Zabiegi

Toksyna botulinowa

Toksyna botulinowa

zwana inaczej jadem kiełbasianym lub popularnie botoksem – jest bardzo silną naturalną toksyną, która znalazła szerokie zastosowanie w medycynie i kosmetologii. Jej specyficzne właściwości chemiczne sprawiają, że mięśnie rozluźniają się, co pozwala na rozprostowywanie zmarszczek. Co ciekawe, botoks ma również zastosowanie w leczeniu np. zeza oraz nadmiernej potliwości.

toksyna botulinowa

Toksyna botulinowa: opis zabiegu z jej zastosowaniem

Na początek należy podkreślić, że toksyna botulinowa używana w medycynie estetycznej jest produkowana z wyizolowanych szczepów bakterii, oczyszczana i pakowana próżniowo w ściśle określonych dawkach. W zabiegach kosmetologicznych stosuje się niewielkie, dokładnie określone dla danego pacjentach ilości, rzędu 20-60 jednostek. Oznacza to, że profesjonalnie wykonywany zabieg jest zupełnie bezpieczny, gdyż toksyczne dla człowieka dawki botoksu wynoszą 2,5-3 tys. jednostek.

Toksyna botulinowa jest aplikowana w oczyszczoną i odtłuszczoną skórę, za pomocą jednorazowej strzykawki z bardzo cienką igłą. Niewielką ilość preparatu wstrzykuje się w kilka miejsc na twarzy, całość zabiegu trwa około 20 minut – w zależności od liczby obszarów do ostrzyknięcia. Ból związany z iniekcją jest niewielki, więc aplikacja botoksu nie wymaga znieczulenia miejscowego. Niekiedy jednakże, dla większego komfortu pacjenta, lekarz może zastosować krem znieczulający na około godzinę przed zabiegiem.

Toksyna botulinowa: wskazania do zastosowania

Toksyna botulinowa znajduje najszersze zastosowanie w dziedzinie medycyny estetycznej. Wskazania do jej użycia to wszelkiego rodzaju zmarszczki: na czole, między brwiami, wokół oczu, w okolicy powieki dolnej, ust czy też na brodzie i szyi. Co ważne, w przypadku usuwania zmarszczek, toksyna botulinowa może być łączona z innymi metodami liftingu twarzy.

Pozostałe wskazania do użycia botoksu to:

 • nadpotliwość pach, stóp i dłoni,
 • schorzenia związane z kurczeniem mięśni i nerwowymi tikami,
 • spastyczność (nadmierne napięcie mięśni) u dzieci z porażeniem mózgowym,
 • zez,
 • silne i nawracające migreny.

Toksyna botulinowa: przeciwwskazania

 • ciąża i okres karmienia piersią,
 • infekcje tych miejsc skóry, które mają być poddane zabiegowi,
 • zaburzenia krzepnięcia krwi,
 • zaburzenia przewodnictwa nerwowo-mięśniowego,
 • nadwrażliwość na składniki preparatu,
 • przyjmowane niektórych leków (aminoglikozydy, aminochinolony, tetracyklina, linkomycyna, cyklosporyna, sukcynylocholina).

Działania niepożądane

Stosowanie toksyny botulinowej niesie ze sobą ryzyko występowania pewnych działań niepożądanych, ale mają one charakter przemijający i znikają po kilku dniach. Zalicza się do nich: niewielkie krwiaki, które mogą powstać w miejscu ukłucia, nienaturalne obniżenie lub podniesie brwi w przypadku ostrzykiwania zmarszczek czołowych, mały obrzęk i uczucie mrowienia w okolicy iniekcji oraz niewielki ból głowy. Jedynym skutkiem ubocznym, który może utrzymywać się przez dłuższy czas – nawet od 2 do 6 tygodni – jest efekt zwiotczenia mięśni, objawiający się np. opadaniem kącika ust lub powieki. Wbrew stereotypom, stosowanie toksyny botulinowej nie powoduje powstawania żadnych blizn lub uszkodzeń skóry.

Toksyna botulinowa: częstotliwość wykonywania iniekcji

Toksyna botulinowa zaczyna działać już po 2-3 dniach od zabiegu wstrzyknięcia. Pełny efekt jest widoczny po około 7-10 dniach i utrzymuje się około 6 miesięcy – jest to jednak zależne od indywidualnych predyspozycji każdego organizmu. Zabieg można powtarzać co 6-8 miesięcy.

Napisz komentarz

Dodaj komentarz

Dermatolog w Twoim mieście na skróty

Dermatolog to lekarz specjalista, który zajmuję się w leczeniem skóry, włosów oraz paznokci. Dermatologia to dziedzina medycyny, którą możemy podzielić na dermatologię leczniczą oraz estetyczną. Dermatologia lecznicza, jak sama nazwa wskazuje, skupia się na leczeniu chorób skóry takich jak afta, łuszczyca, czerniak, łysienie, trądzik różowaty, i wiele innych. 

Dermatologia estetyczna skupia się na poprawie kondycji skóry i spowolnieniu procesów starzenia. W dermatologii estetycznej stosuje się preparaty i zabiegi na usuwanie zmarszczek, usuwanie znamion, itp. Często leczenie chorób skóry, takich jak trądzik pospolity, wymaga też wykonania zabiegów estetycznych w celu usunięcia blizn potrądzikowych lub przebarwień skóry. 

Dermatolog specjalizujący się w leczeniu chorób skóry może jednocześnie być specjalistą dermatologii estetycznej lub szeroko pojętej medycyny estetycznej.  Dermatochirurgia zajmuje się usuwaniem chirurgicznym lub laserowym zmian skórnych takich jak różne rodzaje znamion – naskórkowe i melanocytowe, naczyniowe, łojowe i potowe -włókniaki, kurzajki, kaszaki, i inne.


4775