Zabiegi medycyny estetycznej na jesień i zimę

Zabiegi medycyny estetycznej, które warto wykonywać w okresie jesiennym i zimowym Niektóre zabiegi medycyny estetycznej warto wykonywać w okresie jesiennym […]

Zabiegi medycyny estetycznej, które warto wykonywać w okresie jesiennym i zimowym

Niektóre zabiegi medycyny estetycznej warto wykonywać w okresie jesiennym i zimowym, kiedy sprzyjają temu warunki atmosferyczne: nie ma silnego słońca, zbyt wysokiej temperatury, a wilgotność powietrza jest najbardziej neutralna dla skóry.  Popularne zabiegi medycyny estetycznej na okres jesienno-zimowy to peelingi chemiczne, mikrodermabrazja, fotoodmładzanie, mezoterapia oraz depilacja laserowa.

Zabiegi medycyny estetycznej na jesień i zimę

Jesień to dla skóry bardzo ważny czas – musi ona zregenerować się po długotrwałym działaniu promieni słonecznych w okresie wiosennym i letnim, odzyskać odpowiedni poziom nawilżenia i jędrności, a także przygotować się na kolejne wymagające warunki atmosferyczne, związane z silnym wiatrem, mrozem oraz narażeniem na przesuszenie z powodu silnego ogrzewania mieszkań. Które zabiegi medycyny estetycznej warto więc wykonywać jesienią i zimą?

 

  1. Peeling chemiczny

Peeling chemiczny to zabieg wykonywany przez dermatologa, polegający na nałożeniu na skórę preparatu, zawierającego w swoim składzie substancje chemiczne o ściśle określonym stężeniu. Zazwyczaj są to kwasy, m.in. kwas TCA, pirogronowy, migdałowy lub glikowy. Nadrzędnym celem peelingu chemicznego jest złuszczenie martwego, wyschniętego naskórka, dzięki czemu skóra staje się gładsza, jaśniejsza i bardziej wypoczęta. Co więcej, peeling chemiczny pomaga pozbyć się zmarszczek, przebarwień związanych z nadmierną ekspozycją skóry na słońce, usuwa także blizny i rozstępy. Usunięcie warstw martwego naskórka sprawia ponadto, że lepiej przyjmuje ona substancje odżywcze zawarte w kremach i balsamach. Procedura zabiegu jest bezpieczna i bezbolesna, zaś jego koszt wynosi od 100 zł wzwyż. Po peelingu chemicznym należy pamiętać o odpowiednim nawilżaniu skóry, zaś najlepsze rezultaty uzyskuje się po kilkukrotnym jego powtórzeniu.

 

  1. Mikrodermabrazja

Podobnie jak w przypadku peelingów chemicznych, najlepszym okresem na przeprowadzenie mikrodermabrazji jest jesień i zima. Głównym powodem jest fakt, że skóra po zabiegu nie jest bardziej narażona na szkodliwe działanie promieniowana słonecznego. Mikrodermabrazja polega na mechanicznym usunięciu warstw zrogowaciałego naskórka za pomocą specjalnych diamentowych lub korundowych głowic. Jeżeli celem zabiegu jest poprawa wyglądu skóry, jej odświeżenie i odmłodzenie, lekarz usuwa tylko wierzchnie warstwy martwego naskórka, zaś mikrodermabrazja ma charakter delikatny. Jeśli natomiast zabieg ma pomóc w uporaniu się z poważniejszymi problemami, takimi jak łojotok skóry, zmarszczki, blizny, przebarwienia lub rozstępy, zaleca się przeprowadzenie mikrodermabrazji głębokiej. W zależności od obszaru ciała, jaki ma zostać poddany zabiegowi, ceny wahają się w granicach od 50 zł (twarz) do około 250 zł (twarz, szyja, dekolt).

