Zdrowa i piękna skóra

Wolumetria – modelowanie owalu twarzy bez skalpela

pawelszynkiewicz, 1 lipca 2015

Wolumetria idealne rozwiązanie modelowania owalu twarzy bez użycia skalpela

Wygładzanie zmarszczek i przywracanie elastyczności skóry to nie jedyne propozycje dla pacjentów chcących dłużej zachować młodzieńczy wygląd. Rosnącą popularnością cieszą się zabiegi wolumetrii – nieinwazyjnego modelowania twarzy polecanego osobom pragnącym poprawić rysy, podkreślić i uwydatnić kości policzkowe, modelować podbródek i wypełnić zapadnięte doły skroniowe.

wolumetria-zdjecie

Zabieg wolumetrii to nieinwazyjna metoda modelowania owalu twarzy przy jednoczesnym przywracaniu utraconej z wiekiem objętości tkanek miękkich i niwelowaniu problemu wiotkiej skóry pokrytej siatką zmarszczek oraz bruzd. Ze względu na osiąganie efektów tradycyjnego liftingu wolumetria bywa nazywana także liftingiem wolumetrycznym.

Wykorzystywany w wolumetrii kwas hialuronowy jest bezpieczny dla zdrowia, natomiast jego nawilżające właściwości sprawiają, że wygląd i kondycja skóry twarzy poprawia się natychmiast po zabiegu.

 

Zastosowanie i efekty wolumetrii

Wolumetria jest zabiegiem pozwalającym powstrzymać oznaki starzenia się i utraty jędrności skóry, wyrównać kontur twarzy, podnieść owal oraz zapadnięte policzki. Na wolumetrię decydują się zarówno kobiety, jak i mężczyźni – zwykle po 40 roku życia.

Zabieg jest dedykowany przede wszystkim osobom:

 • dotkniętym zwiotczeniem naskórka spowodowanym utratą obojętności, ale z jeszcze zachowaną elastycznością skóry właściwej
 • dotkniętym lipoatrofią jarzmową (utratą tkanki tłuszczowej w obrębie policzków)
 • z zapadnięciami dołów skroniowych
 • szczupłym chcącym wymodelować kontur twarzy

Wolumetria koncentruje się na poprawie owalu twarzy i przywróceniu jej młodzieńczych rysów. Wygładzenie i zwiększenie jędrności skóry jest w tym przypadku dodatkowym efektem – inaczej niż w przypadku większości zabiegów z wykorzystaniem kwasu hialuronowego.

 

Popularność wolumetrii – opinie pacjentów

Na popularność wolumetrii składają się dwa aspekty zabiegu. Po pierwsze jego przeprowadzenie nie wymaga dużej ilości czasu, zabieg jest bezpieczny i właściwie bezbolesny. Po drugie natomiast pozwala cofnąć postępującą z wiekiem zmianę rysów. W opinii pacjentów, największe znaczenie miało nie samo wygładzenie zmarszczek, ale pozbycie się posępnego wyrazu twarzy: opadniętych kącików ust, bruzd nosowo-wargowych i obwisłej skóry policzków.

Pacjenci zwracają uwagę, że tradycyjne wygładzanie zmarszczek nie przywraca młodzieńczego kształtu twarzy przypominającego literę V – takie możliwości daje natomiast wolumetria cofająca i spowalniająca „efekt kwadratu” dzięki uniesieniu skóry w okolicy kości policzkowych.

 

Przebieg zabiegu i rekonwalescencja

Przed wykonaniem zabiegu lekarz przeprowadza z pacjentem dokładny wywiad.  Najpierw wyklucza się przeciwskazania do zastosowania kwasu hialuronowego, następnie układa plan zabiegu dostosowanego do oczekiwań pacjenta i potrzeb jego skóry.

Wolumetria polega na wstrzykiwaniu preparatu wypełniającego w kierunku tkanki podskórnej w miejscach o największym ubytku tkanek tłuszczowych. Iniekcji dokonuje się za pomocą igły lub kaniuli, dlatego pacjent może odczuć ukłucie, a w trakcie wstrzykiwania towarzyszy mu uczucie „rozpierania“. Ze względu na dość nieprzyjemne wrażenia możliwe jest zastosowanie miejscowego znieczulenia.

