Zabiegi

Botoks – Likwidacja nadpotliwości

Likwidacja nadpotliwości – Botoks

Pocenie się jest naturalnym procesem, dzięki któremu organizm reguluje swoją temperaturę. Zdarzają się jednak przypadki, że pot wytwarzany jest w nadmiernej ilości. Tak pojęta nadpotliwość jest przyczyną dużego dyskomfortu, który wielu osobom uniemożliwia swobodne przebywanie wśród innych ludzi, a nawet pracę. Nadpotliwość najczęściej dotyczy powierzchni dłoni, stóp i dołów pachowych.

likwidacja nadpotliwosci
Dolegliwość ta pojawia się zazwyczaj w drugiej lub trzeciej dekadzie życia. Szacuje się, że ok 1% populacji ma z nią problem. Nadpotliwość można leczyć farmakologicznie, jednak taka terapia często nie przynosi oczekiwanych rezultatów. Jeśli pacjent chce wyeliminować na kilka miesięcy nadpotliwość, botoks będzie dla niego odpowiednim rozwiązaniem.

Botoks używany w leczeniu nadpotliwości to oczyszczone białko toksyny botulinowej. Uzyskuje się je w laboratorium przy użyciu bakterii Clostridium botulinum. Botoks otrzymywany jest w sterylnych i kontrolowanych warunkach, dzięki czemu jest w pełni bezpieczny i nieszkodliwy dla pacjentów.

Botoks ingeruje w proces wytwarzania potu, który normalnie powstaje w gruczołach potowych, gdy dotrze do nich impuls z ośrodkowego układu nerwowego. Sygnał przekazywany jest za pomocą neuroprzekaźnika nazywanego acetylocholiną. Gdy dermatolog bądź chirurg wstrzyknie pacjentowi botoks, substancja ta zablokuje pracę zakończeń nerwowych. Skutkuje to zaprzestaniem produkcji potu w ostrzykiwanym miejscu. Efekty wywołane przez botoks widoczne są już po kilku dniach i utrzymują się od kilku miesięcy do roku. U większości pacjentów ilość produkowanego potu spada o ponad połowę.

 

Opis zabiegu likwidacji nadpotliwości

Przed zabiegiem należy dokładnie określić obszar, na którym występuje nadpotliwość. Można w tym celu zastosować test jodowo-skrobiowy. Lekarz smaruje określone miejsce jodyną, a następnie posypuje je skrobią. Obszary z nadmierną potliwością po krótkim czasie ulegają zaczernieniu. Wyznaczone pole dermatolog dzieli na kwadraty o boku 1,5 cm. Następnie do każdego kwadratu wstrzykuje – przy użyciu jednorazowej strzykawki z bardzo cienka igłą – botoks w niewielkiej ilości. Zabieg trwa około 30 minut. Ból jest minimalny, a osoby szczególnie wrażliwe mogą być poddane znieczuleniu. Po zabiegu można od razu wrócić do codziennych zajęć.

 

Wskazania

Zabieg, w którym używany jest botoks, zaleca się w przypadku nadmiernej potliwości:

  • pach;
  • dłoni;
  • stóp.

 

Przeciwwskazania

Należy pamiętać, że zawsze potrzebna jest szczera rozmowa z lekarzem, jeśli rozwiązaniem problemu pacjenta ma być botoks. Likwidacja nadpotliwości przy jego pomocy w niektórych przypadkach jest bowiem groźna. Bezwzględnymi przeciwwskazaniami do zabiegu są:

  • zaburzenia przewodnictwa nerwowo-mięśniowego;
  • ciąża i okres karmienia;
  • infekcje skóry;
  • nadwrażliwość na składniki preparatu;
  • stosowanie niektórych leków.

Botoks może być szkodliwy również dla osób z zaburzeniami krzepliwości krwi.

 

Objawy niepożądane

Prawidłowo przeprowadzone leczenie nadpotliwości, w którym wykorzystuje się botoks, jest bezpieczne i w większości przypadków nie wywołuje objawów niepożądanych. Może się jednak okazać, że przez kilka godzin utrzymywać się będzie miejscowa bolesność lub świąd. Zdarza się również, że u pacjenta pojawia się wyrównawcze pocenie innych okolic. Mija ono zazwyczaj po kilku tygodniach. W przypadkach, gdy botoks miał zminimalizować nadpotliwość dłoni, bywa, że w kilka dni po zabiegu pojawia się przejściowe osłabienie siły mięśniowej. Objawia się ono utrudnieniem w odwodzeniu palców lub niemożnością wykonania silnego uścisku dłoni. U niewielkiej liczby pacjentów, u których zastosowano botoks na nadpotliwość, występują objawy podobne do grypy – zmęczenie, wzrost temperatury i bóle mięśniowe. Wszystkie opisane dolegliwości z reguły ustępują po kilku dniach.

 

Częstotliwość zabiegów

Botoks na nadpotliwość u różnych osób przynosi odmienne rezultaty. Blokada zakończeń nerwowych utrzymuje się bowiem dopóki, dopóty nie wytworzą się nowe zakończenia – zastępujące te zablokowane. Proces ten może trwać od 6 do 12 miesięcy. Kolejne zabiegi należy przeprowadzać, gdy efekty wcześniejszych wygasną.

Napisz komentarz

Dodaj komentarz

Dermatolog w Twoim mieście na skróty

Dermatolog to lekarz specjalista, który zajmuję się w leczeniem skóry, włosów oraz paznokci. Dermatologia to dziedzina medycyny, którą możemy podzielić na dermatologię leczniczą oraz estetyczną. Dermatologia lecznicza, jak sama nazwa wskazuje, skupia się na leczeniu chorób skóry takich jak afta, łuszczyca, czerniak, łysienie, trądzik różowaty, i wiele innych. 

Dermatologia estetyczna skupia się na poprawie kondycji skóry i spowolnieniu procesów starzenia. W dermatologii estetycznej stosuje się preparaty i zabiegi na usuwanie zmarszczek, usuwanie znamion, itp. Często leczenie chorób skóry, takich jak trądzik pospolity, wymaga też wykonania zabiegów estetycznych w celu usunięcia blizn potrądzikowych lub przebarwień skóry. 

Dermatolog specjalizujący się w leczeniu chorób skóry może jednocześnie być specjalistą dermatologii estetycznej lub szeroko pojętej medycyny estetycznej.  Dermatochirurgia zajmuje się usuwaniem chirurgicznym lub laserowym zmian skórnych takich jak różne rodzaje znamion – naskórkowe i melanocytowe, naczyniowe, łojowe i potowe -włókniaki, kurzajki, kaszaki, i inne.


2175