Zdrowa i piękna skóra

Zabieg botoksem czy kwasem hialuronowym?

Redakcja Dermatolog.pl, 26 stycznia 2015

Zabiegi wykorzystujące botoks i kwas hialuronowy

Zabieg botoksem i zabieg kwasem hialuronowym często ze sobą mylone, gdyż zasadniczo służą temu samu – likwidowaniu zmarszczek. Okazuje się jednak, że mechanizm ich działania jest odmienny, a w dodatku nie każdy z nas może pozwolić sobie na skorzystanie z obu wariantów. Poznaj różnice i dokonaj właściwego wyboru… albo oddaj się w ręce specjalisty.

zabieg botoksem

Moc wiązania wody

Zabieg z zastosowaniem kwasu hialuronowego jest wykonywany w gabinecie lekarza lub kosmetologa. Opiera się on na substancji, która naturalnie występuje w naszym organizmie. Jednak wraz z upływem wieku jej ilość obniża się, na skutek czego skóra traci elastyczność, sprężystość i pojawiają się zmarszczki. Możemy jej jednak sobie dostarczyć podczas zabiegu wstrzyknięcia lub stosując kremy z zawartością kwasu hialuronowego. Ponieważ posiada on zdolność wiązania wody, możemy spodziewać się wymodelowania rasów twarzy, spłycenia zmarszczek, a także intensywnego nawilżenia. Na zabieg nie musimy się specjalnie przygotowywać, a efekty pojawiają się natychmiastowo. Taka kuracja odmładzająca uważana jest za bardziej bezpieczną, jednak stosuje się ją głównie w przypadku zmarszczek statycznych (np. ust i policzków), podczas gdy zabieg botoksem jest zwykle stosowany do zmarszczek dynamicznych. Do jej wykonania istnieje kilka przeciwwskazań:

Przeciwwskazania do wykonania zabiegu z kwasem hialuronowym:

 • Ciąża i okres karmienia piersią,
 • Przewlekłe choroby autoimmunologiczne,
 • Stany zapalne skóry (trądzik, opryszczka i in.),
 • Skłonność do bliznowacenia skóry,
 • Alergie (zwłaszcza uczulenie na kwas hialuronowy).

Uderz botoksem w zmarszczki

Botoks jest wykonywany przez lekarzy wyspecjalizowanych w medycynie estetycznej i dermatologów. W jego przypadku wykorzystuje się toksynę botulinową (jad kiełbasiany), która wstrzymuje („paraliżuje” – tj. blokuje przekaz impulsów nerwowych) występowanie i rozwój zmarszczek mimicznych. Należą do nich głównie zmiany na górnych partiach twarzy (np. na czole czy w okolicach oczu). Rezultatów botoksu można spodziewać się w ciągu kilku dni. Właściwie przeprowadzony zabieg sprawia, że mięśnie stają się rozluźnione, a skóra jest wyraźnie wygładzona. Błędnie dobrana dawka toksyny może jednak doprowadzić do nadmiernego usztywnienia twarzy i zaniku jej naturalnej ekspresji, co stało się przedmiotem żartów na temat botoksu. Wśród przeciwwskazań do tego typu zabiegu wymienia się:

Zabieg botoksem – przeciwwskazania do wykonania:

 • Zbyt młody wiek – botoksu nie poleca się osobom młodym, gdyż ich mięśnie twarzy nie są jeszcze w pełni ukształtowane,
 • Zbyt późny wiek – botoksu nie stosuje się po 65 r.ż., gdyż zmarszczki statyczne przeważają wówczas nad dynamicznymi,
 • Ciąża, okres karmienia piersią i miesiączka,
 • Stosowanie określonych leków,
 • Choroby układu nerwowego i sercowego, przewlekłe choroby autoimmunologiczne, Alzhaimer,
 • Stany zapalne skóry,
 • Alergie (zwłaszcza uczulenie na albuminę).

Zaufaj specjaliście

Jeśli nurtuje nas pytanie, który z tych zabiegów wybrać, najlepiej oddać się w ręce dobrego lekarza. Dermatolog oceni kondycję naszej skóry i dobierze najlepszą terapię. Może też zdecydować się na połączenie obu metod – botoksu na zmarszczki mimiczne i kwasu hialuronowego – na zmarszczki statyczne. Choć czasem efekty tego pierwszego wariantu są wyżej oceniane, trzeba go powtarzać co 4-6 miesięcy. Z kolei standardowy czas wykonania drugiego z nich to po upływie pół roku, jednak kwas może zostać wcześniej wchłonięty przez organizm i wówczas rezultat nie utrzyma się tak długo.
Warto zatem korzystać z dóbr współczesnej medycyny estetycznej, jednak najważniejsze decyzje pozostawić zaufanemu specjaliście.

Napisz komentarz

Dodaj komentarz

Dermatolog w Twoim mieście na skróty

Dermatolog to lekarz specjalista, który zajmuję się w leczeniem skóry, włosów oraz paznokci. Dermatologia to dziedzina medycyny, którą możemy podzielić na dermatologię leczniczą oraz estetyczną. Dermatologia lecznicza, jak sama nazwa wskazuje, skupia się na leczeniu chorób skóry takich jak afta, łuszczyca, czerniak, łysienie, trądzik różowaty, i wiele innych. 

Dermatologia estetyczna skupia się na poprawie kondycji skóry i spowolnieniu procesów starzenia. W dermatologii estetycznej stosuje się preparaty i zabiegi na usuwanie zmarszczek, usuwanie znamion, itp. Często leczenie chorób skóry, takich jak trądzik pospolity, wymaga też wykonania zabiegów estetycznych w celu usunięcia blizn potrądzikowych lub przebarwień skóry. 

Dermatolog specjalizujący się w leczeniu chorób skóry może jednocześnie być specjalistą dermatologii estetycznej lub szeroko pojętej medycyny estetycznej.  Dermatochirurgia zajmuje się usuwaniem chirurgicznym lub laserowym zmian skórnych takich jak różne rodzaje znamion – naskórkowe i melanocytowe, naczyniowe, łojowe i potowe -włókniaki, kurzajki, kaszaki, i inne.


3180