Witamina C – bezpieczeństwo stosowania latem

Witamina C i bezpieczeństwo stosowania latem Witamina C to witamina posiadająca silne właściwości antyutleniające, czyli neutralizujące wolne rodniki. Stosowana miejscowo […]

Witamina C i bezpieczeństwo stosowania latem

Witamina C to witamina posiadająca silne właściwości antyutleniające, czyli neutralizujące wolne rodniki. Stosowana miejscowo zapobiega posłonecznym uszkodzeniom skóry oraz stymuluje podziały komórkowe prowadząc do szybszej regeneracji tkanek.

witamina C

Organizm człowieka nie syntetyzuje samodzielnie witaminy C. Jej niedobór zwykle wiąże się z nieprawidłową dietą pozbawioną świeżych warzyw i owoców. Niestety, z powodu ograniczonego transportu z przewodu pokarmowego doustna suplementacja nie zwiększa stężenia witaminy C w skórze. Również promienie UV oraz zanieczyszczenie środowiska obniżają ilość witaminy C zgromadzonej w naskórku. Dlatego niezwykle istotne jest miejscowe zwiększanie jej poziomu poprzez regularne stosowanie odpowiednich kosmetyków.

Kosmetyki z witaminą C

Witamina C występuje w macierzy międzykomórkowej i innych strukturach komórek chroniąc je przed stresem oksydacyjnym.

Witamina C zastosowana bezpośrednio na skórę:

  • zmniejsza rumień wywołany przez UVB
  • redukuje przebarwienia,
  • pobudza produkcję kolagenu
  • wzmacnia ściany drobnych naczyń krwionośnych.

W randomizowanym badaniu klinicznym udowodniono, że witamina C poprawia kondycję skóry pacjentów z zaawansowanym stopniem fotostarzenia. Odnotowano również istotne polepszenie stanu nawodnienia, blasku, redukcję zmarszczek i brązowych plam. Eksperymentalnie stwierdzono, że zwiększa ona produkcję substancji hamujących rozpad kolagenu wywołany promieniowaniem słonecznym. W przeciwieństwie do kwasu L-askorbinowego, tetraizopalmitynian askorbylu (witamina C TETRA) zawarty w Olejkowym serum przeciwstarzeniowym VitaC Infusion marki Mincer Pharma jest rozpuszczalny w tłuszczach, co zwiększa jego stabilność i nie podrażnia nawet wrażliwej skóry, dodatkowo działa fotoochronnie i silnie przeciwzapalnie. Formuła łącząca aktywnie biologiczną witaminę C z camu-camu i olejem z rokitnika (bogate źródło m.in. karotenoidów) , kompleksem kwasów omega i innymi składnikami nawilżającymi umożliwia głębokie wchłanianie się preparatu.

Witamina C Vita C serum Witamina C Vita C balsam do ciała Witamina C Vita C krem do rąk

 

  • Kosmetyki z serii Vita C Infusion nie zawierają silikonów i sztucznych barwników.
  • Dostępne w sieci Rossmann, Drogeriach Natura, Hebe oraz Kontigo

 

Słońce a kosmetyki z witaminą C

Kosmetyki z witaminą C powinny być wykorzystywane jako stały element pielęgnacji skóry narażonej na destrukcyjny wpływ promieniowania słonecznego.

Witamina C chroni zarówno przed promieniowaniem UVA, jak i UVB. UVA powoduje trwałe zmiany w strukturze skóry odpowiadając za proces fotostarzenia oraz powstawania przebarwień. Ekspozycja na UVB może natomiast prowokować poparzenia słoneczne oraz rozwój nowotworów skóry.  Nie jest ona typowym filtrem przeciwsłonecznym, jednak stosowana razem z kosmetykiem zawierającym SPF poprawia jego właściwości ochronne. Wiele badań wykazało, że miejscowe leczenie witaminą C skutkuje zmniejszeniem rumienia po ekspozycji na UV oraz redukuje wolne rodniki. Efektów tych nie wywołują filtry przeciwsłoneczne stosowane osobno.

 

Bezpieczeństwo kosmetyków z witaminą C

Witamina C pod względem budowy chemicznej jest kwasem. Jak powszechnie wiadomo, narażenie na promieniowanie UV jest przeciwskazaniem do stosowania kosmetyków zawierających kwasy np. retinowe. Preparaty z witaminą C z serii  Vita C Infusion są jednak wyjątkiem od tej reguły, ponieważ zawarta w nich witamina C jest pochodną kwasu askorbinowego co znaczy, że nie posiadają właściwości fotouczulających i jest idealna do stosowania latem.

Dzięki innowacyjnym postaciom witaminy C, na przykład postaci TETRA zawartej w preparatach serii Vita C Infusion, ich aplikacja wiąże się jedynie z zapobieganiem szkodliwym efektom promieniowania UV. Ponadto dodatek naturalnego β-karotenu potęguje to ochronne działanie oraz zabezpiecza przed powstawaniem przebarwień. Powyższe produkty swoją niezwykłą skuteczność zawdzięczają również właściwemu opakowaniu chroniącemu przed dostępem powietrza i światła.

 

Lato to czas dla witaminy C

Oprócz ochrony przed promieniami UV kosmetyki z witaminą C pomagają również w utrzymaniu odpowiedniego poziomu nawilżenia skóry w suchych, gorących miesiącach. Wzmacniają ściany naczyń krwionośnych mając dobroczynny wpływ na stan cery naczynkowej lub dotkniętej trądzikiem różowatym. Przyspieszają również proces gojenia się skóry po poparzeniach słonecznych.

Witamina C w postaci TETRA (tetraizopalmitynianu askorbylu) jest znakomitym uzupełnieniem pielęgnacji skóry, również w momencie nasilonej ekspozycji na promieniowanie słoneczne. Dotychczasowe badania pokazują, że przy stosowaniu receptur zawierających witaminę C w postaci TETRA, nie występują podrażnienia skórne, które mogą wystąpić w przypadku stosowania kwasu L-askorbinowego. Taka forma jest zatem bezpieczniejsza w stosowaniu w okresie letnim, przy czym posiada wysoką skuteczność i aktywność biologiczną. Kosmetyki z witaminą C typu TETRA powinny być linią pierwszej potrzeby zwłaszcza latem.

logo