Łojotokowe zapalenie skóry głowy
Łojotokowe zapalenie skóry głowy to przewlekła i nawrotowa choroba dermatologiczna. Choć dotyka ona przeważnie osoby nastoletnie, często narażeni są na nią także dorośli czy małe dzieci. Jakie są jej objawy i jak należy ją leczyć?
Objawy i dolegliwości
Łojotokowe zapalenie skóry głowy mimo nazwy nie koncentruje się wyłącznie na partiach pokrytych włosami, ale także w okolicach brwi, uszu czy skrzydełek nosa. Czasami może obejmować również klatkę piersiową, mostek, pachwiny czy pachy. Jego objawem jest zwykle silnie zaczerwieniona, swędząca lub piekąca skóra, tłusty łupież na włosach, brodzie, wąsach lub brwiach oraz białe albo żółte łuski, które w nasilonym stanie tworzą charakterystyczną skorupę. Łojotokowe zapalenie skóry może pojawić się także u niemowlaków. Taka dolegliwość jest zwana ciemieniuchą, a do jej typowych objawów zalicza się szorstkie, grube, żółte łuski na główce malucha.
Łojotokowe zapalenie skóry głowy – przyczyny
Dotąd nie wskazano dokładnej patogenezy tej choroby. Może być ona powiązana zarówno z grzybami żyjącymi w łoju, osłabieniem układu odpornościowego, zwiększoną potliwością, nieodpowiednią dietą, zanieczyszczeniem powietrza, nadmierną ekspozycją na promieniowanie słoneczne, stałym narażeniem na czynniki stresogenne, jak też tendencją do łuszczycy. Ryzyko zachorowania na łojotokowe zapalenie skóry głowy jest większe u osób, które nie dbają prawidłowo o higienę, cierpiących na depresję, chorobę Parkinsona, niewydolność serca, otyłość, cukrzycę, zapalenie trzustki, zaburzenia hormonalne (nadmiar androgenów lub progesteronu), choroby nowotworowe, zapalenie mózgu, HIV i biorców przeszczepów narządów.
Metody leczenia
Leczeniem zaburzeń związanych ze skórą głowy zajmuje się dermatolog lub trycholog. W trakcie badania lekarz przeprowadza wywiad, podczas którego pyta o niepokojące nas objawy, ich intensywność, moment wystąpienia dolegliwości i podobne epizody w przeszłości, czy w rodzinie. Będą go także interesować przyjmowane leki lub suplementy diety i silne sytuacje stresowe, które miały ostatnio miejsce w naszym życiu. Specjalista może pobrać komórki naszej skóry do badania, aby wykluczyć ryzyko występowania innej choroby o zbliżonych objawach.
W leczeniu łojotokowego zapalenia skóry głowy stosuje się przeważnie specjalne szampony zawierające w swoim składzie związki cynku, siarczek selenu, kwas salicylowy, czy smołę węglową. Należy myć nim włosy 2-3 razy w tygodniu, a po aplikacji zostawić go na skórze w celu lepszego wchłonięcia przez około 5 minut. Lekarz może przepisać również kremy z lekami przeciwzapalnymi i przeciwgrzybicznymi. Kuracja zwykle zaczyna się od zaaplikowania preparatu złuszczającego, jak na przykład oliwy salicylowej, aby ułatwić substancjom czynnym dotarcie do głębokich warstw naskórka.
Nieleczony łojotok może skutkować wypadaniem włosów oraz wtórnymi infekcjami grzybiczymi i bakteryjnymi. Jeżeli do dolegliwości łojotokowych dojdzie u małego dziecka, należy myć jego głowę przy użyciu specjalnej, miękkiej szczoteczki, wykonanej z naturalnego włosia oraz łagodnego szamponu.
Pamiętajmy, że łojotokowe zapalenie skóry to nie tylko problem estetyczny, lecz przede wszystkim poważne zagrożenie dla naszego naskórka i włosów. Dlatego tak ważne jest rozpoczęcie leczenia od razu, gdy tylko zauważymy niepokojące objawy.
Napisz komentarz