Zabiegi

Usuwanie tłuszczaków

Tłuszczak jest guzem tkanki miękkiej

Z reguły nowotworem łagodnym, bez przerzutów i nawrotów. Miękki w dotyku, zwykle niewielkich rozmiarów i powiększający się powoli. Przybiera postać otorebkowanego rozrostu dojrzałych komórek tkanki tłuszczowej i składa się z tychże komórek oraz niewielkiej ilości struktur międzykomórkowych. Najczęściej diagnozowany u osób po 40 r.ż.

usuwanie tluszczakow

Jeśli u pacjenta występuje tłuszczak, usuwanie tego typu zmiany zwykle odbywa się drogą chirurgicznego wycięcia. Alternatywą dla tradycyjnej metody z użyciem skalpela jest liposukcja, czyli odsysanie tłuszczu obecnego w guzku. Zaletą pierwszego rozwiązania jest wyższa skuteczność, jednak kosztem widocznych blizn. Druga opcja – choć odbijająca się w mniejszym stopniu na estetyce ciała – nie zawsze trwale eliminuje problem.

Opis zabiegu

W chwili przystąpienia do zabiegu, w trakcie którego ma być usunięty tłuszczak, chirurg rozpoczyna swoje działania od zaznaczenia na skórze zakresu guza i wyznaczenia preferowanego kierunku cięcia. Nacięcie skóry jest znacznie krótsze od średnicy usuwanego tłuszczaka. W większości przypadków udaje się wypreparować zmianę z ograniczonego dostępu. Wszystko dzięki charakterystycznym cechom guza – jaśniejszej barwie i większej spoistości od zwykłej tkanki podskórnej. Natomiast warstwowe zszycie rany i ewentualny drenaż ssący (po usunięciu większych tłuszczaków) zwieńczają zabieg. Całość trwa około 20 minut, a pacjent z reguły nie wymaga późniejszej hospitalizacji.

Z kolei liposukcja wymaga około 3-centymetrowego nacięcia zmiany skórnej. Jeśli właśnie tak zostanie przygotowany do zabiegu tłuszczak usuwanie nagromadzonej w nim zawartości odbywa się za pomocą wprowadzonej przez powstały otwór sondy. Zaś pozostałość po odsysaniu – czyli torebkę łącznotkankową – eliminuje się za pomocą kleszczyków chirurgicznych. Ranę należy zabezpieczyć opatrunkiem i poczekać kilka tygodni na jej zagojenie się. Ostatecznie miejsce poddane zabiegowi blednie i zaczyna się zlewać z otaczającą je skórą.

 

Wskazania

Generalnie niewielkie i niepowodujące dyskomfortu tłuszczaki pozostawia się bez ingerencji chirurgicznej, gdyż nie stanowią one zagrożenia dla życia i zdrowia pacjenta. Zabieg operacyjny jest jednak wskazany, gdy:

  • tłuszczak występuje w widocznym miejscu i powoduje znaczny defekt kosmetyczny;
  • guz rozrasta się i zachowuje nietypowo;
  • zmiana powoduje bolesność, ucisk i ogranicza ruchomość pacjenta;
  • w obrębie tłuszczaka rozwija się infekcja;
  • z guza sączy się ropa.

Liposukcję stosuje się przy mniejszych i mniej uciążliwych guzach, raczej pojedynczych niż mnogich.

Przeciwwskazania

Usuwanie tłuszczaków to zabieg, którego nie wykonuje się u kobiet ciężarnych i karmiących. Ingerencja chirurgiczna czy liposukcja wymagają bowiem zastosowania znieczulenia – miejscowego przy pojedynczych zmianach, a ogólnego – w przypadku tłuszczaków mnogich.

 

Objawy niepożądane

Usuwanie tłuszczaków – metodą chirurgiczną czy drogą liposukcji – nie jest skomplikowanym zabiegiem i nie powoduje znaczących skutków ubocznych. Jednak pacjent musi mieć świadomość, że zabieg z użyciem skalpela jest inwazyjny i skutkuje powstaniem blizn.

 

Częstotliwość zabiegów

Usunięte w całości tłuszczaki z reguły nie odrastają. Stąd też w większości przypadków nie ma potrzeby powtarzania zabiegu. Niestety u niektórych osób obok miejsca poddanego cięciu chirurgicznemu pojawiają się z czasem nowe guzki. Może to świadczyć o szczególnej predyspozycji do tworzenia się tłuszczaków. Wówczas należy obserwować zmianę i skonsultować się z lekarzem celem ustalenia dalszego postępowania. W przypadku liposukcji usuniecie całego guza często bywa problematyczne i kończy się niepowodzeniem.