Zabiegi

Wypełnianie warg sromowych

Wypełnianie warg sromowych to …

Korekta estetyczna wyglądu okolic intymnych, ich rewitalizacja (odmłodzenie) lub ochrona przed uszkodzeniami i infekcjami to powody, które mogą zmotywować pacjentkę do skorzystania z zabiegu, jakim jest wypełnianie warg sromowych większych. Interwencja ta pozwala skorygować mankamenty ich budowy związane z dziedziczeniem, upływem lat czy przebytymi chorobami.

Wypełnianie warg sromowych

Powiększanie warg sromowych przeprowadza się w dwojaki sposób – z wykorzystaniem wypełniaczy na bazie kwasu hialuronowego lub pobranych od pacjentki komórek tłuszczowych. W obu przypadkach dochodzi do integracji żelu lub tkanki z zastanymi komórkami, czego efektem jest lepsze nawilżenie i odżywienie skóry okolic intymnych, która staje się gładka, lśniąca i jędrna. Tym samym zmiany anatomiczne w budowie warg sromowych ulegają cofnięciu przez ich uwypuklenie/powiększenie. Podany kwas hialuronowy dodatkowo stymuluje fibroblasty do produkcji nowego kolagenu. Rezultaty zabiegu uwidaczniają się od razu po jego przeprowadzeniu.
Opis zabiegu

Przed przystąpieniem do zabiegu, chirurg plastyk prosi pacjentkę o ogolenie okolic intymnych, które następnie dezynfekuje. Interwencja wiąże się z koniecznością zastosowania znieczulenia miejscowego (rzadko – chwilowej narkozy). Preparat z kwasem hialuronowym – w odpowiednio dobranej do danego przypadku ilości – aplikuje się w wargi sromowe większe za pomocą kaniuli (cienkiej igły). Cała procedura trwa około 30 minut.

Natomiast, gdy modelowanie warg sromowych przeprowadza się z wykorzystaniem tkanki tłuszczowej pacjentki, uprzednio pobiera się ją (odsysa) z miejsca, gdzie jest jej w nadmiarze, np. z okolic pępka. Tkankę pozbawia się unaczynienia w miejscu dawczym, a następnie wstrzykuje w miejsce biorcze, gdzie znów ponownie unaczynia.

Po zastosowaniu kwasu hialuronowego można od razu wrócić do codziennej aktywności. Wszczepienie komórek tłuszczowych wymaga krótkiej rekonwalescencji, zwłaszcza po podaniu – niekiedy – znieczulenia ogólnego.

 

Wskazania do wykonania zabiegu wypełniania warg sromowych

Wypełnianie warg sromowych poleca się w celu:

  • korekty wyglądu okolic intymnych u młodych kobiet;
  • zapobiegania infekcjom, urazom, otarciom, podrażnieniom, odczuciom bólowym i świądowi w wyniki niedostatecznej ochrony warg sromowych mniejszych i kanału rodnego przez zbyt małe wargi sromowe większe;
  • przeciwdziałania skutkom menopauzy i procesów starzenia się, chemioterapii lub gwałtownego spadku wagi, które prowadzą do ścieńczenia i utraty tkanki tłuszczowej, wpływając tym samym na stan i wygląd warg sromowych.

 

Przeciwwskazania

Modelowanie warg sromowych to interwencja przeciwwskazana u pacjentek z:

  • chorobami onkologicznymi;
  • cukrzycą;
  • infekcjami intymnymi;
  • stanami zapalnymi i uszkodzeniami skóry w okolicy zabiegowej;
  • trwającą ciążą lub laktacją.

 

Objawy niepożądane

Kwas hialuronowy lub własny tłuszcz są substancjami naturalnymi, a przez to bezpiecznymi. Stąd kobiety decydujące się na powiększanie warg sromowych za ich pomocą nie powinny obawiać się znaczących skutków ubocznych tej interwencji. Po ustąpieniu znieczulenia może jednak pojawić się niewielki ból, a po wstrzyknięciu tkanki tłuszczowej – nieznaczny obrzęk i zasinienie z powodu wykorzystania dość grubej igły do korekcji.

 

Częstotliwość zabiegów

W skórze ludzkiej naturalnie występuje kwas hialuronowy. Wypełnianie preparatami bazującymi na tym mukopolisacharydzie nie jest więc trwałe, gdyż związek ten ulega degradacji w trakcie procesów metabolicznych zachodzących w organizmie. Tym samym efekt, jaki daje wypełnianie warg sromowych tą metodą, utrzymuje się około 2 lat. A o wznowieniu terapii decyduje chirurg.

Natomiast, gdy operator wykorzystuje przeszczep tłuszczu, zabieg powinno się wykonać trzykrotnie co 6-12 miesięcy. Każdorazowo część wszczepionej tkanki wgaja się na trwałe, a pozostała partia – ulega naturalnemu wchłonięciu. Stąd potrzeba wznawiania tej interwencji. Po wykonaniu zalecanej serii powtarza się ją już tylko co kilka lat.

Napisz komentarz

Dodaj komentarz

Dermatolog w Twoim mieście na skróty

Dermatolog to lekarz specjalista, który zajmuję się w leczeniem skóry, włosów oraz paznokci. Dermatologia to dziedzina medycyny, którą możemy podzielić na dermatologię leczniczą oraz estetyczną. Dermatologia lecznicza, jak sama nazwa wskazuje, skupia się na leczeniu chorób skóry takich jak afta, łuszczyca, czerniak, łysienie, trądzik różowaty, i wiele innych. 

Dermatologia estetyczna skupia się na poprawie kondycji skóry i spowolnieniu procesów starzenia. W dermatologii estetycznej stosuje się preparaty i zabiegi na usuwanie zmarszczek, usuwanie znamion, itp. Często leczenie chorób skóry, takich jak trądzik pospolity, wymaga też wykonania zabiegów estetycznych w celu usunięcia blizn potrądzikowych lub przebarwień skóry. 

Dermatolog specjalizujący się w leczeniu chorób skóry może jednocześnie być specjalistą dermatologii estetycznej lub szeroko pojętej medycyny estetycznej.  Dermatochirurgia zajmuje się usuwaniem chirurgicznym lub laserowym zmian skórnych takich jak różne rodzaje znamion – naskórkowe i melanocytowe, naczyniowe, łojowe i potowe -włókniaki, kurzajki, kaszaki, i inne.


2762