Zabiegi

Zmniejszenie warg sromowych

Zmniejszenie warg sromowych dla Pań, które odczuwają …

Dyskomfort fizyczny (ból podczas uprawiania sportu i noszenia dopasowanej bielizny, niemożność utrzymania prawidłowej higieny intymnej) oraz psychiczny (niechęć lub strach przed współżyciem, brak satysfakcji seksualnej, kompleksy)  to skutki, jakie może pociągnąć za sobą przerost lub asymetria warg sromowych. Paniom, którym towarzyszą te uczucia i problem za nimi stojący, poleca się zmniejszenie warg sromowych (określane jako labioplastyka, labioredukcja).

zmiejszanie warg sromowych

Tego rodzaju chirurgia intymna pozwala skorygować wygląd żeńskiego narządu płciowego, a tym samym zlikwidować źródło nieprzyjemnych doznań pacjentki. Zabieg należy do szybkich i bezpiecznych – powikłania pojawiają się tylko u 1% kobiet po labioplastyce.

 

Opis zabiegu zmniejszenia warg sromowych

Po ocenie stanu zdrowia kobiety i wielkości przerostu warg, określeniu ich przyszłego wyglądu wraz z komputerową prezentacją planowanych efektów, pacjentka podpisuje zgodę na operację, a chirurg przystępuje do działania. Oczywiście labioredukcja wymaga odpowiedniego przygotowania się do zabiegu – wykonania zalecanych badań (m.in. cytologia, USG narządu rodnego, grupa krwi, morfologia z rozmazem), odstawienia leków zaburzających krzepliwość krwi, zaprzestania palenia na 2 tygodnie przed interwencją oraz stawienia się na czczo do placówki medycznej.

Zmniejszenie warg sromowych odbywa się głównie przez poziome odcięcie nadmiaru tkanki i zszycie brzegów rany pojedynczymi szwami rozpuszczalnymi. Innym sposobem jest tzw. „technika V” polegająca na ukośnym cięciu. Jednak przy znacznej ilości usuwanych tkanek pociąga ona za sobą ryzyko większych napięć, a w konsekwencji – rozejścia się rany. Dlatego też stosuje się ją przy nieznacznych korektach. Zaś alternatywą dla obu tych metod chirurgicznych jest cięcie laserem, który jednocześnie koaguluje (zlepia, zasklepia) tkanki. Labioplastyka trwa zwykle około 1h. Najlepiej poddać się jej tuż po miesiączce. Zabieg wiąże się ze znieczuleniem miejscowym (rzadziej ogólnym).

 

Wskazania

Wskazania do zabiegu mogą być zarówno subiektywne, jak i obiektywne. Tymi pierwszymi są głównie brak odczuwania satysfakcji z życia seksualnego i/lub rodzący się u kobiet z przerostem warg sromowych dyskomfort podczas uprawiania sportu (jeździectwo, kolarstwo), noszenia obcisłej bielizny, tańczenia czy wręcz siedzenia. Natomiast labioplastyka wykonywana z powodów medycznych to interwencja zalecana starszym pacjentkom ze względu na ryzyko powstania zmian przedrakowych lub raka sromu w wyniku wieloletniego podrażniania i mechanicznego uszkadzania miejsc intymnych.

 

Przeciwwskazania przeprowadzenia zabiegu zmniejszania warg sromowych

Plastyka warg sromowych jest niewskazana w przypadku:

  • ciąży lub laktacji;
  • trwającej menstruacji;
  • infekcji intymnej;
  • cukrzycy;
  • układowej choroby tkanki łącznej;
  • choroby nowotworowej i trwającej chemioterapii;
  • tendencji do tworzenia się bliznowców i blizn przerosłych.

 

Objawy niepożądane

Zabieg nie jest skomplikowany ani ryzykowny. Powikłania w postaci plamień, zbliznowaceń, asymetrycznych rezultatów interwencji, przejściowych zaburzeń czucia czy stanów zapalnych obserwuje się u pacjentek stosunkowo rzadko. Jednak okolice intymne to niezwykle wrażliwa partia kobiecego ciała, stąd bezpośrednio po zabiegu może pojawić się lekka bolesność i uczucie pieczenia oraz niewielki obrzęk przez 1-2 tygodnie. Zmniejszenie warg sromowych może wywołać też kilkudniowy dyskomfort podczas chodzenia.

Paniom po zabiegu, jakim jest labioredukcja odradza się też długotrwałe przebywanie w pozycji siedzącej. Chirurg z pewnością zaleci pozycję półsiedzącą, a także korzystanie z nadmuchiwanego koła do siedzenie, po które sięgają zwykle kobiety w połogu, przemywanie rany delikatnym środkiem dezynfekującym po każdym skorzystaniu z toalety, ograniczenie wysiłku fizycznego oraz rezygnację z aktywności seksualnej na minimum 4-6 tygodni. Wszystkie te czynności wraz z regularnymi konsultacjami lekarskimi mają na celu uniknięcie ewentualnych skutków ubocznych.

 

Częstotliwość zabiegów

Plastyka warg sromowych to zabieg jednorazowy. Na powrót do pełnej aktywności zwykle należy poczekać 6-8 tygodni. Jest to czas potrzebny na rekonwalescencję, pełne zagojenie się ran i rozpuszczenie szwów.

Napisz komentarz

Dodaj komentarz

Dermatolog w Twoim mieście na skróty

Dermatolog to lekarz specjalista, który zajmuję się w leczeniem skóry, włosów oraz paznokci. Dermatologia to dziedzina medycyny, którą możemy podzielić na dermatologię leczniczą oraz estetyczną. Dermatologia lecznicza, jak sama nazwa wskazuje, skupia się na leczeniu chorób skóry takich jak afta, łuszczyca, czerniak, łysienie, trądzik różowaty, i wiele innych. 

Dermatologia estetyczna skupia się na poprawie kondycji skóry i spowolnieniu procesów starzenia. W dermatologii estetycznej stosuje się preparaty i zabiegi na usuwanie zmarszczek, usuwanie znamion, itp. Często leczenie chorób skóry, takich jak trądzik pospolity, wymaga też wykonania zabiegów estetycznych w celu usunięcia blizn potrądzikowych lub przebarwień skóry. 

Dermatolog specjalizujący się w leczeniu chorób skóry może jednocześnie być specjalistą dermatologii estetycznej lub szeroko pojętej medycyny estetycznej.  Dermatochirurgia zajmuje się usuwaniem chirurgicznym lub laserowym zmian skórnych takich jak różne rodzaje znamion – naskórkowe i melanocytowe, naczyniowe, łojowe i potowe -włókniaki, kurzajki, kaszaki, i inne.


2764