Zabiegi laserowe – w czym mogą nam pomóc i kiedy można je wykonywać

Zabiegi laserowe lekarstwem na … Niewiele jest we współczesnej medycynie estetycznej urządzeń, które znalazły tak szerokie zastosowanie jak lasery. Zabiegi […]

zabiegi laserowe

Zabiegi laserowe lekarstwem na …

Niewiele jest we współczesnej medycynie estetycznej urządzeń, które znalazły tak szerokie zastosowanie jak lasery. Zabiegi laserowe z powodzeniem wykorzystuje się do odmładzania skóry, usuwania zmarszczek, blizn i przebarwień, leczenia trądziku, a nawet usuwania zbędnego owłosienia.
zabiegi laserowe

W tradycyjnej medycynie lasery są wykorzystywane już od około 50 lat. Po raz pierwszy laser do leczenia trudno gojących się ran i owrzodzeń zastosował węgierski lekarz Endre Mestera. W kosmetyce i medycynie estetycznej urządzenia te są natomiast używane od lat 90. XX wieku. Od tego czasu rozwój laseroterapii skupiał się zwłaszcza na poprawianiu efektów zabiegowych przy jednoczesnym minimalizowaniu objawów niepożądanych.

Nowych zabiegów laserowych nie ma dużo, ale na rynku pojawiają się nowe urządzenia dające niespotykane dotąd możliwości. Przykładem mogą być lasery naczyniowe z nowoczesnymi końcówkami chłodzącymi, dzięki którym można użyć o wiele głębszych wiązek laserowych i poprawić nawet bardzo zaawansowane zmiany naczyniowe – mówi dr Marcin Rożalski, dermatolog i lekarz medycyny estetycznej.


Wypowiedz: dr Michał Rożalski (Dermatolog, Lekarz medycyny estetycznej)

Nowe lasery to większe bezpieczeństwo, pozwalające uniknąć chociażby poparzeń oraz przebarwień – dodaje.To właśnie poparzenia i przebarwienia są mimo wszystko najczęstszymi skutkami ubocznymi zabiegów laserowych. Objawów niepożądanych bywa jednak więcej. – Zależą one w głównej mierze od rodzaju wykorzystywanego urządzenia. Lasery naczyniowe powodują np. kilkudniową opuchliznę, zaś lasery frakcyjne na około tydzień wyłączają pacjenta z normalnego funkcjonowania, gdyż po zabiegu skóra łuszczy się, pojawiają się strupy, a także niewielkie sączenie – informuje dr Marcin Rożalski.

Zastosowanie zabiegów laserem

Skutki uboczne nie mogą jednak przesłaniać całej gamy dobrodziejstw, jakie niosą ze sobą zabiegi laserowe. W zależności od rodzaju urządzenia, mogą one pomóc rozprawić się z rozmaitymi kłopotami natury estetycznej.
Bardzo popularny laser frakcyjny CO2 stymuluje skórę do głębokiej i trwałej regeneracji oraz pobudza ją do produkcji nowego kolagenu. Dzięki temu staje się ona wyraźnie odmłodzona, jędrniejsza, pełna blasku i wigoru. Laser ten spłyca zmarszczki, wyrównuje koloryt cery i zamyka rozszerzone pory.

Lasery naczyniowe z kolei likwidują uszkodzenia naczyń za pomocą wysokiej temperatury. Wiązka laserowa jest absorbowana przez naczynia krwionośne, zamykając je i przywracając skórze naturalny odcień. Dlatego też lasery naczyniowe wykorzystuje się w usuwaniu blizn, brodawek, naczyniaków i przebarwień, a także leczeniu żylaków, pajączków i trądziku. Natomiast laser rubinowy i aleksandrytowy znajdują zastosowanie w usuwaniu zbędnego owłosienia, niszcząc cebulki włosów. Warto pamiętać, że wszystkie tego typu urządzenia działają na podobnej zasadzie, precyzyjnie przesyłając pod skórę energię świetlną, która wkrótce zamienia się w energię cieplną i powoduje regenerację tkanek.

 

Zabiegi laserowe – Jakie są przeciwwskazania ?

Podobne, jak do innych zabiegów medycyny estetycznej: ciąża i okres karmienia, nowotwory, cukrzyca, epilepsja, infekcje wirusowe i bakteryjne oraz tendencje do tworzenia się bliznowców. Jednak co ważne, laserów nie można stosować także na skórę opaloną. – U pacjentów z opalenizną wykonywanie zabiegów laserowych jest niewskazane ze względu na fakt, że istnieje duże ryzyko pojawienia się objawów niepożądanych, czyli poparzeń i przebarwień – mówi dr Marcin Rożalski, dermatolog i lekarz medycyny estetycznej. – Z tego względu zabiegi laserowe zaleca się wykonywać jesienią, zimą i wczesną wiosną, gdyż nawet lekka opalenizna sprzyja zwłaszcza przebarwieniom – dodaje.

 

Zabiegi laserowe a okres rekonwalescencji

Aby zminimalizować ryzyko jakichkolwiek komplikacji, bardzo istotne jest odpowiednie postępowanie po zabiegu. Przede wszystkim przez 24 godziny skóry nie należy niczym myć ani smarować. Dopiero po tym czasie wskazane jest intensywne nawilżanie i schładzanie. – Warto schować krem nawilżający lub regenerujący do lodówki i taki schłodzony kosmetyk nakładać na skórę. Przyniesie to ulgę w bólu i pieczeniu, które często towarzyszom zabiegom laserowym – radzi dr Marcin Rożalski.

Również po terapii należy unikać słońca i co najmniej przez 30 dni przed wyjściem na świeże powietrze stosować kremy z wysokim filtrem przeciwsłonecznym. Warto też pamiętać, że rzadko kiedy zadowalające efekty przynosi już jeden zabieg. Okres zupełnej regeneracji skóry po laseroterapii kończy się przeważnie po 4-6 tygodniach. Po tym czasie i konsultacji z lekarzem można powtórzyć zabieg aż do uzyskania oczekiwanych rezultatów.

logo