Zdrowa i piękna skóra

Makijaż permanentny: plusy i minusy zabiegu

Redakcja Dermatolog.pl, 9 kwietnia 2015

Makijaż permanentny – czy warto go wykonać?

Makijaż permanentny to dobre rozwiązanie dla kobiet, które nie mają czasu na wykonywanie codziennego make-upu, a ponadto chcą atrakcyjnie prezentować się bez względu na okoliczności. Nawet wtedy, kiedy wstajemy z łóżka, wychodzimy spod prysznica, czy też jesteśmy po kilkugodzinnej konferencji, wygląd partii twarzy poddanych makijażowi permanentnemu pozostanie bez zarzutu. To także dobry sposób na korektę niedoskonałości w wyglądzie. Zabieg ten ma niezliczone zalety, jednak warto także przeanalizować jego wady.

makijaż permanentny

Plusy makijażu permanentnego

Makijaż permanentny można porównać do tatuażu – w żaden sposób nie przeszkadza on w codziennym funkcjonowaniu, choć na trwałe pozostaje na skórze. Dlatego często sięgają po niego osoby, które żyją w pośpiechu i szkoda im czasu na codzienne zabiegi przed lustrem. Gdy zdecydujemy się wypełnić barwnikiem usta, podkreślić brwi i ozdobić linią powieki, w zasadzie pozostaje nam przypudrowanie cery czy wytuszowanie rzęs, aby wyjść na randkę czy oficjalne spotkanie. Dodatkowo, makijaż permanentny pozwala na ukrycie niewielkich mankamentów urody, np. zlikwidowanie widocznych asymetrii i wyrównanie konturów brwi czy ust.

Ten rodzaj make-upu nie pozostaje na naszej twarzy na zawsze. Odcień pigmentu stopniowo znika w ciągu 4–5 lat od wykonania zabiegu, więc po tym czasie możemy z niego zrezygnować, odświeżyć lub też zdecydować się na zupełnie nową barwę. Makijaż permanentny ma jeszcze jedną zaletę, do której zalicza się prostota jego wykonania. Po pierwsze, nie wymaga to od nas żadnych specjalnych przygotowań. Jedynie w przypadku makijażu ust 3 dni przed i 3 dni po zabiegu powinno się stosować specjalny, przepisany przez lekarza preparat przeciwko opryszczce. Jeżeli zdecydujemy się na wykonanie makijażu w profesjonalnym salonie, możemy mieć pewność, że jest on w pełni bezpieczny. Przed rozpoczęciem aplikacji barwników wykonuje się próbną wersję makijażu, dzięki czemu możemy dokładnie ustalić, jakiego efektu końcowego oczekujemy.

Makijaż permanentny – minusy

Trwałość, jaką daje makijaż permanentny, można potraktować jako zaletę, ale też wadę. W czasie, gdy pigment jest wyraźnie widoczny na skórze, trudno nam będzie zmienić kolor ust za pomocą pomadki. Przed zabiegiem warto więc rozważyć, czy wybrany kolor nam się nie znudzi, a także zamiast usilnie szukać ekstrawagancji, zdecydować się na barwę uniwersalną i pasującą do każdych okoliczności.

Kolejna kwestia, to ból. W zależności od wrażliwości naszego naskórka, zabieg, pomimo zastosowania środków znieczulających, możemy oceniać jako bardziej lub mniej bolesny. Najsilniej odczuwalne będzie jego wykonanie na ustach, gdyż skóra w tym miejscu jest najcieńsza, a przy tym wypełnia ją duża ilość receptorów czuciowych. Procedura trwa około godziny, więc na ten czas musimy uzbroić się w cierpliwość i zapomnieć o doskwierającym nam bólu.

Jeżeli trafimy do nieprofesjonalnego salonu, istnieje ryzyko zakażenia groźnymi wirusami. Pamiętajmy, aby upewnić się, że igła, którą wykonywany jest zabieg jest sterylna, końcówka urządzenia i skóra są zdezynfekowane, a linergistka ma na dłoniach specjalne, jednorazowe rękawiczki. Gdy zabieg zostanie wykonany nieprofesjonalnie, możemy być niezadowolone z efektu końcowego. Dodatkowo, jeśli barwnik zostanie wprowadzony zbyt głęboko i wykroczy poza obręb naskórka, na skórze mogą pozostać nierówności i blizny. Dlatego tak istotne jest, aby na wykonanie makijażu permanentnego wybrać się do sprawdzonego i zaufanego salonu kosmetycznego.

Makijaż permanentny – przeciwwskazania

Do wad makijażu permanentnego można także zaliczyć liczne przeciwwskazania do jego wykonania. Należą do nich np.:

  • ciąża – w okresie tym kobiety są w szczególności narażone na wszelkiego rodzaju infekcje czy zakażenia, które stanowią zagrożenie dla zdrowia dziecka. Ponadto skóra ciężarnych jest o wiele bardziej wrażliwa i podatna na alergie;
  • cukrzyca – przeciwwskazania odnoszą się głównie do cukrzycy nieustabilizowanej. W przypadku cukrzycy ustabilizowanej, gdy znajdujemy się pod stałym nadzorem lekarza, zabieg makijażu permanentnego może zostać przeprowadzony, ale w odpowiednich warunkach;
  • łuszczyca – zabieg spowodować może wysyp łuszczycowy, w związku z czym nie jest on wykonywany u chorych;
  • przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych i sterydowych – środki te powodują dłuższe i problematyczne gojenie się ran po wykonaniu makijażu permanentnego;
  • nadwrażliwość na ból – mimo tego, że na miejsca, do których wprowadzane są barwniki, aplikuje się maści znieczulające, wiele kobiet w dalszym ciągu odczuwa silny ból podczas zabiegu;
  • opryszczka – świadczy ona o mniejszej odporności organizmu na wirusy, więc nie powinna być podrażniana mechanicznie;
  • różnego rodzaju infekcje skórne i ogólnoustrojowe;
  • nowotwory.

Zanim zdecydujemy się na wykonanie makijażu permanentnego, zapoznajmy się dokładnie z opiniami na temat gabinetu kosmetycznego, do którego planujemy się udać. Dzięki temu nie narazimy się na infekcję czy rozczarowanie uzyskanym efektem.

Napisz komentarz

Dodaj komentarz

Znajdź dermatologa na skróty

Dermatolog to lekarz specjalista, który zajmuję się w leczeniem skóry, włosów oraz paznokci. Dermatologia to dziedzina medycyny, którą możemy podzielić na dermatologię leczniczą oraz estetyczną. Dermatologia lecznicza, jak sama nazwa wskazuje, skupia się na leczeniu chorób skóry takich jak afta, łuszczyca, czerniak, łysienie, trądzik różowaty, i wiele innych. 

Dermatologia estetyczna skupia się na poprawie kondycji skóry i spowolnieniu procesów starzenia. W dermatologii estetycznej stosuje się preparaty i zabiegi na usuwanie zmarszczek, usuwanie znamion, itp. Często leczenie chorób skóry, takich jak trądzik pospolity, wymaga też wykonania zabiegów estetycznych w celu usunięcia blizn potrądzikowych lub przebarwień skóry. 

Dermatolog specjalizujący się w leczeniu chorób skóry może jednocześnie być specjalistą dermatologii estetycznej lub szeroko pojętej medycyny estetycznej.  Dermatochirurgia zajmuje się usuwaniem chirurgicznym lub laserowym zmian skórnych takich jak różne rodzaje znamion – naskórkowe i melanocytowe, naczyniowe, łojowe i potowe -włókniaki, kurzajki, kaszaki, i inne.