Zabiegi

Laserowe usuwanie blizn

Laserowe usuwanie blizn

Blizny – zarówno potrądzikowe, jak i te będące efektem wypadków czy poparzeń – są dla wielu ludzi przyczyną dużego dyskomfortu psychicznego, obniżają pewność siebie, a niekiedy nawet uniemożliwiają współżycie społeczne czy zawodowe. Niekiedy blizny mogą także powodować ból i przykurcze. Na szczęście współczesne osiągnięcia medycyny pozwalają skutecznie walczyć z bliznami. Najczęściej wykonywanym w tym celu zabiegiem jest laserowe usuwanie blizn.

laserowe usuwanie blizn

Opis zabiegu

Laserowe usuwanie blizn zawsze jest poprzedzone konsultacją lekarską, podczas której opracowywany jest plan zabiegu. Lekarz ogląda skórę, dobierając do widocznych na niej blizn odpowiednią moc i głębokość penetracji lasera, a także określa kształt pola zabiegu (np. koło, trójkąt, kwadrat).

Co najmniej godzinę przed zabiegiem laserowego usuwania blizn skóra jest dokładnie oczyszczana, po czym nakłada się na nią warstwę kremu znieczulającego. W większości przypadków pozwala to na wystarczające ograniczenie bólu. Po tym czasie rozpoczyna się właściwy zabieg. Lekarz przykłada do blizny laser, którego głowica precyzyjnie przesyła pod skórę energię świetlną, zamieniającą się tam w energię cieplną i powodującą remodeling tkanek. Laser tworzy w obrębie blizny mikrouszkodzenia, które na przemian z komórkami nieuszkodzonymi rozpoczynają bardzo intensywny proces odbudowy skóry. Szacuje się, że podczas laserowego usuwania blizn uszkadzane jest około 20% skóry na danej bliźnie – z powodzeniem wystarcza to do natychmiastowego uruchomienia procesu regeneracji. Dzięki działaniu lasera blizna mięknie, a jej kolor i struktura zmieniają się i zaczynają przypominać zdrową tkankę.

Po zabiegu laserowego usuwania blizn pacjent powinien pozostać w domu co najmniej przez 24 godziny – skóra z mikrouszkodzeniami jest bowiem o wiele bardziej podatna na infekcje i zakażenia. Przez dobę po zabiegu, miejsca które miało kontakt z laserem nie wolno przemywać, wycierać ani stosować na jego powierzchni żadnych kosmetyków.

Wskazania

 • blizny potrądzikowe,
 • blizny pooperacyjne,
 • blizny powypadkowe,
 • blizny pooparzeniowe.

Przeciwwskazania

 • ciąża i okres karmienia piersią,
 • nowotwór,
 • cukrzyca,
 • infekcja bakteria i wirusowa,
 • tendencje do tworzenia się bliznowców,
 • stosowanie leków i ziół uczulających na światło (niektóre antybiotyki i sterydy, nagietek, dziurwiec),
 • mocna opalenizna (zarówno naturalna, jak i z solarium lub samoopalaczy),
 • wykonany w ciągu 12 tygodni poprzedzających laserowe usuwanie blizn zabieg wypełnienia skóry kwasem polimlekowym,
 • wykonany w ciągu 4 tygodni poprzedzających laserowe usuwanie blizn zabieg wypełnienia zmarszczek kwasem hialuronowym,
 • niedawny peeling chemiczny.

Objawy niepożądane

Po laserowym usuwaniu blizn skóra jest mocno zaczerwieniona – przypomina to efekt zbyt długiego przebywania na słońcu. Możliwa jest także lekka opuchlizna oraz – w rzadkich przypadkach – lekko podwyższona temperatura ciała. Zaczerwienienie i opuchlizna skóry znikają zazwyczaj już po około 2 godzinach, ale mogą się utrzymywać nawet do 7 dni – w zależności od intensywności zabiegu oraz miejsca, w którym był on przeprowadzany. Po tym czasie skóra może zbrązowieć i pokryć się niewielkimi strupkami. Niekiedy towarzyszy temu drobne złuszczanie naskórka.

Częstotliwość wykonywania

Okres pełnej regeneracji skóry po laserowym usuwaniu blizn kończy się przeważnie po 4-6 tygodniach. Po tym czasie można powtórzyć zabieg, aż do uzyskania zadowalających efektów.

Napisz komentarz

Dodaj komentarz

Dermatolog w Twoim mieście na skróty

Dermatolog to lekarz specjalista, który zajmuję się w leczeniem skóry, włosów oraz paznokci. Dermatologia to dziedzina medycyny, którą możemy podzielić na dermatologię leczniczą oraz estetyczną. Dermatologia lecznicza, jak sama nazwa wskazuje, skupia się na leczeniu chorób skóry takich jak afta, łuszczyca, czerniak, łysienie, trądzik różowaty, i wiele innych. 

Dermatologia estetyczna skupia się na poprawie kondycji skóry i spowolnieniu procesów starzenia. W dermatologii estetycznej stosuje się preparaty i zabiegi na usuwanie zmarszczek, usuwanie znamion, itp. Często leczenie chorób skóry, takich jak trądzik pospolity, wymaga też wykonania zabiegów estetycznych w celu usunięcia blizn potrądzikowych lub przebarwień skóry. 

Dermatolog specjalizujący się w leczeniu chorób skóry może jednocześnie być specjalistą dermatologii estetycznej lub szeroko pojętej medycyny estetycznej.  Dermatochirurgia zajmuje się usuwaniem chirurgicznym lub laserowym zmian skórnych takich jak różne rodzaje znamion – naskórkowe i melanocytowe, naczyniowe, łojowe i potowe -włókniaki, kurzajki, kaszaki, i inne.


4772