Zabiegi

Peeling pirogronowy

Kwas pirogronowy to α-ketokwas pozyskiwany z octu, jabłek oraz sfermentowanych owoców. Dawniej wykorzystywany wyłącznie przez dermatologów. Dziś to kosmetolog zwykle przeprowadza zabiegi w oparciu o jego działanie. Obejmuje ono regulację wydzielania sebum, właściwości bakteriobójcze i złuszczające, likwidację i zapobieganie zaskórnikom oraz pobudzenie fibroblast do produkcji kolagenu, co przekłada się na efekt odmłodzenia skóry. Wszystko dzięki niewielkim rozmiarom cząsteczki kwasu, która umożliwia mu szybkie i głębokie wnikanie w skórę.

peeling pirogronowy

 

Peeling pirogronowy wykazuje lepszą niż inne peelingi chemiczne penetrację do mieszków włosowych i gruczołów łojowych, przez co skutecznie niweluje skłonność cery łojotokowej i trądzikowej do przetłuszczania się. Nie mniej jednak kwas pirogronowy ze względu na łatwość wnikania i szybkość wchłaniania powinien wchodzić w reakcję ze skórą jedynie 1-2 minuty. Natomiast jego silne właściwości drażniące powodują znaczne zaczerwienie skóry w trakcie i po zabiegu.

Ten peeling chemiczny można z powodzeniem stosować na skórę ze zmianami ropnymi oraz z siecią rozszerzonych naczyń, a stężenie substancji dobierać indywidualnie do problemów skórnych pacjenta:

 • 40% mild – zaczerwienie lub łojotokowe zapalenie skóry;
 • 40% strong – aktywny trądzik i silne przebarwienia;
 • 50% – trądzik, łojotok;
 • 60% – fotoaging, blizny potrądzikowe;

 

Opis zabiegu

Przygotowanie pacjenta do zabiegu rozpoczyna się jeszcze poza gabinetem – w jego domu. Mianowicie zaleca się, by peeling kwasem pirogronowym poprzedzić samodzielną aplikację kremu z kwasem AHA o stężeniu 8-10%. Pozwala to obniżyć naturalne pH skóry z 5,5 do 4,5, co optymalizuje efektywność terapii. Natomiast gdy przystępujemy do zabiegu, kosmetolog rozpoczyna swoje działania od dokładnego oczyszczenia skóry. Następnie w ciągu 30-60 sekund energicznie nakłada kwas na skórę, by po maksymalnie 5 minutach – zneutralizować go. Samo złuszczenie naskórka następuje w ciągu 2-3 dni od wizyty. Ważne jest, by pacjent nie przyspieszał tego procesu metodami mechanicznymi, powstrzymywał się od zdrapywania fragmentów naskórka oraz zrezygnował ze stosowania kremów z AHA w składzie przez najbliższe 2 tygodnie.

 

Wskazania

Peeling kwasem pirogronowym poleca się szczególnie osobom z trądzikiem w fazie aktywnej oraz accne rosacea, ale i tym, u których przebyty trądzik pozostawił blizny i przebarwienia. Zabieg pozytywnie oddziałuje również na skórę dotkniętą:

 • łojotokowym zapaleniem skóry;
 • nadmiernym rogowaceniem;
 • przebarwieniami pozapalnymi oraz ostudami;
 • kuperozą (osłabieniem naczynek krwionośnych – tzw. cera naczynkowa);
 • bliznowcami;
 • fotostarzeniem i zmarszczkami.

 

Przeciwwskazania

Peeling kwasem pirogronowym nie wykonuje się, gdy u pacjenta stwierdza się:

 • aktywne infekcje skórne typu opryszczka;
 • zapalenie tkanki łącznej;
 • łuszczycę;
 • trądzik w ciężkiej postaci;
 • alergie skórne;
 • skłonność do tworzenia się bliznowców;
 • mnogie znamiona barwnikowe.

Zabieg odradza się też kobietom w ciąży i karmiącym oraz osobom po przebytej niedawno krioterapii lub zabiegu chirurgicznym w obrębie twarzy.

Natomiast tym, którzy zdecydują się na peeling pirogronowy, zaleca się rezygnację z depilacji, golenia się, elektrolizy, woskowania, dermabrazji, stosowanie ścierających gąbek, korzystanie z intensywnych kąpieli słonecznych i preparatów samoopalających, jak również basenów i saun. Wszystko to może bowiem podrażniać skórę. Należy więc powstrzymać się od tych czynności zarówno na tydzień przed zabiegiem, jak i do 2 tygodni po jego wykonaniu.

 

Objawy niepożądane

Peeling chemiczny w tej postaci jest w zasadzie bezbolesny i bezpieczny. Ewentualne pieczenie, zaczerwienienie, złuszczenie skóry lub obrzęk wywołane przez kwas pirogronowy są chwilowe i ustępują samoistnie.

 

Częstotliwość zabiegów

6-8 zabiegów co 15-21 dni (przerwa na regenerację naskórka) to liczba zalecana przez specjalistów wykonujących peeling pirogronowy.

Napisz komentarz

Dodaj komentarz

Dermatolog w Twoim mieście na skróty

Dermatolog to lekarz specjalista, który zajmuję się w leczeniem skóry, włosów oraz paznokci. Dermatologia to dziedzina medycyny, którą możemy podzielić na dermatologię leczniczą oraz estetyczną. Dermatologia lecznicza, jak sama nazwa wskazuje, skupia się na leczeniu chorób skóry takich jak afta, łuszczyca, czerniak, łysienie, trądzik różowaty, i wiele innych. 

Dermatologia estetyczna skupia się na poprawie kondycji skóry i spowolnieniu procesów starzenia. W dermatologii estetycznej stosuje się preparaty i zabiegi na usuwanie zmarszczek, usuwanie znamion, itp. Często leczenie chorób skóry, takich jak trądzik pospolity, wymaga też wykonania zabiegów estetycznych w celu usunięcia blizn potrądzikowych lub przebarwień skóry. 

Dermatolog specjalizujący się w leczeniu chorób skóry może jednocześnie być specjalistą dermatologii estetycznej lub szeroko pojętej medycyny estetycznej.  Dermatochirurgia zajmuje się usuwaniem chirurgicznym lub laserowym zmian skórnych takich jak różne rodzaje znamion – naskórkowe i melanocytowe, naczyniowe, łojowe i potowe -włókniaki, kurzajki, kaszaki, i inne.


2207