Zabiegi

Peeling płynem Jessnera

Płyn Jessnera to…

Roztwór alkoholowy z kwasem salicylowym, kwasem mlekowym i rezorcyną w składzie. Taka kombinacja substancji chemicznych przekłada się na niską toksyczność środka, który znajduje zastosowanie jako preparat odmładzający, rozjaśniający i wygładzający skórę, a także poprawiający jej koloryt i fakturę.

Peeling Plynem Jessnera

Terapia przeciwzmarszczkowa, przeciwtrądzikowa, przeciwzaskórnikowa oraz hamowanie nadmiernego rogowacenia naskórka to podstawowe zalecenia, w których stosuje się peeling płynem Jessnera. Opinia na temat efektów tego zabiegów przyrównuje jego działanie do rezultatów uzyskiwanych po terapii pochodnymi witaminy A – tak popularnymi w leczeniu trądziku.

 

Opis zabiegu

Punktem wyjścia do wykonania zabiegu jest test alergiczny z płatkiem ucha. Umożliwia to uniknięcie ewentualnej reakcji alergicznej na płyn Jessnera. Następnie kosmetolog przystępuje do oczyszczenia skóry wacikiem nasączonym odpowiednim preparatem i aplikacji środka na maksymalnie 2. minuty. Peeling płynem Jessnera wykonuje się na suchej skórze, szybko i równomiernie – na twarzy (od czoła w dół), szyi, plecach czy dłoniach. W zależności od intensyfikacji zabiegu i stanu skóry w trakcie jego przeprowadzania można nałożyć od 1 do 3 warstw płynu co 5-7 minut. Ostatecznie środek zmywa się, a pacjenta pozostawia w gabinecie na 20-stominutową obserwację.

Kosmetolog poinformuje pacjenta, że złuszczenie naskórka rozpocznie się nie w gabinecie, a 2-3 dni od ekspozycji na płyn Jessnera. Wcześniej naskórek uniesie się i nabierze brązowej barwy. Mimo dyskomfortu powodowanego uczuciem zeskorupienia skóry, należy powstrzymać się od drapania, zdzierania czy mechanicznego lub enzymatycznego ścierania naskórka, by uniknąć blizn. Naskórek złuszczy się samoistnie do 4 dni po zabiegu. W tym czasie warto intensywnie go nawilżać preparatami hipoalergicznymi, a przez kolejne tygodnie – chronić kremami z filtrem SPF 50.

 

Wskazania do wykonania peelingu płynem Jessnera

Tego typu peeling chemiczny sprawdza się w terapii przeciwtrądzikowej jako środek niwelujący zaskórniki, krostki i grudki. Obok tego peeling płynem Jessnera stosuje się u osób ze powierzchniowymi zmarszczkami mimicznymi w celu ich wygładzenia. Płyn Jessnera usuwa również przebarwienia typu piegi, ostuda czy plamy starcze, hamuje łojotok oraz eliminuje zrogowaciały naskórek i posłoneczne uszkodzenia na ciele.

 

Przeciwwskazania

Wśród przeciwwskazań do zabiegu wymienia się:

  • ciężkie postaci trądziku;
  • aktywną opryszczkę;
  • mnogość znamion barwnikowych;
  • liczne rozszerzone naczyńka;
  • tendencję do powstawania bliznowców;
  • choroby autoimmunologiczne (np. pęcherzyca) i dermatologiczne;
  • ciążę i karmienie piersią.

Ponadto przed przystąpieniem do zabiegu należy zaprzestać przyjmowania środków leczniczych z retinoidami (2 tygodnie). Natomiast gdy zostanie wykonany peeling płynem Jessnera, zaleca się powstrzymywanie od mycia i dotykania skóry (24 godziny), unikanie kremów z kwasami AHA (3 miesiące), rezygnację z kąpieli słonecznych (6 miesięcy) oraz basenów i saun.

 

Objawy niepożądane

Ten peeling chemiczny może powodować miejscowy rumień z fragmentarycznym zbieleniem naskórka. Objawy zwykle ustępują do 3 dni po zabiegu. Po 1-3 minutach od aplikacji substancji mogą pojawić się również kilkusekundowe doznania pieczenia, szczypania i palenia w miejscu poddanym peelingowi. Pacjentom często towarzyszy też uczucie suchości skóry, stąd zalecenie jej późniejszego nawilżania.

 

Częstotliwość zabiegów

Peeling płynem Jessnera powtarzany co miesiąc w liczbie 3 zabiegów to zalecenie pozwalające uzyskać zadowalające efekty terapii w krótkim czasie.