Zabiegi po porodzie

Zabiegi po porodzie – Mama w gabinecie dermatologii estetycznej Ciąża i poród są niezwykle ważnymi momentami w życiu każdej kobiety. […]

Zabiegi po porodzie – Mama w gabinecie dermatologii estetycznej

Ciąża i poród są niezwykle ważnymi momentami w życiu każdej kobiety. Niestety radosny okres oczekiwania na potomstwo ma swoje blaski i cienie. Większość matek już podczas ciąży martwi się nieuniknionymi zmianami zachodzącymi w wyglądzie. Ponadto presja otoczenia powoduje, że kobiety pragną w ekspresowym tempie odzyskać figurę po ciąży. Na szczęście dzięki różnym zabiegom medycyny estetycznej możliwe jest połączenie trudów macierzyństwa z zadowoleniem ze swojego ciała po ciąży.

Zabiegi po porodzie i ciąży

Podczas ciąży w organizmie kobiety zachodzi prawdziwa rewolucja umożliwiająca donoszenie i urodzenie zdrowego dziecka. Wahania hormonów, nadmierne odkładanie tkanki tłuszczowej, powiększanie się piersi czy obrzęki to tylko niektóre problemy ciężarnych. Po porodzie zmiany te cofają się dosyć wolno, co potęguje uczucie zmęczenia młodej mamy i obniżone poczucie własnej wartości. Całe szczęście nie musi to oznaczać, że ciało po ciąży na długo pozostanie zaniedbane i nieatrakcyjne. Współczesne matki mają swobodny dostęp do całego wachlarza bezpiecznych zabiegów przywracających im ich wygląd.

 

Brzuch i biodra po ciąży

Opis problemu

Rozstępy, utrata jędrności skóry oraz cellulit to trzy najczęstsze źródła kompleksów kobiet po porodzie. Rozstępy to nic innego jak mechaniczne rozerwanie skóry, a konkretnie jej włókien kolagenowych i elastyny. Dzieje się tak, gdy powłoki ciała w krótkim czasie są narażone za zbyt skrajne rozciągnięcie. Nie powinno zatem dziwić, że ciąża to okres podwyższonego ryzyka rozwoju rozstępów. Lokalizują się one najczęściej na brzuchu, biodrach oraz na piersiach. Zwykle równolegle z rozstępami pojawia się problem z nadmiarem skóry i jej wiotkością, a także obfity przyrost podskórnej tkanki tłuszczowej.

 

Dedykowane zabiegi

Wszystkie te problemy ze skórą po ciąży można próbować zwalczać jednocześnie za pomocą zabiegów łączących różne metody. Najskuteczniejsza metodą niwelująca rozstępy jest frakcyjna radiofrekwencja mikroigłowa (RF mikroigłowa) pozwalająca na usuwanie nawet zanikowych („białych”) rozstępów. Tradycyjne zabiegi laserowe oraz peelingi chemiczne mogą okazać się nieskuteczne w przypadku głębokich, zabliźnionych rozstępów po porodzie. RF mikroigłową niekiedy łączy się z HIFU, czy bezinwazyjnym liftingiem skóry. Obie te metody pobudzają uszkodzoną skórę do regeneracji. Czasami do terapii dołącza się osocze bogatopłytkowe lub zabiegi odchudzające.

Redukcję małych obszarów nadmiaru tkanki tłuszczowej pozostałej po ciąży można uzyskać za pomocą lipolizy iniekcyjnej polegającej na wstrzykiwaniu substancji rozkładającej tłuszcz. Lipoliza iniekcyjna jest jednak przeciwskazana w okresie karmienia piersią.

 

Biust po ciąży

Opis problemu

Problem pozbawionych jędrności piersi dotyczy prawie każdej kobiety po porodzie, zwłaszcza gdy karmi ona piersią. Podczas ciąży dochodzi do wzrostu ilości tkanki tłuszczowej oraz gruczołowej, co powoduje znaczące rozciągnięcie się skóry biustu.

 

Dedykowane zabiegi

Oprócz klasycznych metod chirurgicznych istnieją także nieinwazyjne metody liftingu piersi wykonywane po ciąży i po zakończeniu laktacji. Należy do nich lifting falami radiowymi przebudowujący zwiotczałe włókna sprężyste skóry oraz lifting nićmi PDO, które tworzą siatkę oplatającą i nadającą piersiom pożądany kształt.

 

Przebarwienia po ciąży

Opis problemu

Ciąża to moment, kiedy na skórze całego ciała z łatwością pojawiają się przebarwienia (ostuda). Wynika to z wysokiego stężenia estrogenów, hormonów pobudzających komórki produkujące melaninę. Takie przebarwienia powstałe podczas ciąży są nierównomierne, położone na różnych głębokościach. Chociaż większość zmian barwnikowych znika po porodzie, to czasami ich usunięcie wymaga specjalistycznych zabiegów.

 

Dedykowane zabiegi

Do leczenia ostudy zlokalizowanej na policzkach, czole czy górnej wardze najczęściej wykorzystuje się laser bromkowo- miedziowy powodujący selektywne poparzenie przebarwionej tkanki. Typ naczyniowy ostudy, trudniejszy do usunięcia, może wymagać modyfikacji pod kątem odpowiedniego koloru lasera. Medyczne peelingi chemiczne posiadają ograniczoną skuteczność w leczeniu przebarwień po ciąży. Najkorzystniej wypływają one na klasyczne przebarwienia pozapalne.

 

Narządy intymnie po ciąży

Opis problemu

Rejonem ciała kobiety szczególnie narażonym na urazy podczas porodu są okolice krocza oraz pochwa. Powszechnymi problemami rozwijającymi się po ciąży jest nietrzymanie moczu, deformacje zewnętrznych narządów płciowych oraz luźność pochwy. Poród siłami natury zawsze wiąże się z rozciągnięciem tkanek pochwy oraz krocza. Niekiedy wymaga ono specjalnego nacięcia ratującego przed niekontrolowanym pęknięciem. Zbyt luźna pochwa oraz blizna powstała po nieprawidłowym zszyciu ogranicza czerpanie przyjemności z życia seksualnego.

 

Dedykowane zabiegi

Laserowe obkurczanie pochwy po ciąży laserem Er:Yag jest szybkim, bezinwazyjnym zabiegiem w wyniku którego dochodzi do remodelowania zbyt wiotkiej tkanki. Wysiłkowe nietrzymanie moczu po porodzie jest natomiast niwelowane za pomocą nieablacyjnego lasera fototermicznego. Zabieg polega na naświetlaniu okolic cewki moczowej doprowadzającym do wzmocnienia włókien kolagenowych zaangażowanych w kontrolę napięcia zwieraczy zewnętrznych. Jeden zabieg zajmuje około 30 minut, a do uzyskania pełnego efektu zazwyczaj potrzeba od 2 do 3 sesji.

Przeczytaj też:

Blizna po cesarce — jak ją pielęgnować oraz zabiegi zmniejszające bliznę 

logo