliwej skóry, dodatkowo działa fotoochronnie i silnie przeciwzapalnie. Formuła łącząca aktywnie biologiczną witaminę C z camu-camu i olejem z rokitnika (bogate źródło m.in. karotenoidów) , kompleksem kwasów omega i innymi składnikami nawilżającymi umożliwia głębokie wchłanianie się preparatu.

Witamina C Vita C serum Witamina C Vita C balsam do ciała Witamina C Vita C krem do rąk

 

  • Kosmetyki z serii Vita C Infusion nie zawierają silikonów i sztucznych barwników.
  • Dostępne w sieci Rossmann, Drogeriach Natura, Hebe oraz Kontigo

 

Słońce a kosmetyki z witaminą C

Kosmetyki z witaminą C powinny być wykorzystywane jako stały element pielęgnacji skóry narażonej na destrukcyjny wpływ promieniowania słonecznego.

Witamina C chroni zarówno przed promieniowaniem UVA, jak i UVB. UVA powoduje trwałe zmiany w strukturze skóry odpowiadając za proces fotostarzenia oraz powstawania przebarwień. Ekspozycja na UVB może natomiast prowokować poparzenia słoneczne oraz rozwój nowotworów skóry.  Nie jest ona typowym filtrem przeciwsłonecznym, jednak stosowana razem z kosmetykiem zawierającym SPF poprawia jego właściwości ochronne. Wiele badań wykazało, że miejscowe leczenie witaminą C skutkuje zmniejszeniem rumienia po ekspozycji na UV oraz redukuje wolne rodniki. Efektów tych nie wywołują filtry przeciwsłoneczne stosowane osobno.

 

Bezpieczeństwo kosmetyków z witaminą C

Witamina C pod względem budowy chemicznej jest kwasem. Jak powszechnie wiadomo, narażenie na promieniowanie UV jest przeciwskazaniem do stosowania kosmetyków zawierających kwasy np. retinowe. Preparaty z witaminą C z serii  Vita C Infusion są jednak wyjątkiem od tej reguły, ponieważ zawarta w nich witamina C jest pochodną kwasu askorbinowego co znaczy, że nie posiadają właściwości fotouczulających i jest idealna do stosowania latem.

Dzięki innowacyjnym postaciom witaminy C, na przykład postaci TETRA zawartej w preparatach serii Vita C Infusion, ich aplikacja wiąże się jedynie z zapobieganiem szkodliwym efektom promieniowania UV. Ponadto dodatek naturalnego β-karotenu potęguje to ochronne działanie oraz zabezpiecza przed powstawaniem przebarwień. Powyższe produkty swoją niezwykłą skuteczność zawdzięczają również właściwemu opakowaniu chroniącemu przed dostępem powietrza i światła.

 

Lato to czas dla witaminy C

Oprócz ochrony przed promieniami UV kosmetyki z witaminą C pomagają również w utrzymaniu odpowiedniego poziomu nawilżenia skóry w suchych, gorących miesiącach. Wzmacniają ściany naczyń krwionośnych mając dobroczynny wpływ na stan cery naczynkowej lub dotkniętej trądzikiem różowatym. Przyspieszają również proces gojenia się skóry po poparzeniach słonecznych.

Witamina C w postaci TETRA (tetraizopalmitynianu askorbylu) jest znakomitym uzupełnieniem pielęgnacji skóry, również w momencie nasilonej ekspozycji na promieniowanie słoneczne. Dotychczasowe badania pokazują, że przy stosowaniu receptur zawierających witaminę C w postaci TETRA, nie występują podrażnienia skórne, które mogą wystąpić w przypadku stosowania kwasu L-askorbinowego. Taka forma jest zatem bezpieczniejsza w stosowaniu w okresie letnim, przy czym posiada wysoką skuteczność i aktywność biologiczną. Kosmetyki z witaminą C typu TETRA powinny być linią pierwszej potrzeby zwłaszcza latem.

Powiązane wpisy

Napisz komentarz

Dodaj komentarz

Dermatolog w Twoim mieście na skróty

Dermatolog to lekarz specjalista, który zajmuję się w leczeniem skóry, włosów oraz paznokci. Dermatologia to dziedzina medycyny, którą możemy podzielić na dermatologię leczniczą oraz estetyczną. Dermatologia lecznicza, jak sama nazwa wskazuje, skupia się na leczeniu chorób skóry takich jak afta, łuszczyca, czerniak, łysienie, trądzik różowaty, i wiele innych. 

Dermatologia estetyczna skupia się na poprawie kondycji skóry i spowolnieniu procesów starzenia. W dermatologii estetycznej stosuje się preparaty i zabiegi na usuwanie zmarszczek, usuwanie znamion, itp. Często leczenie chorób skóry, takich jak trądzik pospolity, wymaga też wykonania zabiegów estetycznych w celu usunięcia blizn potrądzikowych lub przebarwień skóry. 

Dermatolog specjalizujący się w leczeniu chorób skóry może jednocześnie być specjalistą dermatologii estetycznej lub szeroko pojętej medycyny estetycznej.  Dermatochirurgia zajmuje się usuwaniem chirurgicznym lub laserowym zmian skórnych takich jak różne rodzaje znamion – naskórkowe i melanocytowe, naczyniowe, łojowe i potowe -włókniaki, kurzajki, kaszaki, i inne.