Zdrowa i piękna skóra

Zabiegi medycyny estetycznej wyłącznie w kompetencjach lekarzy

pawelszynkiewicz, 2 listopada 2017

Które zabiegi medycyny estetycznej powinni wykonywać wyłącznie lekarze dermatolodzy?

Gwałtowny rozwój technologii oraz wiedzy na temat kosmetologii i zabiegów medycyny estetycznej spowodował, że są one dostępne niemalże w każdym większym mieście. Niestety wciąż niewiele osób korzystających z tego typu usług ma świadomość zagrożenia, jakie płynie z niewłaściwie przeprowadzonego zabiegu dermatologicznego.

Polskie Towarzystwo Dermatologiczne (PTD) oraz Polskie Towarzystwo Medycyny Estetycznej i Anti-Aging (PTMEiAA) jednogłośnie apelują o podkreślenie problemu jakim jest wykonywanie zabiegów z zakresu medycyny estetycznej przez osoby do tego nieuprawnione.

zabiegi medycyny estetycznej

Istnieją trzy podstawowe zawody związane z medycyną estetyczną: kosmetyczka, kosmetolog oraz dyplomowany lekarz posiadający pełne prawo wykonywania zawodu. Polski ustawodawca niestety nie opracował przejrzystych wytycznych obowiązujących podczas świadczenia konkretnych zabiegów medycyny estetycznej. PTD oraz PTMEiAA w swoim oficjalnym stanowisku wyraźnie jednak podkreślają, że zaawansowane technologicznie procedury dermatologiczne są zarezerwowane wyłącznie dla odpowiednio wyszkolonych lekarzy.

 

Kwalifikacje i kompetencje w medycynie estetycznej

Warto podkreślić podstawowe różnice między zabiegami kosmetycznymi a zabiegami lekarskimi z zakresu dermatologii estetycznej:

 • Zabiegi kosmetyczne charakteryzują się raczej delikatnym, profilaktycznym działaniem głównie w zakresie starzenia się skóry.
 • Zabiegi lekarskie z zakresu dermatologii estetycznej cechuje natomiast inwazyjność, która umożliwia realną zmianę lub odbudowę struktury powłok ciała.

Za główne kryterium podziału między powyższymi dwoma typami procedur przyjmuje się zatem stopień naruszenia ciągłości skóry. Według obowiązujących przepisów wyłącznie dyplomowani lekarze (oraz pielęgniarki) mogą bowiem przekraczać granicę skórno-naskórkową. – Niestety zdarza się, że dermatologią zabiegową zajmują się kosmetyczki, a także kosmetolodzy, którzy w zasadzie nie powinni robić zabiegów inwazyjnych- mówi prof. dr hab. n. med. Andrzej Kaszuba.Kosmetyczki i kosmetolodzy nie mogą w związku z tym:

 • używać wysokoenergetycznych urządzeń laserowych,
 • używać elektrochirurgii,
 • wycinać zmian,
 • stosować wypełniaczy,
 • stosować iniekcji toksyny botulinowej.

 

Które zabiegi medycyny estetycznej pozostają w kompetencjach lekarzy? |  Dermatolog TV


Wypowiedz: prof . dr hab. n. med. Andrzej Kaszuba (Dermatolog)

 

Nieodpowiedzialne i niebezpieczne zabiegi

Żadne szkolenie kosmetyczne, nawet zakończone uzyskaniem „certyfikatu” nie jest równoznaczne z nabyciem praktycznych umiejętności wykonywania skomplikowanych zabiegów, które często obarczone są ryzykiem wystąpienia licznych powikłań. Medycyna estetyczna to dziedzina niezwykle obszerna, a jej pełne zrozumienie wymaga wielu lat studiowania anatomii i fizjologii skóry, a także nauki konkretnych procedur chirurgicznych. Jedynie doświadczony lekarz może być zatem gwarancją ich bezpieczeństwa i skuteczności.

