Zabiegi

Dermabrazja

Dermabrazja to …

zabieg polegający na głębokim mechanicznym złuszczeniu naskórka i górnych warstw skóry. Trzeba przy tym pamiętać, że im głębsze złuszczanie, tym lepsze efekty, ale jednocześnie większe ryzyko powikłań które niesie dermabrazja. Opinie na jej temat są podzielone. Z jednej strony – przynosi ona bardzo dobre efekty, z drugiej – wymaga wzięcia przynajmniej dwutygodniowego urlopu, w trakcie którego skóra będzie się goić. Ponadto dermabrazja niesie ryzyko powikłań.

dermabrazja

 

Efekty widoczne są po zagojeniu skóry. Dermabrazja oczyszcza skórę, zmniejsza pory, a także redukuje blizny i przebarwienia. Zabieg skutecznie spłyca zmarszczki. Dodatkowo stymuluje skórę do produkcji kolagenu i elastyny. Obecnie dermabrazja jest mniej popularna niż inne metody złuszczania naskórka. Wykonać może ją tylko chirurg plastyk. Przed podjęciem decyzji o przeprowadzaniu zabiegu, warto znaleźć lekarza cieszącego się nieposzlakowaną opinią. Dermabrazja źle wykonana, może być szkodliwa, dlatego koniecznie musi ją przeprowadzić osoba z odpowiednimi kwalifikacjami.

 

Opis zabiegu

Dermabrazja trwa od 30 minut do 2 godzin. W trakcie zabiegu chirurg plastyk używa urządzenia podobnego do wiertła dentystycznego. Wirująca główka aparatu pokryta jest drobnymi ostrymi elementami ścierającymi powierzchnię skóry. Lekarz dociska głowicę do ciała i kontrolowanym ruchem przesuwa po jego powierzchni. Naskórek ścierany jest stopniowo. Ważne by dermabrazja wykonywana była przez osobę potrafiącą dobrze ocenić, jak głęboko można skórę oczyszczać, by nie zrobić pacjentowi krzywdy.

Bezpośrednio po zabiegu zakłada się jałowy opatrunek ze środkami przeciwbakteryjnymi i przeciwwirusowymi. Dermabrazja wymaga kilkutygodniowego okresu gojenia skóry, w trakcie którego pacjent musi bardzo ostrożnie postępować ze skórą po tak silnej ingerencji. Początkowo jest ona opuchnięta i posiniaczona, stopniowo zaczyna wracać do normy. Przy zabiegach takich jak dermabrazja podczas okresu rekonwalescencji trzeba ściśle przestrzegać zaleceń lekarza – należy zmieniać opatrunki oraz stosować środki przez niego wskazane. Później przez jakiś czas nie wolno opalać się i używać niektórych kosmetyków – np. złuszczających skórę.

 

Wskazania

Dermabrazja to zabieg przynoszący znaczne efekty, który wykonuje się w celu:

 • zmniejszenia blizn pooperacyjnych;
 • zredukowania blizn potrądzikowych;
 • usunięcia tatuażu;
 • zlikwidowania przebarwień;
 • usunięcia plam wątrobowych;
 • spłycenia zmarszczek;
 • usunięcia cellulitu i rozstępów;
 • poprawienia napięcia i elastyczności skóry.

Dermabrazja nie pomoże natomiast w leczeniu blizn po oparzeniach, pieprzyków oraz wrodzonych wad skóry.

 

Przeciwwskazania

Dermabrazja nie może zostać przeprowadzona, jeśli u pacjenta stwierdzono:

 • trądzik różowaty i grudkowo-krostkowy;
 • uszkodzenia ciągłości skóry;
 • ciemną karnację;
 • niedawne zabiegi chirurgiczne;
 • skłonność do bliznowców;
 • zakażenia grzybicze, wirusowe i bakteryjne.
 • nowotwory skóry;
 • znamiona;
 • łojotok.

 

Objawy niepożądane

Po tak inwazyjnych zabiegach jak dermabrazja, powikłania są dość realnym zagrożeniem. Dermabrazja to technika stosowana do głębokiego złuszczania naskórka, w wyniku czego powstają uszkodzenia skóry. Nieprawidłowe dbanie o nią po zabiegu może spowodować, że dostaną się do niej bakterie, a w konsekwencji rozwinie się zakażenie. Dermabrazja może skutkować również bliznami, a u osób z ciemną karnacją – przebarwieniami. Z powodu dość wysokiego stopnia ryzyka wystąpienia powikłań dermabrazja często bywa zastępowana łagodniejszą mikrodermabrazją.

 

Częstotliwość zabiegów

Dermabrazja może przynieść widoczne rezultaty już po pierwszym zabiegu. Jednak, by usunąć niektóre blizny, nie raz trzeba ją powtórzyć. Należy jednak zachować odpowiedni odstęp czasu – dermabrazja wymaga bowiem dłuższego okresu na regenerację skóry. Ponieważ u poszczególnych osób proces ten trwa różnie, każdorazowo trzeba konsultować się ze specjalistą przed kolejnym zabiegiem.

Napisz komentarz

Dodaj komentarz

Dermatolog w Twoim mieście na skróty

Dermatolog to lekarz specjalista, który zajmuję się w leczeniem skóry, włosów oraz paznokci. Dermatologia to dziedzina medycyny, którą możemy podzielić na dermatologię leczniczą oraz estetyczną. Dermatologia lecznicza, jak sama nazwa wskazuje, skupia się na leczeniu chorób skóry takich jak afta, łuszczyca, czerniak, łysienie, trądzik różowaty, i wiele innych. 

Dermatologia estetyczna skupia się na poprawie kondycji skóry i spowolnieniu procesów starzenia. W dermatologii estetycznej stosuje się preparaty i zabiegi na usuwanie zmarszczek, usuwanie znamion, itp. Często leczenie chorób skóry, takich jak trądzik pospolity, wymaga też wykonania zabiegów estetycznych w celu usunięcia blizn potrądzikowych lub przebarwień skóry. 

Dermatolog specjalizujący się w leczeniu chorób skóry może jednocześnie być specjalistą dermatologii estetycznej lub szeroko pojętej medycyny estetycznej.  Dermatochirurgia zajmuje się usuwaniem chirurgicznym lub laserowym zmian skórnych takich jak różne rodzaje znamion – naskórkowe i melanocytowe, naczyniowe, łojowe i potowe -włókniaki, kurzajki, kaszaki, i inne.


2180