 

  1. Fotoodmładzanie

Fotoodmładzanie to zabieg wykorzystujący dobroczynne działanie światła laserowego. Pobudza ono komórki skóry do produkcji kolagenu, a także skraca i przebudowuje włókna kolagenowe. Światło usuwa wszelkie niekorzystne zmiany, które powstały na skutek działania chorób, słońca, a także naturalnego starzenia: pajączki, naczyniaki, zmiany trądzikowe, rumień, przebarwienia, piegi, plamy posłoneczne i starcze. Dzięki fotoodmładzaniu, skóra staje się zrewitalizowana, rozjaśniona, poprawia się jej poziom jędrności, gęstości oraz koloryt. Może ono być wykorzystywane do stymulacji dowolnej części ciała, jednak najczęściej stosuje się go na twarzy, dłoniach, szyi, dekolcie i ramionach. Jest to zabieg bezpieczny i mało inwazyjny, dzięki czemu już drugiego dnia można powrócić do normalnej aktywności. Możliwe skutki niepożądane to lekkie zaczerwienienie i obrzęk skóry, a także delikatne łuszczenie naskórka. Najlepsze efekty przynosi około 5 zabiegów przeprowadzanych w odstępie 4-6 tygodni. Jednorazowy koszt fotoodmładzania twarzy to około 120-150 zł.

  1. Mezoterapia

Mezoterapia to systematyczne podskórne podawanie określonych dawek specyfików, np. koktajli witaminowych lub wyciągów roślinnych, w miejsca dotknięte danym problemem. Oprócz dostarczenia skórze cennych składników w postaci preparatu, cykliczne mikronakłucia poprawiają metabolizm komórek. Pobudzają je do produkcji kolagenu i elastyny, a także poprawiają krążenie. Mezoterapia to zabieg odmładzający i odżywiający skórę, spłycający zmarszczki. Sprawdza się także w walce z cellulitem, rozstępami oraz przy nadmiernym wypadaniu włosów. Najlepsze rezultaty otrzymuje się po wykonaniu serii zabiegów – początkowo co 14 dni przez 2 miesiące, a następni raz w miesiącu dla podtrzymania efektów. Warto pamiętać, że dzięki zastosowaniu bardzo cienkich igieł moment iniekcji jest niemal bezbolesny. Jedynie w przypadku pacjentów o bardzo niskim progu odporności na ból stosuje się krem znieczulający. Koszt jednego zabiegu to około 100-150 zł.

 

  1. Depilacja laserowa

Dlaczego depilację laserową należy wykonywać jesienią i zimą? Dlatego, że jednym z głównych przeciwwskazań do zabiegu jest świeża opalenizna. Skóra zregenerowana po lecie jest także o wiele mniej narażona na poparzenia laserem. Co więcej, przez kilka tygodni przed planowaną depilacją nie należy golić, wyrywać ani w żaden sposób usuwać włosków z danej partii ciała. To również może być dość uciążliwe latem, gdy nosimy bluzki na ramiączkach, szorty i spódnice. Warto pamiętać, że depilacja laserowa nie skończy się na jednym zabiegu – laser usuwa tylko te włoski, które znajdują się już w fazie wzrostu ponad powierzchnią skóry. Według lekarzy, dopiero za trzecim podejściem usuwa się od 90 do 95% niechcianego owłosienia. W zależności od obszaru ciała, na jakim ma zostać przeprowadzony zabieg, koszt zaczyna się od 100 zł za usunięcie wąsika aż do 1000 zł na wydepilowanie nóg, pach i okolic bikini.

 

W zimne, ciemne i wietrzne zimowe dni dobrą opcją są także zabiegi rozgrzewające, do których zalicza się m.in. masaż gorącymi kamieniami, maska czekoladowa oraz okłady parafinowe na dłonie i stopy. Oprócz działania pielęgnacyjnego, wykazują one również właściwości relaksacyjne.

Należy również pamiętać, że zabiegi medycyny estetycznej, które należy wykonywać jesienią i zimą łączą się nie tylko z unikaniem silnego słońca, ale też  nie można stosować opalania na solarium, we wskazanym przez dermatologa, kosmetologa okresie.

logo