Po zakończeniu zabiegu przeprowadzany jest delikatny masaż rozluźniający skórę i wspomagający równomierne rozmieszczenie wypełniacza.

Zabieg trwa ok. 30 minut i nie wymaga rekonwalescencji – pacjent właściwie od razu może opuścić klinikę, musi jednak pamiętać o stosowaniu się do zaleceń lekarskich.

Bezpośrednio po  zabiegu pacjent może odczuwać delikatny ból oraz zauważyć obrzęk i zaczerwienienia. Jeżeli objawy te nie ustąpią w ciągu kilku godzin, konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem. Należy pamiętać, aby przez kilka dni po wolumetrii nie wykonywać intensywnego treningu fizycznego, nie opalać się i unikać przegrzania.

 

Przeciwwskazania i możliwe powikłania – kiedy zrezygnować z wolumetrii

Lifting wolumetryczny jest zabiegiem nieinwazyjnym, nie wymaga znieczulenia ogólnego i narkozy, ryzyko wystąpienia powikłań jest minimalne. Do przeciwwskazań zalicza się:

 • ciążę i karmienie piersią
 • choroby nowotworowe
 • choroby autoimmunologiczne
 • nadczynność tarczycy
 • cukrzyca
 • epilepsja
 • skłonność do powstawania blizn przerostowych
 • stany zapalne skóry
 • choroby skóry: łuszczyca i bielactwo
 • przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych

Ryzyko wystąpienia powikłań, pod warunkiem wykluczenia wszystkich przeciwwskazań, jest niewielkie. Niezwykle rzadko pacjenci skarżą się na dłuższe utrzymanie obrzęków oraz pojawienie się wyprysków. Zwykle jest to reakcja alergiczna – leczy się ją terapią antybiotykową.

 

Wolumetria – jak jest cena zabiegu?

Koszt liftingu wolumetrycznego uzależniony jest od tego, która partia twarzy i w jakim zakresie poddawana jest zabiegowi. W większości renomowanych klinik medycyny estetycznej ceny te kształtują się następująco:

 • wypełnienie doliny łez, podniesienie policzków oraz wypełnienie bruzd nosowo-wargowych – ok. 2400 zł
 • podniesienie policzków – ok. 1800 zł
 • poprawa zarysu brody i żuchwy – ok. 1800 zł
 • wypełnienie doliny łez i bruzd nosowo-wargowych – ok. 1800 zł
 • wypełnienie bruzd nosowo-wargowych – ok. 600 zł

Warto podkreślić, że im szerszy będzie zasięg zabiegu, tym niższa będzie jego cena. Wadą wolumetrii jest to, że wykorzystane preparaty na bazie kwasu hialuronowego ulegają wniknięciu do organizmu, co oznacza konieczność powtarzania zabiegu w odstępach od 12 do 18 miesięcy – po upływie takiego okresu efekty wolumetrii przestają być zauważalne.

Powiązane wpisy

Napisz komentarz

Dodaj komentarz

Dermatolog w Twoim mieście na skróty

Dermatolog to lekarz specjalista, który zajmuję się w leczeniem skóry, włosów oraz paznokci. Dermatologia to dziedzina medycyny, którą możemy podzielić na dermatologię leczniczą oraz estetyczną. Dermatologia lecznicza, jak sama nazwa wskazuje, skupia się na leczeniu chorób skóry takich jak afta, łuszczyca, czerniak, łysienie, trądzik różowaty, i wiele innych. 

Dermatologia estetyczna skupia się na poprawie kondycji skóry i spowolnieniu procesów starzenia. W dermatologii estetycznej stosuje się preparaty i zabiegi na usuwanie zmarszczek, usuwanie znamion, itp. Często leczenie chorób skóry, takich jak trądzik pospolity, wymaga też wykonania zabiegów estetycznych w celu usunięcia blizn potrądzikowych lub przebarwień skóry. 

Dermatolog specjalizujący się w leczeniu chorób skóry może jednocześnie być specjalistą dermatologii estetycznej lub szeroko pojętej medycyny estetycznej.  Dermatochirurgia zajmuje się usuwaniem chirurgicznym lub laserowym zmian skórnych takich jak różne rodzaje znamion – naskórkowe i melanocytowe, naczyniowe, łojowe i potowe -włókniaki, kurzajki, kaszaki, i inne.