Zabiegi

Peeling enzymatyczny

Peeling enzymatyczny

Peeling to jedna z najskuteczniejszych metod oczyszczania cery. Niestety, nie wszystkie kobiety mogą stosować peelingi chemiczne – dla nich przeznaczony jest łagodniejszy peeling enzymatyczny. Jego działanie opiera się na działaniu oczyszczających, naturalnych enzymów pochodzenia roślinnego, najczęściej z ananasa, papai, jagód i granatu lub kompleksu enzymatycznych białek ze ścian komórkowych drożdży, które bardzo delikatnie rozpuszczają i usuwają martwy naskórek.

peeling enzymatyczny

Opis zabiegu

Wykonanie peelingu enzymatycznego jest proste i krótkotrwałe. Najpierw kosmetolog lub lekarz medycyny estetycznej oczyszcza skórę pacjentki, po czym nakłada preparat na skórę twarzy, szyi i dekoltu, z ominięciem okolic ust i oczu. Maska pozostaje na skórze przeważnie 5-8 minut, choć w przypadku kosmetyków o maksymalnie wysokim stężeniu enzymów są to tylko 3 minuty. Istnieją również peelingi enzymatyczne, które zaleca się pozostawić na skórze dłużej, nawet przez całą noc.

Po wskazanym czasie twarz jest zmywana wacikiem nasączonym wodą, tonikiem lub hydrolatem (np. wodą lawendową lub różaną).

Wskazania

Peelingi enzymatyczne są przeznaczone przede wszystkim do oczyszczania skóry wrażliwej, płytko unaczynionej, suchej i z tendencją do pękających naczynek. Dzieje się tak ze względu na fakt, iż preparaty te nie zawierają drobinek ścierających i nie powodują mechanicznych podrażnień naskórka, a ich działanie oczyszczające polega na rozpuszczaniu warstwy rogowej naskórka przez enzymy roślinne.

Istnieją również peeling enzymatyczne dla skóry tłustej i trądzikowej, które charakteryzują się większym stężeniem enzymów. Są wskazanie dla pań z cerą ze skłonnościami do wyprysków, gdyż nie mają działania ścierającego, dzięki czemu nie roznoszą bakterii całej skórze twarzy.

Przeciwwskazania

Peelingi enzymatyczne są z reguły bezpiecznymi zabiegami, jednakże istnieją pewne przeciwwskazania co do ich wykonywania. Zalicza się do nich:

  • infekcje wirusowe lub bakteryjne okolic twarzy (np. opryszczka),
  • widoczne uszkodzenia naskórka,
  • nasilony trądzik różowaty,
  • ciąża i okres karmienia,
  • niedawna wizyta w solarium (ze względu na ryzyko powstawania przebarwień zaleca się także zaprzestanie wizyt w solarium w ciągu miesiąca po wykonania zabiegu),
  • nowotwory skóry,
  • alergie i uczulenia.

Objawy niepożądane

Ze względu na naturalny skład peelingów enzymatycznych, ich stosowanie nie niesie ze sobą ryzyka wystąpienia zbyt wielu objawów niepożądanych. Jak już wcześniej wspominano, jeśli skóra około miesiąca przed lub po wykonaniu zabiegu będzie narażona na opalanie, istnieje ryzyko powstawania przebarwień. Niekiedy skóra bardzo wrażliwa może reagować na zabieg podrażnieniem, ale nie jest to nic groźnego – po kilku godzinach zaczerwienienia ustąpią i nie będzie po nich żadnego śladu.

Częstotliwość wykonywania

Ze względu na delikatność i łagodność, peelingi enzymatyczne można wykonywać stosunkowo często. W przypadku cery tłustej i mieszanej, zabiegowi można poddawać się nawet dwa razy w tygodniu, zaś w przypadku cery wrażliwej i suchej, maksymalna częstotliwość wykonywania peelingu enzymatycznego to raz w miesiącu. Uwaga – częstsze wykonywanie jakichkolwiek peelingów może skończyć się podrażnieniem skóry.

Napisz komentarz

Dodaj komentarz

Dermatolog w Twoim mieście na skróty

Dermatolog to lekarz specjalista, który zajmuję się w leczeniem skóry, włosów oraz paznokci. Dermatologia to dziedzina medycyny, którą możemy podzielić na dermatologię leczniczą oraz estetyczną. Dermatologia lecznicza, jak sama nazwa wskazuje, skupia się na leczeniu chorób skóry takich jak afta, łuszczyca, czerniak, łysienie, trądzik różowaty, i wiele innych. 

Dermatologia estetyczna skupia się na poprawie kondycji skóry i spowolnieniu procesów starzenia. W dermatologii estetycznej stosuje się preparaty i zabiegi na usuwanie zmarszczek, usuwanie znamion, itp. Często leczenie chorób skóry, takich jak trądzik pospolity, wymaga też wykonania zabiegów estetycznych w celu usunięcia blizn potrądzikowych lub przebarwień skóry. 

Dermatolog specjalizujący się w leczeniu chorób skóry może jednocześnie być specjalistą dermatologii estetycznej lub szeroko pojętej medycyny estetycznej.  Dermatochirurgia zajmuje się usuwaniem chirurgicznym lub laserowym zmian skórnych takich jak różne rodzaje znamion – naskórkowe i melanocytowe, naczyniowe, łojowe i potowe -włókniaki, kurzajki, kaszaki, i inne.


4621