Wypadanie włosów – jego przyczyny

Nadmierne wypadanie włosów – przyczyny Wypadanie włosów to problem, który dotyka sporej liczby zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Jego przyczyny […]

wypadanie włosów

Nadmierne wypadanie włosów – przyczyny

Wypadanie włosów to problem, który dotyka sporej liczby zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Jego przyczyny mogą być bardzo zróżnicowane – od nieprawidłowej pielęgnacji, przez zmiany hormonalne i stosowanie niektórych leków aż po… porę roku.

Wypadanie włosów

Nieprawidłowa dieta

Brak niezbędnych składników odżywczych spowodować może nadmierną utratę włosów. Aby temu zapobiec, należy zadbać, by w naszej diecie nie brakowało żelaza, białka i biotyny, a także cynku, kwasów tuszowych Omega 3 i witaminy D3. Zwłaszcza bez żelaza krew nie jest odpowiednio dotleniona, co prowadzi do osłabienia i łamania się włosów. Można je sobie dostarczać za pomocą wszelkich zielonych warzyw – od szpinaku i sałat po szczypiorek czy pietruszkę.

Cynk odnajdziemy w pestkach dyni, orzeszkach ziemnych, ziarnach sezamu czy gorzkiej czekoladzie. Do menu warto też wprowadzić ryby morskie i wątróbkę. Do zalecanych napojów zalicza się herbatka ze skrzypu polnego, a także mleko lub kakao z rozpuszczoną łyżeczką drożdży.

Witaminowa bomba

Wśród popularnych witamin, których nie może zabraknąć w naszej diecie, znajdują się także witaminy A, C, E i z grupy B.

Witamina A reguluje wydzielanie sebum na skórze głowy. Jej deficyt objawia się suchością i łamliwością włosów. Znajdziemy ją m.in. w czerwonej papryce, szpinaku, marchwi, kapuście pekińskiej, morelach, pestkach słonecznika, migdałach czy jajach.

Witamina C przeciwdziała wolnym rodnikom i uczestniczy w procesie produkcji niezbędnego dla włosów kolagenu. Bogate są w nią np. brokuły, kapusta, czerwona cebula, pory, szczypiorek i owoce cytrusowe.

Witamina E poprawia krążenie skóry i wspomaga dostarczanie do włosów tlenu oraz składników odżywczych. Aby ją uzupełnić, warto spożywać soję, pietruszkę, fasolę, soczewicę czy oliwę z oliwek.

Z kolei gama witamin z grupy B bierze udział w procesach wzrostu włosów, wzmacnia cebulki włosowe, zapobiega łysieniu i nadaje kosmykom połysk. Ich źródłem są przykładowo kasze, migdały, orzechy, cebula, czosnek, kapusta i szpinak.

Niewłaściwa stylizacja

Wypadanie włosów może również nastąpić na skutek nadmiaru zabiegów stylizacyjnych. Dlatego nie warto poddawać się inwazyjnym metodom fryzjerskim (trwała ondulacja, prostowanie, koloryzacja), a także w domu nie nakładać na włosy zbyt dużej ilości preparatów do układania. Znajdują się w nich bowiem wielocząsteczkowe polimery, które na włosach tworzą powłokę. To dzięki niej włosy układają się dokładnie tak, jak chcemy, a fryzura jest w stanie utrzymać się przez kilka godzin.

Pamiętajmy także, by unikać stosowania środków zawierających alkohol, gdyż powodować mogą one wysuszanie włosów. W konsekwencji stają się one łamliwe, pojawia się na nich łupież i zaczynają wypadać.

Pora roku a wypadanie włosów

Lato – przyspieszone wypadanie włosów w tym okresie, może być spowodowane między innymi moczeniem włosów w chlorowanej lub słonej wodzie. Na skutek tego stają się one mniej elastyczne, łamliwe i rozdwajają się na końcach. W okresie letnim na głowę nakładać należy czapkę, chustkę lub kapelusz, a włosy spryskiwać specjalną mgiełką, która uchroni je przed szkodliwym działaniem promieni UV. Po powrocie z plaży lub basenu zawsze myjmy włosy. Dzięki temu oczyścimy je z soli i piasku.

Jesień – w okresie jesiennym tracimy około 100 włosów dziennie. Najczęściej spowodowane jest to nieprawidłową dietą. W tym czasie wprowadzić należy do menu dużą liczbę owoców i warzyw, a także białko i nasycone kwasy tłuszczowe. Na nadmierne wypadanie włosów wpływ ma wówczas także wiatr. Dlatego też przed wyjściem na zewnątrz starajmy upinać włosy jak najwyżej. Dzięki temu nie będą ulegały one szarpaniu. Wybierajmy czapki wykonane z naturalnych materiałów, pod którymi nasze włosy nie będą się nadmiernie pocić.

Zima – na niekorzystny stan naszych włosów w zimie wpływ mają zarówno niskie temperatury, suche powietrze panujące w pomieszczeniach, śnieg, wiatr, jak też  noszenie czapki. W okresie tym do pielęgnacji pasm najlepiej stosować lekkie preparaty, które nie będą ich obciążać. Warto także dostarczać sobie w pożywieniu więcej witaminy A (marchew, kapusta, groszek, sałata, szpinak, natka pietruszki, suszone śliwki, tłusty ser biały, śmietana).

Inne przyczyny

  • Stres – rozregulowane przez stres nadnercza powodują wzmożoną produkcję androgenów i zaburzenie działania cebulek włosowych. Długotrwałe napięcie wpływa niekorzystnie na ogólną kondycję włosów. Silna i nagła sytuacja stresująca prowadzi z kolei do znacznej utraty pasm w przeciągu nawet około 4 miesięcy po wydarzeniu.
  • Gwałtowne zmiany hormonalne – mamy z nimi do czynienia głównie w okresie menopauzy oraz po porodzie.
  • Palenie papierosów – powoduje niszczenie włosów zarówno od zewnątrz, jak i wewnątrz. W efekcie włosy stają się matowe i zaczynają wypadać.
  • Zatrucie toksynami – chodzi głównie o rtęć, arsen oraz tal. Gdy dostaną się one do naszego organizmu, do utraty włosów dochodzi w przeciągu 2 tygodni. Ponowne odrastanie pasm trwa natomiast od 6 do 8 tygodni.
  • Chemioterapia – reakcja na nią jest różna u różnych osób i uzależniona jest między innymi od wrażliwości naszego organizmu na toksyczne substancje. Włosy zaczynają odrastać około miesiąc po zabiegu z prędkością mniej więcej 1 centymetra miesięcznie.

Nadmierne wypadanie włosów może dosięgnąć, w różnych etapach życia, każdego z nas. Ważne, aby szybko rozpoznać jego przyczyny i usunąć skutki. Najgorsze co możemy zrobić to zbagatelizować problem. Może to bowiem prowadzić do zaostrzenia zmian i konieczności zastosowania bardziej zaawansowanego, lecz często mniej efektywnego leczenia.

logo