Zabiegi

Makijaż permanentny brwi

Makijaż permanentny brwi

Zdaniem wielu stylistów, podstawą udanego makijażu są pięknie wyeksponowane oczy i trudno się z tym stwierdzeniem nie zgodzić. Oprócz podkreślenia ich kształtu i koloru tęczówki, kluczowe jest zadbanie o odpowiedni wygląd brwi, będących swoistą „ramą” dla oczu. Dlatego też z roku na rok coraz popularniejszy staje się makijaż permanentny brwi.

makijaż permanentny brwi

Opis zabiegu

Zabieg wykonania makijażu permanentnego brwi powinien rozpocząć się od rozmowy z klientką. W jej trakcie kosmetolog czy lekarz medycyny estetycznej ustali optymalny kształt i kolor brwi, który będzie pasował do typu urody danej kobiety. Warto pamiętać, że makijaż permanentny ma być bardzo naturalny, delikatnie podkreślać walory urody i maskować jej niedoskonałości.

Obecnie makijaż permanentny brwi wykonuje się dwoma metodami: tatuażu kosmetycznego oraz piórkową. Wykonanie tatuażu kosmetycznego powinno zostać poprzedzone dezynfekcją powierzchni zabiegowej oraz zastosowaniem żelu uśmierzającego ból. Specjalny pigment jest aplikowany za pomocą cienkiej igły. Pod skórę łuku brwiowego wprowadza się ciemny tusz i dopasowuje jego kontur do wielkości i kształtu oka. Zdecydowanie mniej bardziej precyzyjna jest metoda piórkowa, polegająca na rysowaniu pojedynczych, sztucznych włosków.

Istotny jest także czas bezpośrednio po zabiegu. Początkowo kolor pigmentu jest bardzo intensywny, ale już w ciągu kilku dni naskórek zaczyna się złuszczać, barwnik z jego wyższych partii zostaje usunięty, a makijaż staje się o wiele bardziej dyskretny i jaśniejszy. Możliwe jest także tworzenie się w miejscach nakłuć igłą niewielkich strupków, które zaczną same odpadać w procesie gojenia. W 3-4 tygodniu po zabiegu, początkowa intensywna barwa pigmentu blednie o 40-50%. W tym okresie ważne jest stosowanie specjalnych kremów, które nawilżą naskórek, działając przy tym przeciwzapalnie i bakteriobójczo.

Wskazania

Wskazania do wykonania makijażu permanentnego brwi to głównie niezadowolenie z wyglądu swojej oprawy oczu i chęć jej poprawy. Bywa bowiem i tak, że brwi są rzadkie i jasne, przez co nie podkreślają urody we właściwym stopniu.

Istnieją również wskazania medyczne do wykonania tego zabiegu. Są to np. uczulenia na kosmetyki (w tym przypadku kredki do oczu), chęć ukrycia blizn czy brak brwi np. po chemioterapii.

Przeciwwskazania

Przeciwwskazania do wykonywania makijażu permanentnego brwi to:

  • choroby serca, zakaźne i nowotworowe,
  • ciąża,
  • łuszczyca,
  • cukrzyca,
  • hemofilia,
  • przyjmowanie niektórych leków (m.in. sterydów, antybiotyków, retinoidów czy leków przeciwzakrzepowych),
  • padaczka,
  • alergia na lidokainę lub prylokainę,
  • infekcje i stany podgorączkowe,
  • stany zapalne, wysypki lub inne przewlekłe choroby skóry wokół oczu i brwi.

Objawy niepożądane

Najczęstszym objawem niepożądanym zarówno podczas zabiegu, jak i po jego zakończeniu, jest niewielki ból, łatwy do usunięcia za pomocą środków przeciwbólowych. W trakcie zabiegu może także dojść do obrzęku i podrażnienia, jednak jest to naturalna reakcja, a objawy szybko ustępują. Makijaż permanentny brwi to także ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej (swędzenie lub pieczenie skóry, nudności, duszność, wymioty, kołatanie serca) – wówczas zabieg powinien zostać natychmiastowo przerwany. Do takich sytuacji dochodzi jednak bardzo rzadko.

Częstotliwość wykonywania

Około 4-5 tygodni po wykonaniu zabiegu (w tym czasie dochodzi do pełnej regeneracji naskórka) wykonuje się tzw. dopigmentowanie, czyli ponowne wprowadzenie barwnika, mające na celu utrwalenie rezultatów i skorygowanie ewentualnych niedociągnięć, powstałych podczas gojenia.

Pigment na brwiach utrzymuje się od roku do trzech lat, ale z czasem jaśnieje, co wiąże się z naturalnym złuszczaniem naskórka. Aby makijaż permanentny brwi był zawsze idealny, zaleca się jego odświeżanie co 10-12 miesięcy.

Napisz komentarz

Dodaj komentarz

Dermatolog w Twoim mieście na skróty

Dermatolog to lekarz specjalista, który zajmuję się w leczeniem skóry, włosów oraz paznokci. Dermatologia to dziedzina medycyny, którą możemy podzielić na dermatologię leczniczą oraz estetyczną. Dermatologia lecznicza, jak sama nazwa wskazuje, skupia się na leczeniu chorób skóry takich jak afta, łuszczyca, czerniak, łysienie, trądzik różowaty, i wiele innych. 

Dermatologia estetyczna skupia się na poprawie kondycji skóry i spowolnieniu procesów starzenia. W dermatologii estetycznej stosuje się preparaty i zabiegi na usuwanie zmarszczek, usuwanie znamion, itp. Często leczenie chorób skóry, takich jak trądzik pospolity, wymaga też wykonania zabiegów estetycznych w celu usunięcia blizn potrądzikowych lub przebarwień skóry. 

Dermatolog specjalizujący się w leczeniu chorób skóry może jednocześnie być specjalistą dermatologii estetycznej lub szeroko pojętej medycyny estetycznej.  Dermatochirurgia zajmuje się usuwaniem chirurgicznym lub laserowym zmian skórnych takich jak różne rodzaje znamion – naskórkowe i melanocytowe, naczyniowe, łojowe i potowe -włókniaki, kurzajki, kaszaki, i inne.


4612