Zdrowa i piękna skóra

Kwas hialuronowy bez tajemnic

Redakcja Dermatolog.pl, 17 marca 2015

Kwas hialuronowy – sprzymierzeniec zdrowia i urody

Kwas hialuronowy to naturalny związek występujący w naszym organizmie. Wraz z upływem czasu dochodzi jednak do jego stopniowej utraty. Uzupełnianie niedoborów hialuronianu i inne zabiegi z jego wykorzystaniem, zdobyły przez ostatnie lata ogromną popularność. Stosuje się go zarówno w kosmetyce, medycynie estetycznej, czy chirurgii plastycznej. Na czym polegają jego nadzwyczajne właściwości?

kwas hialuronowy

Zastosowanie kwasu hialuronowego

Kwas hialuronowy w medycynie estetycznej stosuje się m.in. do wypełniania bruzd nosowo-wargowych, zmarszczek okolicy ust i oczu, czoła, brody czy policzków. Wykorzystuje się go także do poprawy konturu ust, podnoszenia kącików i zwiększania ich objętości. Za pomocą tej substancji wykonać można również modelowanie owalu twarzy, jak również korektę jej rysów. Zwykle takie zabiegi są nazywane soft-liftingiem lub liftingiem hialuronowym.

Kwas hialuronowy – czy to bezpieczne?

Wiele osób obawia się zabiegów z użyciem silikonu czy botoksu, ze względu na możliwe powikłania. W przypadku kwasu hialuronowego nie ma większych podstaw do obaw. W odróżnieniu od innych wypełniaczy, jest to substancja fizjologiczna, która jest świetnie przyjmowana przez nasz organizm. Przeciwwskazania do jej stosowania nie obejmują nawet osób cierpiących na alergię. Ponadto zabiegi z użyciem hialuronianu nie wymagają od nas rekonwalescencji. Powrót do normalnej aktywności jest możliwy od razu po wizycie w gabinecie. Kwas hialuronowy posiada jeszcze jedną ważną zaletę: jest biodegradowalny, co sprawia, że efekty zabiegów są odwracalne.

Czytaj podobne: Mezoterapia bezigłowa: na czym to polega?

Zabiegi z kwasem hialuronowym

Na chwilę przed planowanym liftingiem hialuronowym, partie skóry, które będą poddawane delikatnym nakłuciom, są smarowane kremem ze środkiem znieczulającym (do najpopularniejszych z nich należy EMLA). Preparaty, które zostaną wykorzystane do wypełniania zmarszczek lub poprawy wyglądu twarzy, dobierane są indywidualnie, przez osobę przeprowadzającą zabieg. Różnią się one od siebie właściwościami higroskopijnymi i gęstością. Inny środek zostanie wykorzystany u osoby w wieku 30 lat, a inny u takiej, która przekroczyła 60. rok życia. Dobór preparatu uzależniony jest również od planowanego zastosowania. Jeden z nich sprawi, że nasze usta staną się pełniejsze, inny natomiast, że policzki uniosą się do góry. Łączy je jednak to, że wszystkie mają postać elastycznego, krystalicznego żelu z wysoką zawartością hialuronianu sodu i są aplikowane przy pomocy bardzo cienkich igieł. Dzięki temu możliwe jest zminimalizowanie objawów bólowych i podrażnień naskórka. Po wstrzyknięciu preparatu, wiąże on wodę i powiększa swoją objętość, wypełniając zmarszczki lub miejsca poddawane korekcie. Czas trwania zabiegu to około pół godziny. Jeżeli chcemy, aby jego efekty utrzymywały się jak najdłużej, należy go powtórzyć po upływie około 6 – 12 miesięcy.

Kosmetyki z kwasem hialuronowym

Kwas hialuronowy jest też na szeroką skalę stosowany w przemyśle kosmetycznym. Jest on doskonale absorbowany przez naskórek i dociera do jego głębokich warstw. W związku z tym stanowi popularny składnik kremów przeznaczonych dla posiadaczek cer suchych i dojrzałych. Nawilża skórę, redukuje objawy starzenia i pozwala tkankom odzyskać sprężystość. Efekty stosowania preparatów z hialuronianem, np. stopień nawilżenia skóry, utrzymują się dłużej, niż przy innych kosmetykach, gdyż posiada on zdolność wiązania wody w organizmie. Substancja znajduje swoje zastosowanie w produktach ochronnych skóry– np. przeciwdziałających szkodliwemu wpływowi słońca lub mrozu. Taki kosmetyk będzie też pomocny, jeśli naszym problemem są cienie pod oczami i poranna opuchlizna. Jeżeli zależy nam na wszechstronnym i w pełni bezpiecznym sposobie poprawy naszej urody, kwas hialuronowy będzie doskonałym rozwiązaniem. Dziesiątki sposobów jego wykorzystania i efektywność zastosowania sprawiają, że jest on coraz częściej rekomendowany przez specjalistów.

Powiązane artykuły

Napisz komentarz

Dodaj komentarz

Znajdź dermatologa na skróty

Dermatolog to lekarz specjalista, który zajmuję się w leczeniem skóry, włosów oraz paznokci. Dermatologia to dziedzina medycyny, którą możemy podzielić na dermatologię leczniczą oraz estetyczną. Dermatologia lecznicza, jak sama nazwa wskazuje, skupia się na leczeniu chorób skóry takich jak afta, łuszczyca, czerniak, łysienie, trądzik różowaty, i wiele innych. 

Dermatologia estetyczna skupia się na poprawie kondycji skóry i spowolnieniu procesów starzenia. W dermatologii estetycznej stosuje się preparaty i zabiegi na usuwanie zmarszczek, usuwanie znamion, itp. Często leczenie chorób skóry, takich jak trądzik pospolity, wymaga też wykonania zabiegów estetycznych w celu usunięcia blizn potrądzikowych lub przebarwień skóry. 

Dermatolog specjalizujący się w leczeniu chorób skóry może jednocześnie być specjalistą dermatologii estetycznej lub szeroko pojętej medycyny estetycznej.  Dermatochirurgia zajmuje się usuwaniem chirurgicznym lub laserowym zmian skórnych takich jak różne rodzaje znamion – naskórkowe i melanocytowe, naczyniowe, łojowe i potowe -włókniaki, kurzajki, kaszaki, i inne.