Wpływ papierosów i narkotyków na cerę

Wpływ papierosów i narkotyków na cerę Używki takie jak papierosy czy narkotyki cechuje destrukcyjne działanie na naszą cerę. Nawet krótkie, […]

Wpływ papierosów i narkotyków na cerę

Wpływ papierosów i narkotyków na cerę

Używki takie jak papierosy czy narkotyki cechuje destrukcyjne działanie na naszą cerę. Nawet krótkie, nieregularne ich stosowanie może wywołać nieodwracalne zmiany.

Wpływ_papierosów_i_narkotykow_na_cere

Błyskawiczne starzenie

Skóra osób palących ulega znacznie szybszemu procesowi starzenia. Jak pokazują statystyki, wypalanie 30 papierosów dziennie przez 30 lat skutkuje postarzaniem się skóry o około 15 lat, a wypalanie jednej paczki dziennie jest równoznaczne z 10 latami starzenia się skóry.

Twarz palącej osoby wypełnia się głębokimi zmarszczkami, które rozchodzą się wokół ust. Znacznie bardziej widoczne niż u innych są także płytkie zmarszczki na policzkach i kurze zmarszczki wokół oczu. Cera nabiera ziemistego odcienia i pojawiają się na niej przebarwienia. Jest to skutek oddziaływanie wolnych rodników powstających w czasie palenia i osadzających się na skórze, niszcząc jednocześnie napotkane struktury skórne i prowadząc do ich trwałego uszkodzenia. Więcej przeczytaj na https://www.fitblogerka.pl/motywacja/palenie-papierosow-a-treningi/

Niebezpieczne toksyny

Nikotyna powoduje także przewlekłe niedokrwienie i niedotlenienie skóry. W związku z tym ilość tlenu w krwi ulega zmniejszeniu, a na jego miejscu pojawia się toksyczny tlenek węgla. Niedotleniona skóra twarzy staje się przemęczona, blada i szara. Pojawiają się na niej pajączki i rozszerzone pory. Staje się również wysuszona i zwiotczała.

Palenie tytoniu odpowiedzialne jest ponadto za zaostrzanie przebiegu takich chorób skórnych, jak trądzik różowaty czy pospolity. Powodować może nawroty łuszczycy. Nikotyna zawarta w dymie tytoniowym przyczynia się do gorszego gojenia się blizn i ran. Widoczne jest to w szczególności po przeszczepach skóry, operacjach plastycznych czy liftingu twarzy.

Niełatwa regeneracja

Osoby palące powinny dbać, aby w ich diecie znajdowało się dużo cynku, beta-karotenu oraz witaminy C i E. Są one niezwykle ważne dla odnowy komórek skóry. Organizm należy także regularnie nawadniać poprzez picie dużych ilości wody mineralnej i naturalnych soków owocowych. Powinno się również jak najwięcej przebywać na świeżym powietrzu. Najlepszym rozwiązaniem jest jednak rzucenie palenia. Nawet najdroższe kosmetyki nie będą bowiem w stanie ukryć mankamentów tego typu skóry, gdyż jest ona wyniszczana od wewnątrz.

Trawka kontra skóra

Zawarte w marihuanie THC podczas przyswajania przez nasz organizm powoduje wzrost poziomu testosteronu. Hormon ten sprawia, że skóra produkuje więcej łoju, więc u osób ze skłonnością do trądziku pojawiają się pryszcze. Testosteron powodować może u nich także nadmierne wypadanie włosów lub też przeciwnie – pojawianie się ich w miejscach, w których dotychczas nie występowały.

Palenie marihuany przyczyniać może się ponadto do przyspieszenia procesu starzenia się skóry za sprawą dymu, który przypomina ten papierosowy. Kiedy jesteśmy na niego wystawieni, spowalnia się procesu produkcji kolagenu, który odpowiada za regenerację cery. Na uwagę zasługują ponadto stany wzmożonego apetytu, które pojawiają się po zapaleniu marihuany. Powodować one mogą szybkie przybieranie na wadze.

Destrukcyjne używki

Przyjmowanie innych substancji psychoaktywnych – np. kokainy – również odbija się na naszej cerze. Skóra łuszczy się, jest zaczerwieniona i swędząca, nos natomiast staje się czerwony i pojawiają się na nim krostki.

Pod wpływem sterydów mogą pojawiać się różnego rodzaju zmiany skórne, zaczerwienienia, plamy, a także obrzęk twarzy oraz przerost żuchwy.

Z kolei amfetamina powoduje bladość skóry, odczucie suchości i swędzenia, a obejmująca cały organizm awitaminoza i utrata wagi sprawia, że niekorzystnie wyglądamy.

Lepiej więc dla ogólnego zdrowia trzymać się z dala od używek, a zyska na tym także nasza cera.

logo