Zabiegi

Peeling płynem Jessnera

Płyn Jessnera to…

Roztwór alkoholowy z kwasem salicylowym, kwasem mlekowym i rezorcyną w składzie. Taka kombinacja substancji chemicznych przekłada się na niską toksyczność środka, który znajduje zastosowanie jako preparat odmładzający, rozjaśniający i wygładzający skórę, a także poprawiający jej koloryt i fakturę.

Peeling Plynem Jessnera

Terapia przeciwzmarszczkowa, przeciwtrądzikowa, przeciwzaskórnikowa oraz hamowanie nadmiernego rogowacenia naskórka to podstawowe zalecenia, w których stosuje się peeling płynem Jessnera. Opinia na temat efektów tego zabiegów przyrównuje jego działanie do rezultatów uzyskiwanych po terapii pochodnymi witaminy A – tak popularnymi w leczeniu trądziku.

 

Opis zabiegu

Punktem wyjścia do wykonania zabiegu jest test alergiczny z płatkiem ucha. Umożliwia to uniknięcie ewentualnej reakcji alergicznej na płyn Jessnera. Następnie kosmetolog przystępuje do oczyszczenia skóry wacikiem nasączonym odpowiednim preparatem i aplikacji środka na maksymalnie 2. minuty. Peeling płynem Jessnera wykonuje się na suchej skórze, szybko i równomiernie – na twarzy (od czoła w dół), szyi, plecach czy dłoniach. W zależności od intensyfikacji zabiegu i stanu skóry w trakcie jego przeprowadzania można nałożyć od 1 do 3 warstw płynu co 5-7 minut. Ostatecznie środek zmywa się, a pacjenta pozostawia w gabinecie na 20-stominutową obserwację.

Kosmetolog poinformuje pacjenta, że złuszczenie naskórka rozpocznie się nie w gabinecie, a 2-3 dni od ekspozycji na płyn Jessnera. Wcześniej naskórek uniesie się i nabierze brązowej barwy. Mimo dyskomfortu powodowanego uczuciem zeskorupienia skóry, należy powstrzymać się od drapania, zdzierania czy mechanicznego lub enzymatycznego ścierania naskórka, by uniknąć blizn. Naskórek złuszczy się samoistnie do 4 dni po zabiegu. W tym czasie warto intensywnie go nawilżać preparatami hipoalergicznymi, a przez kolejne tygodnie – chronić kremami z filtrem SPF 50.

 

Wskazania do wykonania peelingu płynem Jessnera

Tego typu peeling chemiczny sprawdza się w terapii przeciwtrądzikowej jako środek niwelujący zaskórniki, krostki i grudki. Obok tego peeling płynem Jessnera stosuje się u osób ze powierzchniowymi zmarszczkami mimicznymi w celu ich wygładzenia. Płyn Jessnera usuwa również przebarwienia typu piegi, ostuda czy plamy starcze, hamuje łojotok oraz eliminuje zrogowaciały naskórek i posłoneczne uszkodzenia na ciele.

 

Przeciwwskazania

Wśród przeciwwskazań do zabiegu wymienia się:

  • ciężkie postaci trądziku;
  • aktywną opryszczkę;
  • mnogość znamion barwnikowych;
  • liczne rozszerzone naczyńka;
  • tendencję do powstawania bliznowców;
  • choroby autoimmunologiczne (np. pęcherzyca) i dermatologiczne;
  • ciążę i karmienie piersią.

Ponadto przed przystąpieniem do zabiegu należy zaprzestać przyjmowania środków leczniczych z retinoidami (2 tygodnie). Natomiast gdy zostanie wykonany peeling płynem Jessnera, zaleca się powstrzymywanie od mycia i dotykania skóry (24 godziny), unikanie kremów z kwasami AHA (3 miesiące), rezygnację z kąpieli słonecznych (6 miesięcy) oraz basenów i saun.

 

Objawy niepożądane

Ten peeling chemiczny może powodować miejscowy rumień z fragmentarycznym zbieleniem naskórka. Objawy zwykle ustępują do 3 dni po zabiegu. Po 1-3 minutach od aplikacji substancji mogą pojawić się również kilkusekundowe doznania pieczenia, szczypania i palenia w miejscu poddanym peelingowi. Pacjentom często towarzyszy też uczucie suchości skóry, stąd zalecenie jej późniejszego nawilżania.

 

Częstotliwość zabiegów

Peeling płynem Jessnera powtarzany co miesiąc w liczbie 3 zabiegów to zalecenie pozwalające uzyskać zadowalające efekty terapii w krótkim czasie.

Napisz komentarz

Dodaj komentarz

Dermatolog w Twoim mieście na skróty

Dermatolog to lekarz specjalista, który zajmuję się w leczeniem skóry, włosów oraz paznokci. Dermatologia to dziedzina medycyny, którą możemy podzielić na dermatologię leczniczą oraz estetyczną. Dermatologia lecznicza, jak sama nazwa wskazuje, skupia się na leczeniu chorób skóry takich jak afta, łuszczyca, czerniak, łysienie, trądzik różowaty, i wiele innych. 

Dermatologia estetyczna skupia się na poprawie kondycji skóry i spowolnieniu procesów starzenia. W dermatologii estetycznej stosuje się preparaty i zabiegi na usuwanie zmarszczek, usuwanie znamion, itp. Często leczenie chorób skóry, takich jak trądzik pospolity, wymaga też wykonania zabiegów estetycznych w celu usunięcia blizn potrądzikowych lub przebarwień skóry. 

Dermatolog specjalizujący się w leczeniu chorób skóry może jednocześnie być specjalistą dermatologii estetycznej lub szeroko pojętej medycyny estetycznej.  Dermatochirurgia zajmuje się usuwaniem chirurgicznym lub laserowym zmian skórnych takich jak różne rodzaje znamion – naskórkowe i melanocytowe, naczyniowe, łojowe i potowe -włókniaki, kurzajki, kaszaki, i inne.


2212