Zdrowa i piękna skóra

Depilacja laserowa twarzy – ABC zabiegu

Redakcja Dermatolog.pl, 1 kwietnia 2015

Depilacja laserowa twarzy − najważniejsze informacje

Dzięki wykorzystywaniu nowoczesnej i zaawansowanej technologii, depilacja laserowa twarzy jest skutecznym, trwałym i bezpiecznym zabiegiem usuwania zbędnego owłosienia, a ryzyko skutków ubocznych oraz ból są zredukowanie do minimum.

depilacja laserowa twarzy

Laserowe usuwanie owłosienia − na czym polega

Depilacja laserowa twarzy polega na naświetlaniu wybranych partii skóry (w tym przypadku twarzy), łagodną, specjalnie skondensowaną wiązką światła. Przenika ona przez skórę aż do mieszka włosowego, gdzie pochłaniana jest przez barwnik włosa (melaninę). W konsekwencji bezpowrotnie zostaje zniszczona jego cebulka, a włos przestaje być pobudzany do wzrostu. Przy tym wszystkim wiązka światła laserowego wnika w głąb skóry bez uszkadzania jej powierzchni i okolicznych tkanek, jak również pozostaje całkowicie neutralna dla innych funkcji organizmu.

Warto pamiętać, że im ciemniejsze i grubsze włosy, tym laserowa depilacja twarzy jest łatwiejsza i bardziej skuteczna. Włosy jaśniejsze i delikatniejsze wymagają większej ilości powtórzeń. Ponadto na skuteczność depilacji wpływ ma również kolor karnacji − im więcej jest melaniny w skórze (ciemniejszy kolor), tym zabieg jest trudniejszy i może prowadzić do powstawania przebarwień.

Depilacja laserowa twarzy – przeciwwskazania

 • Ciąża, karmienie piersią
 • Ciężkie schorzenia ogólnoustrojowe, w tym nowotwory
 • Zaburzenia krzepnięcia krwi
 • Ostre infekcje wirusowe
 • Aktywne infekcje skóry w miejscu zabiegu: bakteryjne, wirusowe (opryszczka), grzybicze, zmiany ropne (należy odczekać 1 miesiąc)
 • Świeża opalenizna, powstała w wyniku działania promieni słonecznych, solarium bądź też samoopalacza (należy odczekać minimum 4-6 tygodni, w przypadku samoopalacza − 2 tygodnie)
 • Bardzo jasne, białe, szare lub rude włosy (laser może tu nie zadziałać, ponieważ jasne włoski mają znikomą ilość melaniny lub są całkowicie jej pozbawione)
 • Bielactwo, łuszczyca, rybia łuska
 • Skłonność do przebarwień, nadwrażliwość skóry twarzy na słońce
 • Stosowanie kremów zawierających: retinol, izotretynoinę, kwasy owocowe, witaminę C lub A (należy odczekać 1 miesiąc)
 • Stosowanie leków: antybiotyków, światłouczulających, retinoidów oraz doustnych witamin: A, E i C
 • Stosowanie ziół światłouczulających: dziurawca, nagietka, miłorzębu, jeżówki oraz niektórych herbatek wyszczuplających (należy odstawić je na 2-3 tygodnie przed zabiegiem)

W przypadku zażywania różnych leków, używania rozrusznika serca bądź też innych problemów kardiologicznych, koniecznie należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym i upewnić, czy nie ma przeciwwskazań do zabiegu.

Przygotowanie do zabiegu

Pierwszy zabieg depilacji laserowej powinien być poprzedzony dokładnym wywiadem i konsultacją. Dodatkowo przeprowadzana jest próba laserowa, w celu dobrania odpowiedniej dawki promieniowania, sprawdzenia reakcji skóry i jej podatności na ból.
Aby depilacja laserowa twarzy przebiegła pomyślnie, bezpiecznie i był skuteczny, należy przestrzegać kilku niezwykle ważnych zasad:

 • Bezpośrednio przed zabiegiem (na kilka − kilkanaście godzin przed) należy dokładnie ogolić włosy z miejsca, które będzie poddane działaniom lasera.
 • Skóra musi być czysta i sucha. Nie wolno jej niczym smarować.
 • Ważne jest, żeby zadbać o odpowiednie nawilżenie skóry. Nie może być przesuszona. Pij min. 2 litry wody mineralnej i stosuj kremy. Zbyt słabo nawilżona będzie reagować  na zabieg dużo większym podrażnieniem.
 • Nie należy wyrywać włosów z cebulkami minimum 4 tygodnie przed zabiegiem. Zabronione jest woskowanie, depilowanie kremem bądź używanie pęsety. Włoski można jedynie przycinać lub golić maszynką.
 • Ostatni peeling lub inny zabieg złuszczający, należy przeprowadzić na co najmniej tydzień przed planowaną depilacją.
 • Przed zabiegiem wszelkie podrażnienia, wypryski, zadrapania itp., muszą być zagojone.

