Zabiegi

Botoks zmarszczki mimiczne

Botoks zmarszczki mimiczne

Aktualnie medycyna estetyczna oferuje całą gamę sposobów na zatrzymywanie młodego wyglądu na dłużej. Jednym z nich jest usuwanie charakterystycznych objawów upływającego czasu, takich jak zmarszczki mimiczne. Botoks jest jednym z najskuteczniejszych sposobów na pozbycie się ich. Dzięki niemu można zredukować już istniejące zmarszczki mimiczne i uniemożliwić powstawanie nowych. Jednym słowem botoks (zapisywany czasem jako botox) sprawia, że twarz wygląda młodziej.

botoks zmarszczki mimiczne

Botoks to …

potoczna nazwa toksyny botulinowej. Substancja ta występuje w naturze i znana jest także jako jad kiełbasiany. Jednak stosowana w medycynie toksyna botulinowa powstaje w sterylnych i ściśle kontrolowanych warunkach laboratoryjnych. Dzięki czemu botoks jest w pełni bezpieczny dla pacjentów. Stosuje się go w bardzo różnych dziedzinach medycyny, a korzystny wpływ na zmarszczki mimiczne odkryto w latach 80. XX wieku.

Wstrzyknięty do mięśnia botoks rozluźnia go i powoduje zahamowanie uwalniania acetylocholiny, czyli neuroprzekaźnika odpowiedzialnego za przekazywanie impulsów między nerwami a mięśniami. W praktyce oznacza to, że sygnał wysyłany przez mózg jest blokowany przez botoks, dzięki czemu mięsień mimiczny nie może spowodować wykrzywienia twarzy w grymasie, co automatycznie uniemożliwia powstanie zmarszczki.

Botoks usuwa ok. 80 % zmarszczek mimicznych

Pierwsze efekty widoczne są po 2-3 dniach, jednak rezultaty najlepiej widać po około 2 tygodniach. Przy zastosowaniu środków takich jak botoks opinie są często podzielone. Z jednej strony daje on świetne efekty. Osoby sceptycznie do niego nastawione podkreślają jednak, że organizm przeciwdziała botoksowi, wytwarzając nowe włókna nerwowe w ciągu kilku miesięcy. Oznacza to, że po upływie kilku miesięcy, aby utrzymać efekty, zabieg należy powtarzać. Natomiast po rezygnacji z kuracji skóra będzie ulegać starzeniu zgodnie z jej biologicznym wiekiem.

 

Opis zabiegu wstrzyknięcia botoksu

Zabieg musi przeprowadzić wykwalifikowany lekarz. Może go wykonać chirurg plastyk lub specjalista w dziedzinie medycyny estetycznej albo dermatolog.

Lekarz wykonuje zabieg, wstrzykując jednorazową strzykawką, zakończoną bardzo cienką igłą niewielkie porcje botoksu w wybrane miejsca na twarzy. Botoks wstrzykuje się w mięśnie odpowiedzialne za powstawanie zmarszczek. Cały proces jest praktycznie bezbolesny, dlatego przeprowadza się go bez znieczulenia. Zabieg trwa około 15–20 minut. Nie wymaga on rekonwalescencji – zaraz po jego przeprowadzeniu można wrócić do codziennych zajęć.

 

Wskazania

Botoks zapobiega powstawaniu zmarszczek mimicznych i redukuje już istniejące. Wśród wskazań do zabiegu wymienia się:

 • kurze łapki, czyli zmarszczki mimiczne wokół oczu;
 • poprzeczne zmarszczki wokół ust;
 • opadające kąciki ust;
 • pionową bruzdę na czole – tzw. lwia zmarszczka;
 • opadające powieki.

 

Przeciwwskazania

Zabieg na zmarszczki, w którym używany jest botoks, odradza się osobom które:

 • są w ciąży lub karmią piersią;
 • mają zaburzenia przewodnictwa mięśniowo-nerwowego;
 • cierpią na choroby układu nerwowego i sercowego;
 • są dotknięte chorobą Alzheimera;
 • mają zaburzenia krzepnięcia krwi;
 • są nadwrażliwe na składniki preparatu;
 • mają miejscowe infekcje skórne.

 

Objawy niepożądane

Jeśli dermatolog lub inny dobrze przeszkolony lekarz prawidłowo przeprowadzi zabieg, w którym wykorzystywany jest botox, skutki uboczne nie powinny się pojawić. Doprowadzić do nich może natomiast niekompetencja osoby podającej botoks, przejawiająca się np. we wstrzyknięciu zbyt dużej ilości substancji. Wśród niepożądanych objawów znaleźć się mogą bóle głowy, problemy z mimiką twarzy, a także przedostanie się toksyny botulinowej do mięśni sąsiadujących z ostrzykiwanymi, co skutkować może ich osłabieniem. Niepokojącymi – choć na szczęście rzadkimi – skutkami ubocznymi są podwójne widzenie, nudności, a także objawy grypowe, a nawet problemy z układem oddechowym.

Niewłaściwie podany botoks może powodować opadnięcie powieki lub brwi, a w poważniejszych przypadkach – uszkodzenie mięśni twarzy, a co za tym idzie – problemy z mimiką, a nawet z jedzeniem czy mówieniem (jeśli sparaliżowane zostaną mięśnie wokół ust). Botoks wstrzyknięty w niewłaściwy sposób może doprowadzić także do „efektu maski”, w którym twarz wygląda nienaturalnie, jest niezdolna do mimiki i ekspresji.

 

Częstotliwość zabiegów

Usuwanie zmarszczek mimicznych przy pomocy metod takich jak botoks związane jest z koniecznością cyklicznego powrotu do gabinetu zabiegowego. Botoks wywołuje efekty widoczne przez ok. 6 miesięcy. Kolejny zabieg na zmarszczki może pozostawić skórę gładką na dłużej, jednak po ok. 12 miesiącach potrzebne będzie następne ostrzykiwanie.

Napisz komentarz

Dodaj komentarz

Dermatolog w Twoim mieście na skróty

Dermatolog to lekarz specjalista, który zajmuję się w leczeniem skóry, włosów oraz paznokci. Dermatologia to dziedzina medycyny, którą możemy podzielić na dermatologię leczniczą oraz estetyczną. Dermatologia lecznicza, jak sama nazwa wskazuje, skupia się na leczeniu chorób skóry takich jak afta, łuszczyca, czerniak, łysienie, trądzik różowaty, i wiele innych. 

Dermatologia estetyczna skupia się na poprawie kondycji skóry i spowolnieniu procesów starzenia. W dermatologii estetycznej stosuje się preparaty i zabiegi na usuwanie zmarszczek, usuwanie znamion, itp. Często leczenie chorób skóry, takich jak trądzik pospolity, wymaga też wykonania zabiegów estetycznych w celu usunięcia blizn potrądzikowych lub przebarwień skóry. 

Dermatolog specjalizujący się w leczeniu chorób skóry może jednocześnie być specjalistą dermatologii estetycznej lub szeroko pojętej medycyny estetycznej.  Dermatochirurgia zajmuje się usuwaniem chirurgicznym lub laserowym zmian skórnych takich jak różne rodzaje znamion – naskórkowe i melanocytowe, naczyniowe, łojowe i potowe -włókniaki, kurzajki, kaszaki, i inne.


2173