Zabiegi

Laserowe usuwanie blizn i wprowadzane rozwiązania

Laserowe usuwanie blizn i wprowadzane metody

Naukowcy z Uniwersytetu Stanford stworzyli ostatnio specjalny opatrunek, który pozwala na zmniejszenie blizn, a w przyszłości być może również na całkowite ich usunięcie. Zanim to jednak nastąpi, zdecydować możemy się na specjalny zabieg z użyciem lasera. Laserowe usuwanie blizn jest jak na razie najskuteczniejszym rozwiązaniem, pozwalającym na zmniejszenie, a nawet całkowite usunięcie blizny.

 

Blizny czyli?

Czym są blizny? Najprościej mówiąc, to tkanki łączne, jakie powstają w procesie gojenia zastępując tkankę uszkodzoną przez chorobę czy uraz. Powstają one w miejscu uszkodzenia skóry i ich zabarwienie, struktura oraz budowa różnią się od skóry zdrowej. Początkowo blizna posiada kolor różowy, z czasem blednie, by ostatecznie przyjąć perłową barwę. Jako, że nie posiada ona pierwotnego  barwnika, nie odzyskuje koloru normalnej skóry. Kształt oraz rodzaj blizny uzależniony jest od wielu czynników takich, jak okolica ciała, która uległa urazowi, przyczyna urazu czy indywidualna skłonność do nadmiernego bliznowacenia.

 

Rodzaje blizn ze względu na wygląd

 • Blizny zwykłe – przeważnie powstają na skutek przedłużonego okresu gojenia. Początkowo są twarde, swędzące, piekące i posiadają czerwone zabarwienie. Po około pół roku do roku stają się miękkie, jaśniejsze, a świąd oraz pieczenie ustępują
 • Bliznowce (keloidy) – są to blizny, które powiększają się po zagojeniu rany, a ich przyczyną jest nadmierna produkcja kolagenu. Posiadają one kształt wybrzuszeń nad brzegi rany i mają formę twardej, różowej lub ciemnoczerwonej narośli. Bliznowiec może być bolesny i utrudniać codzienne funkcjonowanie
 • Blizny przerosłe – ich powstania związane jest z zaburzeniami procesu gojenia urazu, na przykład na skutek uszkodzenia mechanicznego czy zakażenia rany pooperacyjnej. Są one twarde i szerokie.
 • Przykurcze bliznowate – powstają one przy silnych urazach, kiedy to występuje duży ubytek skóry. W efekcie tego tworzą się blizny ściągające brzegi skóry do siebie i powodujące przykurcze.

 

Laserowe usuwanie blizn – przebieg zabiegu

Z pomocą lasera usunąć lub znacznie zmniejszyć możemy zarówno blizny pooperacyjne, pourazowe, jak i potrądzikowe.  Tego typu zabieg opiera się o zasadę fototermolizy, która polega na pochłanianiu przez komórki skóry zmienionej bliznowato energii świetlnej oraz zamianę jej w cieplną, powodującą remodeling tkanek. W obrębie blizny tworzy się siatka mikrouszkodzeń naprzemiennie z komórkami nieuszkodzonymi, które zaczynają intensywny proces odbudowy skóry. W efekcie blizna mięknie, a jej koloryt oraz konsystencja zaczynają przypominać otaczającą ją skórę. Terapia z użyciem lasera jest bezpieczna i dają dobre efekty, a to ze względu na fakt, że głowica lasera pracuje w sposób niezwykle precyzyjny zarówno, jeżeli chodzi o głębokość emisji wiązki, jak i gęstości pozostawiając odpowiednią ilość nienaruszonych tkanek. Pacjent odczuwa impulsy w formie lekkich uszczypnięć lub pieczenia. Zabieg nie wymaga stosowania znieczulenia.

Cena zabiegu uzależniona jest zarówno od rodzaju, wielkości blizny, jak i jej lokalizacji.

Należy pamiętać ze bardzo rozlegle lub grube blizny mogą być niemożliwe do całkowitego usunięcia.  Możemy jedynie mniejszych ich parametry. Dla lepszych efektów, zaleca się stosowanie łączonych technik/zabiegów .  W zależności od rodzaju blizny możemy łączyć laser z innymi metodami.

 

Przed i po zabiegu

Przed zabiegiem nie musimy w specjalny sposób przygotowywać naszej skóry. Nie powinna być ona jedynie zbyt opalona, a na kilka dni przez zaplanowaną wizytą, zrezygnować powinno się z peelingu chemicznego oraz mikrodermabrazji, a także przyjmowania leków przeciwdepresyjnych, antybiotyków i ziół światłouczulających takich, jak nagietek, dziurawiec czy skrzyp.

Jako, że laser nie uszkadza zewnętrznej warstwy naskórka, nie ma potrzeby rekonwalescencji po zabiegu. Owszem, skóra może być nieco obrzęknięta i zaczerwieniona, lecz efekt ten utrzymuje się jedynie około 1 – 2 dni. Z czasem brązowieje i zaczyna się łuszczyć, co trwać może do 2 tygodni w przypadku twarzy i 3 w przypadku ciała. Po tym czasie skóra powraca do normalnego wyglądu, lecz w dalszym ciągu trwa proces regeneracji. Odbudowa kończy się po około 4 – 6 tygodniach i wówczas przeważnie niezbędne jest powtórzenie zabiegu aż do momentu uzyskania pożądanych efektów.

 

Przeciwwskazania

Laserowe usuwanie blizn ma kilka przeciwwskazań. Z zabiegu  zrezygnować powinny osoby:

 • W ciąży oraz karmiące piersią
 • Których skóra jest mocno opalona lub przyciemniona samoopalaczami
 • Borykające się z nowotworami
 • Chorujące na cukrzycę
 • Mające tendencję do tworzenia się bliznowców
 • Posiadające aktywną infekcję bakteryjną lub wirusową
 • Które w ciągu ostatnich czterech tygodni przeszły zabieg wypełniania zmarszczek kwasem hialuronowym lub w ostatnich trzech miesiącach wypełniały skórę kwasem polimlekowym

Laserowe usuwanie blizn oraz wybór innej metody, powinien być zawsze skonsultowany z dermatologiem.

Napisz komentarz

Dodaj komentarz

Dermatolog w Twoim mieście na skróty

Dermatolog to lekarz specjalista, który zajmuję się w leczeniem skóry, włosów oraz paznokci. Dermatologia to dziedzina medycyny, którą możemy podzielić na dermatologię leczniczą oraz estetyczną. Dermatologia lecznicza, jak sama nazwa wskazuje, skupia się na leczeniu chorób skóry takich jak afta, łuszczyca, czerniak, łysienie, trądzik różowaty, i wiele innych. 

Dermatologia estetyczna skupia się na poprawie kondycji skóry i spowolnieniu procesów starzenia. W dermatologii estetycznej stosuje się preparaty i zabiegi na usuwanie zmarszczek, usuwanie znamion, itp. Często leczenie chorób skóry, takich jak trądzik pospolity, wymaga też wykonania zabiegów estetycznych w celu usunięcia blizn potrądzikowych lub przebarwień skóry. 

Dermatolog specjalizujący się w leczeniu chorób skóry może jednocześnie być specjalistą dermatologii estetycznej lub szeroko pojętej medycyny estetycznej.  Dermatochirurgia zajmuje się usuwaniem chirurgicznym lub laserowym zmian skórnych takich jak różne rodzaje znamion – naskórkowe i melanocytowe, naczyniowe, łojowe i potowe -włókniaki, kurzajki, kaszaki, i inne.


5052