Zabieg botoksem czy kwasem hialuronowym?

Zabiegi wykorzystujące botoks i kwas hialuronowy Zabieg botoksem i zabieg kwasem hialuronowym często ze sobą mylone, gdyż zasadniczo służą temu […]

botoks, zabieg botoksem

Zabiegi wykorzystujące botoks i kwas hialuronowy

Zabieg botoksem i zabieg kwasem hialuronowym często ze sobą mylone, gdyż zasadniczo służą temu samu – likwidowaniu zmarszczek. Okazuje się jednak, że mechanizm ich działania jest odmienny, a w dodatku nie każdy z nas może pozwolić sobie na skorzystanie z obu wariantów. Poznaj różnice i dokonaj właściwego wyboru… albo oddaj się w ręce specjalisty.

zabieg botoksem

Moc wiązania wody

Zabieg z zastosowaniem kwasu hialuronowego jest wykonywany w gabinecie lekarza lub kosmetologa. Opiera się on na substancji, która naturalnie występuje w naszym organizmie. Jednak wraz z upływem wieku jej ilość obniża się, na skutek czego skóra traci elastyczność, sprężystość i pojawiają się zmarszczki. Możemy jej jednak sobie dostarczyć podczas zabiegu wstrzyknięcia lub stosując kremy z zawartością kwasu hialuronowego. Ponieważ posiada on zdolność wiązania wody, możemy spodziewać się wymodelowania rasów twarzy, spłycenia zmarszczek, a także intensywnego nawilżenia. Na zabieg nie musimy się specjalnie przygotowywać, a efekty pojawiają się natychmiastowo. Taka kuracja odmładzająca uważana jest za bardziej bezpieczną, jednak stosuje się ją głównie w przypadku zmarszczek statycznych (np. ust i policzków), podczas gdy zabieg botoksem jest zwykle stosowany do zmarszczek dynamicznych. Do jej wykonania istnieje kilka przeciwwskazań:

Przeciwwskazania do wykonania zabiegu z kwasem hialuronowym:

 • Ciąża i okres karmienia piersią,
 • Przewlekłe choroby autoimmunologiczne,
 • Stany zapalne skóry (trądzik, opryszczka i in.),
 • Skłonność do bliznowacenia skóry,
 • Alergie (zwłaszcza uczulenie na kwas hialuronowy).

Uderz botoksem w zmarszczki

Botoks jest wykonywany przez lekarzy wyspecjalizowanych w medycynie estetycznej i dermatologów. W jego przypadku wykorzystuje się toksynę botulinową (jad kiełbasiany), która wstrzymuje („paraliżuje” – tj. blokuje przekaz impulsów nerwowych) występowanie i rozwój zmarszczek mimicznych. Należą do nich głównie zmiany na górnych partiach twarzy (np. na czole czy w okolicach oczu). Rezultatów botoksu można spodziewać się w ciągu kilku dni. Właściwie przeprowadzony zabieg sprawia, że mięśnie stają się rozluźnione, a skóra jest wyraźnie wygładzona. Błędnie dobrana dawka toksyny może jednak doprowadzić do nadmiernego usztywnienia twarzy i zaniku jej naturalnej ekspresji, co stało się przedmiotem żartów na temat botoksu. Wśród przeciwwskazań do tego typu zabiegu wymienia się:

Zabieg botoksem – przeciwwskazania do wykonania:

 • Zbyt młody wiek – botoksu nie poleca się osobom młodym, gdyż ich mięśnie twarzy nie są jeszcze w pełni ukształtowane,
 • Zbyt późny wiek – botoksu nie stosuje się po 65 r.ż., gdyż zmarszczki statyczne przeważają wówczas nad dynamicznymi,
 • Ciąża, okres karmienia piersią i miesiączka,
 • Stosowanie określonych leków,
 • Choroby układu nerwowego i sercowego, przewlekłe choroby autoimmunologiczne, Alzhaimer,
 • Stany zapalne skóry,
 • Alergie (zwłaszcza uczulenie na albuminę).

Zaufaj specjaliście

Jeśli nurtuje nas pytanie, który z tych zabiegów wybrać, najlepiej oddać się w ręce dobrego lekarza. Dermatolog oceni kondycję naszej skóry i dobierze najlepszą terapię. Może też zdecydować się na połączenie obu metod – botoksu na zmarszczki mimiczne i kwasu hialuronowego – na zmarszczki statyczne. Choć czasem efekty tego pierwszego wariantu są wyżej oceniane, trzeba go powtarzać co 4-6 miesięcy. Z kolei standardowy czas wykonania drugiego z nich to po upływie pół roku, jednak kwas może zostać wcześniej wchłonięty przez organizm i wówczas rezultat nie utrzyma się tak długo.
Warto zatem korzystać z dóbr współczesnej medycyny estetycznej, jednak najważniejsze decyzje pozostawić zaufanemu specjaliście.

logo