Usuwanie brodawek zwykłych

Usuwanie brodawek to… Zalecenie, które pozwala uniknąć rozprzestrzeniania się tych zmian chorobowych na ciele chorego i zakażania innych osób.   […]

Usuwanie brodawek to…

Zalecenie, które pozwala uniknąć rozprzestrzeniania się tych zmian chorobowych na ciele chorego i zakażania innych osób.

 

usuwanie brodawek zwyklych

Choroba ma bowiem podłoże wirusowe (wirus brodawczaka ludzkiego) i z łatwością szerzy swoją ekspansję. W przypadku brodawek zwykłych zmiany lokalizują się głównie na rękach. I choć mają łagodny charakter, lepiej usunąć je jak najwcześniej. Pozytywne efekty działań terapeutycznych obserwuje się u ponad połowy leczonych z tą przypadłością. Dane statystyczne mówią też, że blisko 40% brodawek ustępuje w ciągu 2 lat leczenia.

Opis zabiegu

Usuwanie brodawek zwykłych przeprowadza się kilkoma metodami:

 • kriochirurgia – usuwanie brodawek przez wymrażanie zmian skórnych ciekłym azotem (lub podtlenkiem azotu). Podczas zabiegu temperatura skóry w obrębie kurzajki wynosi ok. -20 stopni. W takich warunkach dochodzi do obumarcia tkanek i oddzielenia się ich od zdrowej skóry.
 • laseroterapia – to sposób na usuwanie brodawek zwykłych za pomocą światła lasera. Emitowana przez nie energia elektromagnetyczne zmienia się w energię cieplną, która powoduje odparowanie uwodnionych tkanek brodawki. Natomiast zdrowe tkanki ulegają natychmiastowemu zlepieniu.
 • elektrokoagulacja – w tym przypadku usuwanie brodawek pospolitych następuje z użyciem prądu wysokiej częstotliwości. Przykładana do zmiany elektroda ścina białko kurzajki, co powoduje jej wypalenie.
 • zabieg chirurgiczny – może nastąpić przez łyżeczkowanie lub wycięcie. Chirurg z reguły sięga po pierwszą metodę, gdy usuwanie brodawek dotyczy mniejszych zmian. Cięcie zaś stosuje się przy kurzajkach rozległych, często po uprzednim zmiękczaniu zmiany maścią salicylową.

Wskazania

Usuwanie brodawek zwykłych to standard w terapii tych zmian ze względu na zakaźny charakter choroby. Gdy u pacjenta stwierdza się kurzajki, leczenie  prowadzi się zgodnie z zasadą – od najmniej do najbardziej inwazyjnej metody. Jeśli brodawki dopiero co się wykształciły i nie zdążyły pokryć twardym, zrogowaciałym naskórkiem, można zastosować farmakoterapię. Zmiany „dojrzałe”, z grubą warstwą rogową – podlegają terapii mechanicznej.

Zwykle jako pierwsze przeprowadza się usuwanie brodawek zwykłych przez zamrażanie. Zmiany rozleglejsze i zlewne leczy się laserem, a w dalszej kolejności – wypala prądem lub poddaje cięciu chirurgicznemu. Natomiast, gdy kurzajki są przewlekłe – tzn. utrzymują się na skórze powyżej 2 lat – miejscowe usuwanie brodawek wspiera się ogólną terapią immunomodulującą, by w ten sposób poprawić funkcjonowanie układu odpornościowego pacjenta.

Przeciwwskazania

Zanim przeprowadzi się usuwanie brodawek pospolitych, należy uzyskać od pacjenta informacje na temat przeciwwskazań do wykonania danego zabiegu:

 • kriochirurgii – choroba i objaw Raynauda, pokrzywka czy rumień z zimna, choroby serca i układu krążenia, niedokrwistość, niedoczynność tarczycy;
 • laseroterapii – zaburzenia krzepnięcia, alergie skórne, choroby nowotworowe, świeża opalenizna, skłonność do tworzenia się keloidów i blizn przerosłych, ciąża;
 • elektrokoagulacji – zaburzenia krążenia i krzepnięcia krwi, ciąża, cukrzyca, zły stan ogólny pacjenta lub wszczepiony rozrusznik serca;
 • cięcie chirurgicznego lub łyżeczkowania – infekcja w obrębie zmiany skórnej, skłonność do tworzenia się blizn przerosłych i keloidów, ciąża.

Objawy niepożądane

Jeśli u pacjenta usunie się brodawki zwykłe, leczenie – w zależności od wybranej metody – może wiązać się z wystąpieniem objawów niepożądanych (raczej rzadkich):

 • po kriochirurgii – silniejsze niż zwykle owrzodzenie pęcherzowe, obrzęk i krwawienie, a także przebarwienia i prosaki, uszkodzenia nerwów, blizny zanikowe, wtórne zakażenia;
 • po laseroterapii – przebarwienia i odbarwienia skóry, a także ból, obrzęk i rumień o różnym nasileniu, wtórne infekcje;
 • po elektrokoagulacji – ból, pieczenie, zasinienie czy obrzęk, jak również przebarwienia i odbarwienia skóry, blizny zanikowe i przerosłe;
 • po zabiegu chirurgicznym – wtórna infekcja bakteryjna lub wirusowa, trwała blizna jako skutek uboczny.

Częstotliwość zabiegów

Usuwanie brodawek bywa wznawiane. Zabiegi (najczęściej kriochirurgia) powtarza się co kilka-kilkanaście tygodni do momentu ustąpienia kurzajek. Wszystko dlatego, że zmiany te mają tendencję do odrastania. Wirus HPV lokalizuje się bowiem w wielu miejscach w organizmie, a nie we wszystkich daje objawy kliniczne. Stąd usuwanie brodawek pospolitych widocznych na ciele nie zawsze oznacza pełne wyleczenie. Ponadto przy licznych kurzajkach dermatolog zaleca stopniowe usuwanie brodawek zwykłych. Gdyby usunięto je jednocześnie, ranki pozabiegowe, a szczególnie pęcherze po krioterapii, mogłyby utrudnić późniejsze funkcjonowanie pacjenta.

logo