Zdrowa i piękna skóra

Kremy na trądzik – co wybrać?

Redakcja Dermatolog.pl, 31 marca 2015

Kremy na trądzik – co wybrać?

Trądzik jest problemem, z którym borykają się nie tylko nastolatki, ale również osoby dorosłe. W związku z tym przemysł kosmetyczny i farmaceutyczny dzień po dniu podsuwa nam rozwiązania na to, jak zwalczyć nieestetyczne wypryski. Zanim jednak wybierzemy odpowiedni preparat, warto zdobyć na jego temat odpowiednią wiedzę. W jaki sposób wybierać właściwe i skuteczne kremy na trądzik?

kremy na trądzik

Kremy na trądzik – składniki dobrego kremu dla cery trądzikowej

Kupując kremy na trądzik, zwróćmy uwagę na to, aby w ich składzie znalazły się takie substancje, jak np.:

  • Nadtlenek benzoilu – uznawany jest za jedną z najsilniejszych substancji, jaką wykorzystuje się do leczenia trądziku. Znaleźć możemy go zarówno w kremach, jak też żelach czy mydłach przeciwtrądzikowych. Na składnik ten uważać jednak powinny posiadaczki cery wrażliwej. Ponieważ może powodować przesuszanie się skóry, upewnijmy się, by jego stężenie w preparacie nie przekraczało 2,5 procent. Po zastosowaniu takiego kosmetyku czasami może być niezbędne dodatkowe nawilżenie.
  • Kwas salicylowy i kwas glikolowy – odpowiedzialne są za złuszczanie naskórka i oczyszczanie zatkanych nadmiarem sebum porów. Podobnie jak w przypadku nadtlenku benzoilu, po ich aplikacji konieczne może być zastosowanie kosmetyku silnie nawilżającego.
  • Retinoidy – normalizują nieprawidłowe rogowacenie naskórka i posiadają silne działanie przeciwzapalne. Dzięki temu doskonale sprawdzają się zarówno w leczeniu trądziku zapalnego, jak i zaskórnikowego.
  • Woda siarczkowa – to bardzo mocno zmineralizowana woda lecznicza, która posiada wysoką zawartość bioaktywnej siarki i mikro- oraz makroelementów (jak np. wapń, sód, potas czy magnez). Działa przeciwzapalnie i bakteriobójczo, a przy tym nie powoduje przesuszania skóry twarzy.
  • Ekstrakt z kory wierzby – zawiera kwas salicylowy, który posiada działanie antybakteryjne i złuszczające oraz przyspiesza odnowę naskórka.
  • Termoaktywna borowina – sole i kwasy organiczne znajdujące się w jej składzie sprawiają, że posiada silne właściwości ściągające, bakteriobójcze i przeciwzapalne.
  • Filtr przeciw promieniowaniu UV – szkodliwe promieniowanie ultrafioletowe przesusza i podrażnia naszą skórą. Warto zadbać, aby taki filtr posiadały wybierane przez nas preparaty.

 

Przeczytaj artykuł:   Tabletki na trądzik –  TOP 6 najskuteczniejszych preparatów

 

Kremy na blizny trądzikowe

Osobną grupę kosmetyków przeciwtrądzikowych stanowią specjalne kremy na blizny trądzikowe, które podzielić można na kremy wybielające i rozjaśniające. Te pierwsze zawierają w składzie związek chemiczny o nazwie hydrochinon. Nie powoduje on odbarwienia istniejącej już melaniny, lecz hamuje wczesne reakcje enzymatyczne prowadzące do jej produkcji. W związku z tym efekty jego działania zaobserwować możemy dopiero po kilku miesiącach jego regularnego używania. Stosuje się go nie tylko w przypadku trądziku, lecz również piegów czy plam soczewicowatych. Z kolei w składzie kremów rozjaśniających można znaleźć dodatkowo kortykosterydy (hormony kory nadnerczy, wytwarzane w naszym organizmie, które łagodzą stany zapalne i likwidują uczucie świądu skóry) i retinol, którego działanie jest zbliżone do witaminy A. Tego typu kremy są łagodniejsze niż kremy wybielające, więc działają stopniowo, ale znacznie rzadziej powodują podrażnienia.

Gdy nie mamy pewności, jaki środek wybrać w aptece czy drogerii, najlepiej poprosić o pomoc zaufanego dermatologa lub kosmetologa. Preparaty przeciwdziałające trądzikowi nie pozostają obojętne dla kondycji naszej cery zarówno podczas ich stosowania, jak i w przyszłości. Uważajmy więc, by zwalczając wypryski, nie zrobić sobie więcej krzywdy, niż pożytku.

Napisz komentarz

Dodaj komentarz

Znajdź specjalistę