Wypadanie włosów u kobiet – 4 najczęstsze przyczyny

Wypadanie włosów u kobiet Wypadanie włosów u kobiet jest dolegliwością dotykającą coraz większe grono pań w każdym wieku. Dermatolodzy biją na […]

wypadanie włosów u kobiet

Wypadanie włosów u kobiet

Wypadanie włosów u kobiet jest dolegliwością dotykającą coraz większe grono pań w każdym wieku. Dermatolodzy biją na alarm – narastający poziom stresu, pośpiech i niewłaściwie zbilansowana dieta, przyspieszają trwały ubytek włosów. Przyczyn wypadania włosów jest jednak więcej – warto je poznać, aby móc skutecznie walczyć z problemem.

wypadanie włosów u kobiet

Wypadanie włosów z powodu niewłaściwej pielęgnacji

Utrzymanie włosów w dobrej kondycji wymaga ich szczególnej pielęgnacji i ochrony. Niewłaściwe dbanie o skórę głowy i włosy to jedna z najczęstszych przyczyn ich wypadania. Do błędów, które zwykle popełniają kobiety zauważające przerzedzenia włosów zalicza się:

  • stosowanie kosmetyków „agresywnych“ (farby, rozjaśniacze, lakiery, wysuszające szampony),
  • termiczne stylizacje fryzury (suszarka do włosów, prostownica, lokówka),
  • używanie plastikowych grzebieni i szczotek z twardymi ząbkami, ciasnych gumek i spinek,
  • silne i intensywne wycieranie mokrych włosów ręcznikiem.

Wymienione czynności prowadzą do utraty blasku i zdrowego wyglądu, a także do powstawania mechanicznych uszkodzeń, łamania się oraz wypadania włosów.

Wypadanie włosów u kobiet a hormony

Jedną z przyczyn wypadania włosów u kobiet są zmiany hormonalne, związane występowaniem niedoboru estrogenów. Drastyczny ich spadek następuje po urodzeniu dziecka, a wypadanie włosów trwa do ok. 3 miesięcy od rozwiązania – po tym okresie gospodarka hormonalna wraca do normy i kondycja włosów poprawia się.

Intensywne wypadanie włosów dotyczy także kobiet, które przestały stosować tabletki antykoncepcyjne oraz kobiet w okresie menopauzy. Ok. 45. roku życia następuje spadek poziomu estrogenu i progesteronu, co powoduje przerzedzenie włosów. Należy pamiętać, że wszelkie kuracje hormonalne mogą wpłynąć na gęstość i kondycję kosmyków.

Wypadanie włosów jako następstwo życia w stresie i stosowania złej diety

Chroniczne przeżywanie stresu powoduje zwiększenie ilości wydzielanej w organizmie prolaktyny – hormonu, którego nadmiar wywołuje wypadanie włosów, osłabienie libido czy mlekotok u kobiet karmiących piersią. Niekorzystnie na organizm działa także kortyzol, czyli tzw. hormon stresu. Im silniejsze i częstsze jest doświadczanie napięcia emocjonalnego, tym większy jest stopień wypadania włosów.

Dodatkowo problem wypadania włosów może dotyczyć kobiet,  które na stres reagują częstym sięganiem po używki, takie jak papierosy, kawa, alkohol, a także tych, które ze względu na stałe napięcie nerwowe odżywiają się nieregularnie i nie dostarczają do organizmu niezbędnych witamin i składników mineralnych – głównie żelaza i cynku, witamin z grupy B oraz aminokwasów.

Wypadanie włosów z powodu chorób ogólnoustrojowych

Wypadanie włosów u kobiet może się pojawić również w przypadku grypy lub innych dolegliwości, którym towarzyszy gorączka. Przy temperaturze ciała wynoszącej 39 stopni Celsjusza, mieszki włosowe osłabiają się, co powoduje wypadanie włosów. Objawy te powinny minąć po wyleczeniu schorzenia, ale jeżeli mimo zakończenia kuracji i ustąpienia gorączki włosy nadal wypadają, może to być symptomem choroby ustrojowej.

Wypadanie włosów u kobiet najczęściej towarzyszy chorobom nowotworowym, cukrzycy, niewydolności nerek, chorobom wątroby, nadczynności oraz niedoczynności tarczycy. Może być jednym z pierwszych objawów poważnej choroby ogólnoustrojowej lub choroby skóry. Po zauważaniu, że następuje szybko i intensywnie, należy udać się na konsultację do lekarza dermatologa, który zleci wykonanie badań pozwalających jednoznacznie określić przyczynę i zalecić odpowiednie leczenie.

logo