Zabiegi

Zamykanie naczyń

Zamykanie naczyń dla kogo?

Zmorą wielu osób są drobne pajęczynki i czerwone nitki, które szpecą wygląd twarzy. Są one przejawem tzw. cery naczynkowej. A powstają w wyniku rozszerzenia naczyń krwionośnych w skórze, na przykład pod wpływem estrogenów. Początkowo rumień pojawia się pod wpływem alkoholu, pikantnych i gorących potraw albo przy zmianach temperatur lub wskutek zdenerwowania itp. Na początku zaczerwienienie znika, z biegiem czasu pozostaje jednak na stałe.

zamykanie naczyń
Jednym ze sposobów walki z tą dolegliwością jest laserowe zamykanie naczyń. Innym sposobem na zamykanie rozszerzonych naczyń krwionośnych jest elektrokoagulacja, która wykorzystuje prąd elektryczny o wysokiej częstotliwości do koagulacji tkanek. Zamykanie naczynek może odbyć się również za pomocą podtlenku azotu lub ciekłego azotu (krioterapia).
Wszystkie te metody są bezpieczne i dają wysoką skuteczność. Dzięki nim skórze przywrócony zostaje zdrowy i młody wygląd. Zamykanie naczyń powoduje, że znikają ze skóry nieestetyczne pajęczynki, przez co poprawia się znacznie samopoczucie leczonych. Dodatkowym skutkiem zabiegów na zamykanie naczynek jest podgrzanie głębszych partii skóry, które stymuluje produkcję kolagenu i elastyny – przez co skóra robi się bardziej jędrna i elastyczna.

 

Opis zabiegu

Dermatolog powinien obejrzeć dokładnie skórę i przeanalizować indywidualne warunki pacjenta. Następnie musi podjąć decyzję, w jaki sposób odbędzie się zamykanie rozszerzonych naczyń. Można użyć w tym celu lasera, który emituje energię świetlną. Pochłania ją czerwony barwnik krwi, przez co krew ścina się i niszczy od wewnątrz ściany naczynia krwionośnego, które po pewnym czasie zostaje samoczynnie usunięte z organizmu.
Zamykanie rozszerzonych naczyń może odbyć się za pomocą wiązki prądu o wysokiej częstotliwości. Elektrokoagulacja przebiega w ten sposób, że lekarz specjalną diodą dotyka każdego naczynka. W naczyniach pod wpływem prądu ścina się białko, co powoduje ich uszczelnienie i zamknięcie.

Zaś w trakcje krioterapii wykorzystuje się podtlenek azotu lub ciekły azot. Substancje te niszczą chorą tkankę i poddają ją samoistnej demarkacji. W wyniku zabiegu tkanka – w tym przypadku ściana naczynia krwionośnego – ulega prawidłowej odbudowie. Przy tym nie dochodzi do powstania zwłóknień i ubytków, a blizna jest elastyczna. Po każdym z omówionych zabiegów należy unikać ekspozycji na słońce oraz nagłych zmian temperatur.

 

Wskazania

Zamykanie rozszerzonych naczyń zalecana się w takich sytuacjach, jak:

 • pajączki tętnicze;
 • popękane, widoczne naczynia tętnicze;
 • naczyniaki gwiaździste;
 • naczyniaki rubinowe;
 • jeziorka żylne warg;

zamykanie naczyń

Przeciwwskazania

Każdorazowo zamykanie rozszerzonych naczynek musi być poprzedzone wywiadem z pacjentem. Jest bowiem bardzo wiele czynników, które dyskwalifikują go do poszczególnych typów zabiegów.

Terapii laserem powinny unikać osoby:

 • w ciąży;
 • z cukrzycą;
 • o zaburzonej krzepliwości krwi;
 • z padaczką;
 • chore na nowotwór;
 • ze zmianami bakteryjnymi lub wirusowymi na skórze;
 • ze skłonnościami do bliznowców.

Krioterapia nie jest zalecana osobom nietolerującym zimna, z zaburzeniami czucia, a także zaburzeniami ukrwienia. Z kolei elektrokoagulacja zabroniona jest u osób w ciąży, a także z zaburzeniami krążenia i krzepnięcia krwi. Dyskwalifikuje do zabiegu również cukrzyca i wszczepiony rozróżnik serca.

 

Objawy niepożądane

Elektrokoagulacja pozostawia skórę lekko zaczerwienioną. Całkowity proces gojenia po tym zabiegu trwa około miesiąca. Zamykanie rozszerzonych naczynek przy pomocy krioterapii może pozostawić pęcherzyk, który zamienia się w strupek i znika po ok. 2. tygodniach. Niedogodności powodowane przez te zabiegi są jednak nieproporcjonalnie małe w stosunku do poprawy wyglądu skóry, który uzyskuje się w wyniku zamknięcia naczyń.

 

Częstotliwość zabiegów

Ilość zabiegów na zamykanie naczyń zależy od rozległości obszaru zmian, liczby kwalifikowanych do leczenia naczyń, a także ich średnicy i koloru oraz głębokości położenia. Laserowe zamykanie naczyń z reguły odbywa się w trakcie 1-3 zabiegów wykonywanych w ciągu kilku miesięcy. Elektrokoagulacja również może wymagać powtórzeń, choć bardzo dobre efekty widoczne są już po 1-2 zabiegach. Także krioterapia dać pozytywne rezultaty już po pierwszym zabiegu. Jednak w wielu wypadkach zabieg wymaga powtarzania.

Napisz komentarz

Dodaj komentarz

Dermatolog w Twoim mieście na skróty

Dermatolog to lekarz specjalista, który zajmuję się w leczeniem skóry, włosów oraz paznokci. Dermatologia to dziedzina medycyny, którą możemy podzielić na dermatologię leczniczą oraz estetyczną. Dermatologia lecznicza, jak sama nazwa wskazuje, skupia się na leczeniu chorób skóry takich jak afta, łuszczyca, czerniak, łysienie, trądzik różowaty, i wiele innych. 

Dermatologia estetyczna skupia się na poprawie kondycji skóry i spowolnieniu procesów starzenia. W dermatologii estetycznej stosuje się preparaty i zabiegi na usuwanie zmarszczek, usuwanie znamion, itp. Często leczenie chorób skóry, takich jak trądzik pospolity, wymaga też wykonania zabiegów estetycznych w celu usunięcia blizn potrądzikowych lub przebarwień skóry. 

Dermatolog specjalizujący się w leczeniu chorób skóry może jednocześnie być specjalistą dermatologii estetycznej lub szeroko pojętej medycyny estetycznej.  Dermatochirurgia zajmuje się usuwaniem chirurgicznym lub laserowym zmian skórnych takich jak różne rodzaje znamion – naskórkowe i melanocytowe, naczyniowe, łojowe i potowe -włókniaki, kurzajki, kaszaki, i inne.


2361