Oto kluczowe zabiegi z zakresu medycyny estetycznej, które zdaniem PTD powinny być przeprowadzane wyłącznie przez lekarzy:

 • Głębokie peelingi
 • Mezoterapia igłowa
 • Wstrzykiwane wypełniaczy (np. kwas hialuronowy)
 • Wstrzykiwanie toksyny botulinowej i osocza bogatopłytkowego
 • Wszczepianie nici liftingującyh
 • Krioterapia (leczenie zimnem), elektroterapia oraz laseroterapia
 • Chirurgiczne wycinanie zmian skórnych

 

Brak profesjonalizmu skutkuje powikłaniami

Każdy nieprawidłowo przeprowadzony zabieg z powyższej listy może nieść za sobą poważne konsekwencje. Toksyna botulinowa to substancja prawnie dopuszczona do stosowania tylko przez lekarzy, gdyż traktowana jest jako lek. Mechanizm jej działania, czyli silne porażenie mięśni, może bowiem skutkować przejściowym opadaniem powieki, opadaniem brwi, podwójnym widzeniem, miejscowym obrzękiem, niedowładem i asymetrią okolic ust powodującą ślinienie się. Natomiast jeśli chodzi o zabiegi polegające na wstrzykiwaniu wypełniaczy czy nici podstawą jest wcześniejsza profesjonalna ocena stanu skóry przez lekarza dermatologa. Naruszenie jej ciągłości w przypadku miejscowych infekcji bakteryjnych czy grzybiczych może spowodować rozprzestrzenienie się zakażenia do bardzo głębokich warstw skóry (co bezpośrednio zagraża zdrowiu pacjenta). Głębokie, agresywne peelingi także wymagają biegłej kwalifikacji. Nawet certyfikowana kosmetyczka najprawdopodobniej nie poznała wszystkich schorzeń dermatologicznych, których objawy zostaną zaostrzone po przeprowadzaniu tak inwazyjnego zabiegu.

 

Zasada ograniczonego zaufania

Do gabinetu medycyny estetycznej udajemy się w celu poprawienia swojego wyglądu i samopoczucia. Z usług kosmetyczek korzystajmy w zakresie łagodnych zabiegów pielęgnacyjnych mających na celu subtelną korekcję powierzchownych niedoskonałości skórnych.

Jeżeli jednak problem wymaga intensywnego leczenia, podczas którego może dojść do mechanicznego uszkodzenia skóry, wtedy zawsze wybierajmy dyplomowanego lekarza specjalizującego się w zabiegach medycyny estetycznej.

Powiązane wpisy

Napisz komentarz

Dodaj komentarz

Dermatolog w Twoim mieście na skróty

Dermatolog to lekarz specjalista, który zajmuję się w leczeniem skóry, włosów oraz paznokci. Dermatologia to dziedzina medycyny, którą możemy podzielić na dermatologię leczniczą oraz estetyczną. Dermatologia lecznicza, jak sama nazwa wskazuje, skupia się na leczeniu chorób skóry takich jak afta, łuszczyca, czerniak, łysienie, trądzik różowaty, i wiele innych. 

Dermatologia estetyczna skupia się na poprawie kondycji skóry i spowolnieniu procesów starzenia. W dermatologii estetycznej stosuje się preparaty i zabiegi na usuwanie zmarszczek, usuwanie znamion, itp. Często leczenie chorób skóry, takich jak trądzik pospolity, wymaga też wykonania zabiegów estetycznych w celu usunięcia blizn potrądzikowych lub przebarwień skóry. 

Dermatolog specjalizujący się w leczeniu chorób skóry może jednocześnie być specjalistą dermatologii estetycznej lub szeroko pojętej medycyny estetycznej.  Dermatochirurgia zajmuje się usuwaniem chirurgicznym lub laserowym zmian skórnych takich jak różne rodzaje znamion – naskórkowe i melanocytowe, naczyniowe, łojowe i potowe -włókniaki, kurzajki, kaszaki, i inne.