Zabiegi

Epilacja

Epilacja

Metod usuwania zbędnego owłosienia jest wiele, jednak przeważająca część z nich ma ograniczony czas działania. Dlatego też coraz większa liczba osób decyduje się na epilację – profesjonalny zabieg wykonywany w gabinetach medycyny estetycznej bądź u kosmetyczki, polegający na zniszczeniu cebulki włosa. W odróżnieniu od depilacji, po której włosy – słabsze i cieńsze – ale jednak odrastają, epilacja cechuje się trwałością efektów.

epilacja

Epilacja: opis zabiegu

W nowoczesnej medycynie estetycznej stosuje się kilka rodzajów epilacji. Zabieg za każdym razem powinien być jednak wykonywany na oczyszczonej i odtłuszczonej skórze. Włoski powinny mieć kilka milimetrów długości, aby łatwiej można było je usunąć. Ponieważ epilacja bywa bolesna, zdarza się także, iż dermatolog lub kosmetolog może zaaplikować środki znieczulające.

Elektroliza to rodzaj epilacji przeprowadzany za pomocą prądu stałego, który niszczy cebulki włosów. Prąd jest emitowany z cieniutkiej elektrody w kształcie igły lub sondy – przykłada się ją do każdego mieszka włosowego i niszczy cebulkę. Wadą elektrolizy jest czas jej trwania – usunięcie jednego włosa może trwać nawet 30 sekund.

O wiele szybciej przebiega termoliza – rodzaj epilacji wykonywany za pomocą prądu zmiennego, o wysokiej częstotliwości i niskim napięciu. Mieszki włosowe są wówczas niszczone dzięki wytwarzającej się podczas zabiegu wysokiej temperaturze. Połączeniem elektrolizy i termolizy jest z kolei epilacja pod nazwą blend, której skuteczność jest wysoka, ale czas trwania – dość długi.

Specyficznym rodzajem epilacji jest fotoepilacja, zwana także epilacją laserową. Polega na usuwaniu włosów wiązką laserową, która jest emitowana ze specjalistycznej, przykładanej do skóry głowicy. W porównaniu do wyżej wymienionych metod, fotoepilacja wymaga co najmniej trzykrotnego powtórzenia i zdarza się, że po około dwóch latach włoski odrastają.

Epilacja: wskazania:

 • zabieg dla osób zapracowanych i zabieganych, które nie mają czasu na częstą depilację,
 • problemy z gospodarką hormonalną u kobiet, objawiające się nadmiernym owłosieniem (np. wąsik),
 • ciemne, twarde owłosienie nóg, rąk, pach, bikini u kobiet,
 • skóra wrażliwa na golenie i inne metody depilacji,
 • tendencja do wrastania włosków.

Epilacja: przeciwwskazania:

 • epilacja bywa nieskuteczna u osób z bardzo jasnymi, rudymi lub siwymi włosami,
 • włosy bardzo cienkie,
 • ciąża i okres karmienia,
 • cukrzyca,
 • bielactwo,
 • padaczka,
 • łuszczyca,
 • uszkodzenia naskórka,
 • skłonność do przebarwień,
 • posiadanie rozrusznika serca,
 • nadwrażliwość na promienie słoneczne.

Objawy niepożądane

Najczęstszym objawem niepożądanym towarzyszącym epilacji jest ból podczas zabiegu. Na szczęście istnieje wiele metod jego zminimalizowania. Zalicza się do nich znieczulające maści i kremy.

Część pacjentów skarży się również na podrażnienie i zaczerwienie skóry tuż po zabiegu, a także występowanie niewielkich przebarwień. Są to jednak objawy krótkotrwałe, które szybko znikają. Aby zminimalizować ryzyko ich pojawienia się, kilka dni przed i po zabiegu należy zaprzestać stosowania peelingów, unikać słońca, nie przyjmować niektórych leków (głównie antybiotyków i preparatów światłouczulających) oraz nie stosować kosmetyków brązujących.

Epilacja: częstotliwość wykonywania

Epilacja wykonywana za pomocą prądu przynosi pierwsze efekty już po jednym zabiegu. W przypadku epilacji laserowej, zalecane są przynajmniej trzy zabiegi (a przeważnie 4-8) w odstępach 3-6 tygodni.

Napisz komentarz

Dodaj komentarz

Dermatolog w Twoim mieście na skróty

Dermatolog to lekarz specjalista, który zajmuję się w leczeniem skóry, włosów oraz paznokci. Dermatologia to dziedzina medycyny, którą możemy podzielić na dermatologię leczniczą oraz estetyczną. Dermatologia lecznicza, jak sama nazwa wskazuje, skupia się na leczeniu chorób skóry takich jak afta, łuszczyca, czerniak, łysienie, trądzik różowaty, i wiele innych. 

Dermatologia estetyczna skupia się na poprawie kondycji skóry i spowolnieniu procesów starzenia. W dermatologii estetycznej stosuje się preparaty i zabiegi na usuwanie zmarszczek, usuwanie znamion, itp. Często leczenie chorób skóry, takich jak trądzik pospolity, wymaga też wykonania zabiegów estetycznych w celu usunięcia blizn potrądzikowych lub przebarwień skóry. 

Dermatolog specjalizujący się w leczeniu chorób skóry może jednocześnie być specjalistą dermatologii estetycznej lub szeroko pojętej medycyny estetycznej.  Dermatochirurgia zajmuje się usuwaniem chirurgicznym lub laserowym zmian skórnych takich jak różne rodzaje znamion – naskórkowe i melanocytowe, naczyniowe, łojowe i potowe -włókniaki, kurzajki, kaszaki, i inne.


4759