Zabiegi

Usuwanie tłuszczaków

Tłuszczak jest guzem tkanki miękkiej

Z reguły nowotworem łagodnym, bez przerzutów i nawrotów. Miękki w dotyku, zwykle niewielkich rozmiarów i powiększający się powoli. Przybiera postać otorebkowanego rozrostu dojrzałych komórek tkanki tłuszczowej i składa się z tychże komórek oraz niewielkiej ilości struktur międzykomórkowych. Najczęściej diagnozowany u osób po 40 r.ż.

usuwanie tluszczakow

Jeśli u pacjenta występuje tłuszczak, usuwanie tego typu zmiany zwykle odbywa się drogą chirurgicznego wycięcia. Alternatywą dla tradycyjnej metody z użyciem skalpela jest liposukcja, czyli odsysanie tłuszczu obecnego w guzku. Zaletą pierwszego rozwiązania jest wyższa skuteczność, jednak kosztem widocznych blizn. Druga opcja – choć odbijająca się w mniejszym stopniu na estetyce ciała – nie zawsze trwale eliminuje problem.

Opis zabiegu

W chwili przystąpienia do zabiegu, w trakcie którego ma być usunięty tłuszczak, chirurg rozpoczyna swoje działania od zaznaczenia na skórze zakresu guza i wyznaczenia preferowanego kierunku cięcia. Nacięcie skóry jest znacznie krótsze od średnicy usuwanego tłuszczaka. W większości przypadków udaje się wypreparować zmianę z ograniczonego dostępu. Wszystko dzięki charakterystycznym cechom guza – jaśniejszej barwie i większej spoistości od zwykłej tkanki podskórnej. Natomiast warstwowe zszycie rany i ewentualny drenaż ssący (po usunięciu większych tłuszczaków) zwieńczają zabieg. Całość trwa około 20 minut, a pacjent z reguły nie wymaga późniejszej hospitalizacji.

Z kolei liposukcja wymaga około 3-centymetrowego nacięcia zmiany skórnej. Jeśli właśnie tak zostanie przygotowany do zabiegu tłuszczak usuwanie nagromadzonej w nim zawartości odbywa się za pomocą wprowadzonej przez powstały otwór sondy. Zaś pozostałość po odsysaniu – czyli torebkę łącznotkankową – eliminuje się za pomocą kleszczyków chirurgicznych. Ranę należy zabezpieczyć opatrunkiem i poczekać kilka tygodni na jej zagojenie się. Ostatecznie miejsce poddane zabiegowi blednie i zaczyna się zlewać z otaczającą je skórą.

 

Wskazania

Generalnie niewielkie i niepowodujące dyskomfortu tłuszczaki pozostawia się bez ingerencji chirurgicznej, gdyż nie stanowią one zagrożenia dla życia i zdrowia pacjenta. Zabieg operacyjny jest jednak wskazany, gdy:

  • tłuszczak występuje w widocznym miejscu i powoduje znaczny defekt kosmetyczny;
  • guz rozrasta się i zachowuje nietypowo;
  • zmiana powoduje bolesność, ucisk i ogranicza ruchomość pacjenta;
  • w obrębie tłuszczaka rozwija się infekcja;
  • z guza sączy się ropa.

Liposukcję stosuje się przy mniejszych i mniej uciążliwych guzach, raczej pojedynczych niż mnogich.

Przeciwwskazania

Usuwanie tłuszczaków to zabieg, którego nie wykonuje się u kobiet ciężarnych i karmiących. Ingerencja chirurgiczna czy liposukcja wymagają bowiem zastosowania znieczulenia – miejscowego przy pojedynczych zmianach, a ogólnego – w przypadku tłuszczaków mnogich.

 

Objawy niepożądane

Usuwanie tłuszczaków – metodą chirurgiczną czy drogą liposukcji – nie jest skomplikowanym zabiegiem i nie powoduje znaczących skutków ubocznych. Jednak pacjent musi mieć świadomość, że zabieg z użyciem skalpela jest inwazyjny i skutkuje powstaniem blizn.

 

Częstotliwość zabiegów

Usunięte w całości tłuszczaki z reguły nie odrastają. Stąd też w większości przypadków nie ma potrzeby powtarzania zabiegu. Niestety u niektórych osób obok miejsca poddanego cięciu chirurgicznemu pojawiają się z czasem nowe guzki. Może to świadczyć o szczególnej predyspozycji do tworzenia się tłuszczaków. Wówczas należy obserwować zmianę i skonsultować się z lekarzem celem ustalenia dalszego postępowania. W przypadku liposukcji usuniecie całego guza często bywa problematyczne i kończy się niepowodzeniem.

Napisz komentarz

Dodaj komentarz

Dermatolog w Twoim mieście na skróty

Dermatolog to lekarz specjalista, który zajmuję się w leczeniem skóry, włosów oraz paznokci. Dermatologia to dziedzina medycyny, którą możemy podzielić na dermatologię leczniczą oraz estetyczną. Dermatologia lecznicza, jak sama nazwa wskazuje, skupia się na leczeniu chorób skóry takich jak afta, łuszczyca, czerniak, łysienie, trądzik różowaty, i wiele innych. 

Dermatologia estetyczna skupia się na poprawie kondycji skóry i spowolnieniu procesów starzenia. W dermatologii estetycznej stosuje się preparaty i zabiegi na usuwanie zmarszczek, usuwanie znamion, itp. Często leczenie chorób skóry, takich jak trądzik pospolity, wymaga też wykonania zabiegów estetycznych w celu usunięcia blizn potrądzikowych lub przebarwień skóry. 

Dermatolog specjalizujący się w leczeniu chorób skóry może jednocześnie być specjalistą dermatologii estetycznej lub szeroko pojętej medycyny estetycznej.  Dermatochirurgia zajmuje się usuwaniem chirurgicznym lub laserowym zmian skórnych takich jak różne rodzaje znamion – naskórkowe i melanocytowe, naczyniowe, łojowe i potowe -włókniaki, kurzajki, kaszaki, i inne.


2219