Zabiegi

Kriolipoliza

Kriolipoliza to …

Współczesna medycyna estetyczna oferuje szeroki wachlarz usług dla osób, które chcą schudnąć bez diety i ćwiczeń lub pragną wspomóc i przyspieszyć naturalne odchudzanie. Jedną z metod usuwania nadmiaru tkanki tłuszczowej jest kriolipoliza. Polega ona na niszczeniu tkanki tłuszczowej niską temperaturą.

kriolipoliza

Odchudzanie zimnem przynosi spektakularne efekty – ubytek od 25 do 45 % tkanki tłuszczowej to wyniki, na które można liczyć. Jednak trzeba na nie trochę poczekać. Proces eliminacji komórek tłuszczowych trwa bowiem przez długie tygodnie po zabiegu. Dlatego, gdy w grę wchodzi kriolipoliza, opinie pacjentów są różne. Jedni podkreślają bezpieczeństwo metody, gdyż przy jej pomocy nie niszczy się pozostałych tkanek. Z kolei inni są niezadowoleni, że po podjęciu działania, jakim jest kriolipoliza, efekty nie pojawiają się błyskawicznie. Tym niemniej decydując się na tę metodę, z całą pewnością trzeba znaleźć gabinet medycyny estetycznej lub wykwalifikowanego kosmetologa, który dobrze zna się na swoim fachu i dysponuje sprzętem z certyfikatami medycznymi.

 

Kriolipoliza – opis zabiegu

Odchudzanie zimnem polega na kontrolowanej, miejscowej ekspozycji na zimno. Zabieg trwa kilkadziesiąt minut. Lekarz bądź kosmetolog przykłada specjalną głowicę aparatu do obszaru, w którym tłuszcz ma być wyeliminowany. Skóra zostaje próżniowo zassana, a następnie schłodzona.

Kriolipoliza polega na obniżaniu temperatury tkanek, co prowadzi do lipolizy, czyli rozpadu komórek tkanki tłuszczowej. Następnie martwe komórki usuwane są przez makrofagi. W organizmie wytwarza się stan zapalny, który trwa około 3 miesięcy. Przez cały czas jego trwania zachodzi stopniowe niszczenie tkanki tłuszczowej. Intensywność tego procesu zależy od zastosowanej temperatury i długości trwania zabiegu. Im niższa temperatura i dłuższa kriolipoliza, tym większe zmiany zaistniałe w tkankach.

 

Wskazania

Kriolipoliza to interwencja specjalistyczna, którą stosuje się do usuwania nadmiernej ilości tkanki tłuszczowej z miejsc jej koncentracji, czyli:

 • brzucha;
 • ud;
 • pośladków;
 • okolic bioder;
 • łydek;
 • dolnej części pleców;

 

Przeciwwskazania

Odchudzanie zimnem nie może być przeprowadzone u osób:

 • z nadwagą większą niż 10 kg;
 • z chorobami wątroby;
 • w ciąży;
 • którym dolegają zaburzenia krążenia;
 • mającym stany zapalne;
 • uskarżającym się na pokrzywkę z zimna;
 • z krioglobulinemią;
 • chorych na nowotwory;
 • których dotyka choroba Raynauda.

 

Objawy niepożądane

Odchudzanie zimnem jest dobrze tolerowane przez pacjentów. Tylko u niektórych pojawiają się dolegliwości bólowe. W przeciwieństwie do liposukcji, fal ultradźwiękowych czy lasera kriolipoliza nie niszczy innych tkanek, niż komórki tłuszczowe. W związku z tym minimalizuje się skutki uboczne i nie ma potrzeby rekonwalescencji – do codziennych zajęć można wrócić zaraz po zabiegu. Bezpośrednio po nim skóra, której dotyczyła kriolipoliza, może być zaczerwieniona, obrzęknięta i pozbawiona czucia. Objawy te jednak szybko ustępują. U niewielkiej liczby pacjentów odchudzanie zimnem powoduje krwiak i dolegliwości bólowe zbliżone do zakwasów.

 

Częstotliwość zabiegów

Po wykonaniu jednego zabiegu trzeba dać czas organizmowi na uporanie się z oczyszczeniem ustroju z rozbitych tkanek tłuszczowych. Dlatego też kolejne zabiegi na tej samej części ciała możliwe są po upływie kilku tygodni, gdy zakończy się stan zapalny wywołany przez odchudzanie zimnem.

Napisz komentarz

Dodaj komentarz

Dermatolog w Twoim mieście na skróty

Dermatolog to lekarz specjalista, który zajmuję się w leczeniem skóry, włosów oraz paznokci. Dermatologia to dziedzina medycyny, którą możemy podzielić na dermatologię leczniczą oraz estetyczną. Dermatologia lecznicza, jak sama nazwa wskazuje, skupia się na leczeniu chorób skóry takich jak afta, łuszczyca, czerniak, łysienie, trądzik różowaty, i wiele innych. 

Dermatologia estetyczna skupia się na poprawie kondycji skóry i spowolnieniu procesów starzenia. W dermatologii estetycznej stosuje się preparaty i zabiegi na usuwanie zmarszczek, usuwanie znamion, itp. Często leczenie chorób skóry, takich jak trądzik pospolity, wymaga też wykonania zabiegów estetycznych w celu usunięcia blizn potrądzikowych lub przebarwień skóry. 

Dermatolog specjalizujący się w leczeniu chorób skóry może jednocześnie być specjalistą dermatologii estetycznej lub szeroko pojętej medycyny estetycznej.  Dermatochirurgia zajmuje się usuwaniem chirurgicznym lub laserowym zmian skórnych takich jak różne rodzaje znamion – naskórkowe i melanocytowe, naczyniowe, łojowe i potowe -włókniaki, kurzajki, kaszaki, i inne.


2346