Zdrowa i piękna skóra

Leczenie łysienia: nowe, zaskakujące wyniki badań

Redakcja Dermatolog.pl, 6 maja 2015

Leczenie łysienia – nowe badania

Leczenie łysienia jest ciągłym przedmiotem badań naukowych. Nowe badania nad leczeniem łysienia są nie tyle obiecujące, co zaskakujące. Zespół naukowców pod kierownictwem profesora Cheng-Ming Chuong, z Keck School of Medicine w Południowej Kalifornii odkrył, że wypadanie włosów może być leczone przez… wyrywanie pozostałych.

leczenie łysienia

Jak wyleczyć wypadanie włosów?

Raport TNS Polska z 2014 roku mówi o tym, że 47% Polaków skarży się na nadmierne wypadanie włosów. Problem jest więc tak duży, że koncerny medyczne prześcigają się w tworzeniu suplementów diety i kosmetyków mających na celu zahamowanie utraty kosmyków. Z pomocą przychodzą także dermatolodzy estetyczni, którzy poprzez przeszczepy i mikropigmentacje są w stanie zagęścić fryzurę, ale jednak nigdy do końca nie zahamuje to postępującego procesu łysienia.

Leczenie łysienia stało się więc przedmiotem badań naukowych. Zespół pracujący pod nadzorem profesora Choung, przeprowadził testy na myszach laboratoryjnych. Odkryto, że wyrwanie 200 włosków z wybranej części futerka pojedynczego gryzonia, doprowadziło do wzrostu od 450 do nawet 1300 nowych. Wyniki badań przedstawiono w magazynie „Cell”.

Leczenie łysienia a nowe tezy

Naukowcy postanowili sprawdzić tezę, że stymulacja mieszków włosowych poprzez wyrywanie włosów, może doprowadzić do wzrostu nowych. Wyskubano w tym celu 200 włosków z myszy i stwierdzono, że takie usunięcie włosów ze strefy powyżej 6 mm średnicy, nie skutkuje wyrastaniem nowych. Kolejną próbą było wyrywanie włosków z obszaru o średnicy 3-5 mm, co doprowadziło do powstania 450-1300 nowych włosów, a część rosła nawet poza obszarem poddanym wyskubywaniu.

Sygnał SOS

Uszkodzenia mieszków włosowych spowodowane wyrywaniem włosów, prowadzi do uwolnienia tzw. białek zapalnych. Te z kolei dają sygnał o uszkodzeniach do komórek układu odpornościowego. W wyniku ich działania dochodzi do stymulacji organizmu ku obronie przed np. infekcją – a w tym przypadku do zaktywizowania mieszków włosowych i wzrostu nowych włosów.

Chris Mason, profesor medycyny regeneracyjnej z londyńskiego uniwersytetu, powiedział w rozmowie z BBC, że leczenie łysienia takim sposobem wydaje się być inteligentne, ale nie ma jeszcze badań, czy to może być skuteczna metoda w przypadku ludzi. Z entuzjazmem musimy więc jeszcze poczekać.

Powiązane artykuły

Napisz komentarz

Dodaj komentarz

Znajdź dermatologa na skróty

Dermatolog to lekarz specjalista, który zajmuję się w leczeniem skóry, włosów oraz paznokci. Dermatologia to dziedzina medycyny, którą możemy podzielić na dermatologię leczniczą oraz estetyczną. Dermatologia lecznicza, jak sama nazwa wskazuje, skupia się na leczeniu chorób skóry takich jak afta, łuszczyca, czerniak, łysienie, trądzik różowaty, i wiele innych. 

Dermatologia estetyczna skupia się na poprawie kondycji skóry i spowolnieniu procesów starzenia. W dermatologii estetycznej stosuje się preparaty i zabiegi na usuwanie zmarszczek, usuwanie znamion, itp. Często leczenie chorób skóry, takich jak trądzik pospolity, wymaga też wykonania zabiegów estetycznych w celu usunięcia blizn potrądzikowych lub przebarwień skóry. 

Dermatolog specjalizujący się w leczeniu chorób skóry może jednocześnie być specjalistą dermatologii estetycznej lub szeroko pojętej medycyny estetycznej.  Dermatochirurgia zajmuje się usuwaniem chirurgicznym lub laserowym zmian skórnych takich jak różne rodzaje znamion – naskórkowe i melanocytowe, naczyniowe, łojowe i potowe -włókniaki, kurzajki, kaszaki, i inne.