Zabiegi

Depilacja bikini

Depilacja bikini

to zabieg usunięcia owłosienia z łona, pośladków, warg sromowych oraz okolic odbytu. Choć może się to wydawać nieprawdopodobne, to depilacja miejsc intymnych ma swoje korzenie w czasach starożytnych, kiedy to kobiety ze względów religijnych i społecznych musiały usuwać owłosienie łonowe. Z czasem zwyczaj ten zanikał, by odzyskać popularność dopiero pod koniec XX wieku, ale już z powodów estetycznych i higienicznych. Najpopularniejsze obecnie metody depilacji bikini to golenie, depilacja brazylijska za pomocą wosku lub pasty cukrowej lub depilacja laserowa.

depilacja bikini

Opis zabiegu

Najprostszym, ale jednocześnie najmniej trwałym sposobem usunięcia owłosienia łonowego jest jego potraktowanie depilatorem, ogolenie lub usunięcie za pomocą kremu depilującego i specjalnej szpatułki. Zabiegi te można z powodzeniem samodzielnie wykonać w domu. Wystarczy zaopatrzyć się w maszynkę do golenia lub odpowiednią piankę, żel czy krem, który w zestawie będzie posiadał specjalną szpatułkę. Jednak aby mieć pewność, że dany preparat będzie dla nas bezpieczny, należy najpierw nanieść go na dowolny fragment skóry, pozostawać na kilka chwil i spłukać. Jeśli w ciągu 24 godzin nie pojawią się reakcje alergiczne, można przeprowadzić zabieg.

Inna metoda depilacji bikini do depilacja brazylijska za pomocą wosku lub pasty cukrowej. Ją również można wykonać samodzielnie w zaciszu domowej łazienki, ale mimo wszystko zaleca się, aby ten rodzaj depilacji wykonywał specjalista. Bez odpowiedniej wprawy możemy bowiem sprawić sobie sporo bólu, a także pourywać włoski, zamiast wyrwać je z cebulkami.
Przed rozpoczęciem zabiegu skóra okolic bikini powinna zostać oczyszczona tonikiem, dokładnie osuszona oraz zasypana talkiem, który ma za zadanie wchłonąć resztę wilgoci. Później na dany fragment ciała nakłada się płynny wosk (rozgrzany maksymalnie do 37°C), ciepłą pastę cukrową lub plastry z woskiem rozgrzane w dłoniach i czeka do zaschnięcia. Po kilku sekundach należy stanowczym ruchem w kierunku odwrotnego do kierunku włosów zerwać wosk/pastę/plastry, jednocześnie usuwając włoski wraz z cebulkami.

Najbardziej skuteczną metodą depilacji bikini jest depilacja laserowa, choć wymaga ona sporych przygotowań, kilku sesji i znacznie większego nakładu finansowego. Przed planowanym zabiegiem należy zadbać o odpowiedni poziom nawilżenia skóry, odstawić leki, maści i peelingi, a bezpośrednio przed depilacją zgolić włosy z wybranych miejsc. Zabieg trwa kilkanaście minut i jest nieco bolesny.

Wskazania

  • chęć zachowania estetyki okolic intymnych,
  • problemy z utrzymaniem higieny osobistej (np. w trakcie miesiączki),
  • grube, ciemne, bardzo widoczne owłosienie okolic intymnych,
  • ochrona przed rozwojem pasożytów atakujących okolice intymne (np. wszy łonowe).

Przeciwwskazania

  • reakcje alergiczne – w przypadku depilacji za pomocą żelu, kremu lub pianki,
  • skóra naczyniowa, sucha i bardzo wrażliwa – w przypadku depilacji brazylijskiej woskiem lub pastą cukrową,
  • w przypadku depilacji laserowej: ciąża i okres karmienia, infekcje grzybicze, bakteryjne i wirusowe, posiadanie rozrusznika serca, niektóre choroby (np. cukrzyca, łuszczyca, bielactwo), przyjmowanie niektórych leków (antybiotyki i leki światłoczułe).

 

Objawy niepożądane

Depilacja bikini, tak jak niemal każdy zabieg kosmetologiczny, może podrażniać skórę, powodować obrzęk i zaczerwienienia. Objawy te powinny jednak szybko minąć. W przypadku depilacji woskiem lub pastą cukrową oraz depilacji laserowej możliwe jest występowanie niewielkiego krwawienia, spowodowanego usuwaniem cebulek włosowych.

Częstotliwość wykonywania

Golenie okolic bikini można wykonywać nawet w odstępie 2 dni, pamiętając jednak, że zbyt częste golenie podrażnia skórę.

Depilacja woskiem lub pastą cukrową może być wykonywania nie częściej niż co 4-5 tygodni, kiedy włoski osiągną minimum 0,5 cm długości – w innym przypadku substancja może ich nie złapać.

Depilację laserową należy wykonywać w odstępie 4-12 tygodni, w zależności od tempa odrostu włosków.

Napisz komentarz

Dodaj komentarz

Dermatolog w Twoim mieście na skróty

Dermatolog to lekarz specjalista, który zajmuję się w leczeniem skóry, włosów oraz paznokci. Dermatologia to dziedzina medycyny, którą możemy podzielić na dermatologię leczniczą oraz estetyczną. Dermatologia lecznicza, jak sama nazwa wskazuje, skupia się na leczeniu chorób skóry takich jak afta, łuszczyca, czerniak, łysienie, trądzik różowaty, i wiele innych. 

Dermatologia estetyczna skupia się na poprawie kondycji skóry i spowolnieniu procesów starzenia. W dermatologii estetycznej stosuje się preparaty i zabiegi na usuwanie zmarszczek, usuwanie znamion, itp. Często leczenie chorób skóry, takich jak trądzik pospolity, wymaga też wykonania zabiegów estetycznych w celu usunięcia blizn potrądzikowych lub przebarwień skóry. 

Dermatolog specjalizujący się w leczeniu chorób skóry może jednocześnie być specjalistą dermatologii estetycznej lub szeroko pojętej medycyny estetycznej.  Dermatochirurgia zajmuje się usuwaniem chirurgicznym lub laserowym zmian skórnych takich jak różne rodzaje znamion – naskórkowe i melanocytowe, naczyniowe, łojowe i potowe -włókniaki, kurzajki, kaszaki, i inne.


4744