Postępowanie po zabiegu

 • Absolutny zakaz opalania przez co najmniej 2 tygodnie po zabiegu. Skórę twarzy należy chronić kremami z silnymi filtrami UVA i UVB o wysokości minimum 50.
 • Bezpośrednio po depilacji może występować czasowy obrzęk, pieczenie i zaczerwienie oraz strupki. Jest to naturalny objaw, który powinien samoistnie ustąpić po kilku dniach.
 • Skórę po zabiegu należy traktować bardzo łagodnie, żeby dodatkowo jej nie podrażniać: osuszać bardzo delikatnie oraz nie trzeć.
 • Twarz powinno się przemywać zwykłą, czystą wodą oraz łagodnymi preparatami bez alkoholu i mydła.
 • Warto przez tych kilka pierwszych dni po depilacji stosować preparaty o właściwościach łagodzących i kojących np.: Alantan, Bepanthen, Dermopanten, Pantenol czy Zinalfat.
 • Minimum 2 tygodnie po zabiegu nie wolno używać peelingów i innych preparatów o działaniu złuszczającym.
 • Po zabiegu laserem niewskazane jest korzystanie z gorących kąpieli, sauny oraz wizyt na basenie. Należy odczekać ok. 2-3 dni.
 • Warto mieć na uwadze, że włosy poddane depilacji laserowej stopniowo wypadają wraz z cebulkami przez okres mniej więcej 2 tygodni.

Ilość i częstotliwość zabiegów

Depilacja laserowa twarzy wymaga wykonania serii kilku zabiegów. Ta konieczność ich regularnego powtarzania spowodowana jest cyklicznymi fazami wzrostu włosów, które nie rosną w tym samym tempie. Dlatego nie jest możliwe usunięcie ich wszystkich już podczas jednej sesji. Najlepsze efekty daje depilacja włosa, który jest akurat w fazie pierwszej, czyli aktywnego wzrostu (tzw. faza anagen).

Ostateczna liczba zabiegów i ich częstotliwość zależą przede wszystkim od naturalnych predyspozycji pacjenta: skłonności do występowania nadmiernego owłosienia (zaburzenia hormonalne), koloru i grubości owłosienia, odcienia karnacji oraz od fazy wzrostu włosa.

Dobre efekty w przypadku laserowej depilacji twarzy daje seria 4-6 zabiegów, wykonywanych średnio co 4-8 tygodni. Zbyt długa lub też za krótka przerwa między depilacją, może skutkować słabszym efektem.

Najlepszymi porami na rozpoczęcie zabiegów laserem są jesień oraz zima.

Czas trwania zabiegu

Czas trwania zabiegu zależy głównie od stopnia owłosienia oraz od wielkości depilowanej powierzchni skóry. Depilacja laserowa twarzy trwa zazwyczaj kilka do kilkunastu minut.

Depilacja laserowa twarzy – czy to boli?

Stopień odczuwani bólu podczas depilacji laserowej twarzy zależy przede wszystkim od indywidualnych skłonności. U osób z niskim progiem wrażliwości na ból bądź też w miejscach wyjątkowo wrażliwych, warto na ok. 2 godziny przed zabiegiem użyć maści o miejscowym działaniu znieczulającym np. Emla 5% (do kupienia w aptece, bez recepty). Większość osób twierdzi, że dyskomfort odczuwany podczas depilacji laserowej twarzy, można porównać do ukłucia komara lub odnieść wrażenie lekkiego mrowienia. Dodatkowo nowoczesne lasery wyposażone są w szafirową głowicę chłodzącą, która działa znieczulająco.

Depilacja laserowa twarzy – cena

Ceny depilacji laserowej twarzy wahają się w zależności od powierzchni poddanej zabiegowi.

 • Cała twarz 200-600 zł
 • Wąsik 100-300 zł
 • Policzki 200-300 zł
 • Baki 150-300 zł
 • Broda 150-300 zł
 • Szyja 200-300 zł

Podane wyżej ceny są dla kobiet. Dla mężczyzn przewidziane są zazwyczaj minimalnie wyższe.

Niezwykle ważne jest, żeby depilacja laserowa twarzy została przeprowadzona w profesjonalnym salonie przez doświadczoną i przeszkoloną osobę. Dzięki temu unikniemy komplikacji typu duże podrażnienia, poparzenia lub przebarwienia skóry.

Powiązane artykuły

Napisz komentarz

Dodaj komentarz

Znajdź dermatologa na skróty

Dermatolog to lekarz specjalista, który zajmuję się w leczeniem skóry, włosów oraz paznokci. Dermatologia to dziedzina medycyny, którą możemy podzielić na dermatologię leczniczą oraz estetyczną. Dermatologia lecznicza, jak sama nazwa wskazuje, skupia się na leczeniu chorób skóry takich jak afta, łuszczyca, czerniak, łysienie, trądzik różowaty, i wiele innych. 

Dermatologia estetyczna skupia się na poprawie kondycji skóry i spowolnieniu procesów starzenia. W dermatologii estetycznej stosuje się preparaty i zabiegi na usuwanie zmarszczek, usuwanie znamion, itp. Często leczenie chorób skóry, takich jak trądzik pospolity, wymaga też wykonania zabiegów estetycznych w celu usunięcia blizn potrądzikowych lub przebarwień skóry. 

Dermatolog specjalizujący się w leczeniu chorób skóry może jednocześnie być specjalistą dermatologii estetycznej lub szeroko pojętej medycyny estetycznej.  Dermatochirurgia zajmuje się usuwaniem chirurgicznym lub laserowym zmian skórnych takich jak różne rodzaje znamion – naskórkowe i melanocytowe, naczyniowe, łojowe i potowe -włókniaki, kurzajki, kaszaki, i inne.