Zabiegi

Peeling glikolowy

Peeling glikolowy na czym polega?

Kwas glikolowy to najpopularniejszy przedstawiciel α-Hydroksykwasów, naturalnie występujący w trzcinie cukrowej. Środek dostępny jest w pełnej gamie stężeń i wykazuje w nich różne właściwości. W stężeniu 15% działa nawilżająco, 20-35% – oczyszczająco i powierzchownie złuszczająco, a w stężeniu 50-70% – pobudza procesy regeneracji w skórze właściwej i silnie złuszcza naskórek. Tym samym peeling glikolowy w stężeniu poniżej 35% – czyli docierający do warstwy rogowej naskórka – wykonuje specjalista kosmetolog.Zaś zabieg z wykorzystaniem kwasu o stężeniu powyżej 50% – gdzie zachodzi penetracja głębszych warstw skóry – przeprowadza lekarz.

peeling glikolowy

Ostateczne efekty terapii zależą od rodzaju kwasu, jego stężenia, pH, postaci (żel, płyn, krem), częstotliwości zabiegów, czasu ekspozycji na substancję i rodzaju skóry, na której był wykonany peeling glikolowy. Opinia na temat zabiegu generalnie jest pozytywna. Regularnie powtarzany zapobiega starczemu ścieńczeniu skóry o 25%, pobudza odbudowę włókien kolagenowych, znacznie niweluje problemy trądzikowe, zaskórnikowe i barwnikowe, podnosi sprężystość, gładkość i poziom nawilżenia skóry oraz daje wyraźny efekt odmłodzenia. Kwas glikolowy niesie jednak ryzyko zróżnicowanej odpowiedzi miejscowej – u jednych osób już stężenie 30% wywołuje silne zaczerwienienie, u innych nawet 70% nieznacznie uwrażliwia.

 

Opis zabiegu

Zanim zostanie wykonany peeling kwasem glikolowym, w domu pacjent powinien aplikować na skórę krem z 8-10 % kwasu glikolowego przez 2-3 tygodnie. W ten sposób można wykryć ewentualną nietolerancję na tę substancję i przygotować skórę na działanie kwasu o wyższym stężeniu. Z drugiej strony należy unikać woskowania, elektroepilacji, zabiegów złuszczających i golenia się (mężczyźni).

Natomiast w samym gabinecie dermatolog/kosmetolog rozpoczyna swoje działania od oczyszczenia i odtłuszczenia skóry oraz zabezpieczenia warg i okolic oczu wazeliną. Następnie za pomocą pędzelka lub nasączonych płatków sprawnie nakłada kwas glikolowy w kierunku od czoła do brody. Skóra jest poddana działaniu substancji maksymalnie 5 minut, a właściwie do momentu zaczerwienienia. Gdy to nastąpi, specjalista zobojętnia kwas wodą lub 5-10% roztworu dwutlenku sodu – wszystkiemu towarzyszy efekt pienienia, którego ustanie informuje o zobojętnieniu kwasu. Peeling glikolowy prowadzi do złuszczenia naskórka 2-3 dni po zabiegu. By całość zakończyła się sukcesem, istotne jest sięgniecie po preparaty myjące i nawilżające dedykowane skórze wrażliwej, stosowanie kremów ochronnych i około miesięczna rezygnacja z opalania.

 

Wskazania

Peeling kwasem glikolowym poleca się do pielęgnacji skóry z:

 • trądzikiem grudkowo-krostkowym i zaskórnikami;
 • łojotokiem i brodawkami łojotokowymi;
 • przebarwieniami typu piegi, plamy soczewicowate, ostuda;
 • bliznami;
 • rogowaceniem okołomieszkowym lub posłonecznym;
 • suchą, szorstką i zrogowaciałą warstwą rogową naskórka;
 • objawami fotostarzenia.

 

Przeciwwskazania

Nie w każdym przypadku można zaproponować pacjentowi peeling glikolowy. Przeciwwskazania do tego zabiegu obejmują:

 • aktywną opryszczkę;
 • alergie skórne;
 • choroby autoimmunologiczne;
 • nadżerki i otarcia na skórze;
 • doustną terapię pochodnymi witaminy A;
 • okres ciąży i laktacji u kobiet.

 

Objawy niepożądane

Substancja może powodować miejscowe pieczenie, ale tylko chwilowo. Zaś nieznaczny rumień, niewielkie strupki i uczucie ściągania skóry mogą towarzyszyć pacjentowi przez 24-48 godzin od wyjścia z gabinetu.

Jeśli dana osoba zdecyduje się na peeling glikolowy, musi również być świadoma ryzyka wystąpienia lokalnych przebarwień (przy ciemnej karnacji) oraz osutek trądzikopodobnych. Pierwszych można uniknąć, stosując preparaty zapobiegające powstaniu plam barwnikowych, drugie – zwykle ustępują samoistnie.

 

Częstotliwość zabiegów

Pacjentom decydującym się na zabieg poleca się wykonanie serii 6-8 powtórzeń co 10-14 dni.

Napisz komentarz

Dodaj komentarz

Dermatolog w Twoim mieście na skróty

Dermatolog to lekarz specjalista, który zajmuję się w leczeniem skóry, włosów oraz paznokci. Dermatologia to dziedzina medycyny, którą możemy podzielić na dermatologię leczniczą oraz estetyczną. Dermatologia lecznicza, jak sama nazwa wskazuje, skupia się na leczeniu chorób skóry takich jak afta, łuszczyca, czerniak, łysienie, trądzik różowaty, i wiele innych. 

Dermatologia estetyczna skupia się na poprawie kondycji skóry i spowolnieniu procesów starzenia. W dermatologii estetycznej stosuje się preparaty i zabiegi na usuwanie zmarszczek, usuwanie znamion, itp. Często leczenie chorób skóry, takich jak trądzik pospolity, wymaga też wykonania zabiegów estetycznych w celu usunięcia blizn potrądzikowych lub przebarwień skóry. 

Dermatolog specjalizujący się w leczeniu chorób skóry może jednocześnie być specjalistą dermatologii estetycznej lub szeroko pojętej medycyny estetycznej.  Dermatochirurgia zajmuje się usuwaniem chirurgicznym lub laserowym zmian skórnych takich jak różne rodzaje znamion – naskórkowe i melanocytowe, naczyniowe, łojowe i potowe -włókniaki, kurzajki, kaszaki, i inne.


2201