Zdrowa i piękna skóra

Trądzik niemowlęcy: jak go rozpoznać i leczyć?

Redakcja Dermatolog.pl, 7 kwietnia 2015

Trądzik niemowlęcy

Trądzik niemowlęcy to odmiana trądziku, która dotyka ok. 20% dzieci przed ukończeniem pierwszego roku życia. Częściej występuje u chłopców niż u dziewczynek. Wypryski na skórze niewiele różnią się od tych, które spotyka się u nastolatków, czy osób dorosłych.

trądzik niemowlęcy

Trądzik niemowlęcy: przyczyny schorzenia

Wyróżnia się dwa rodzaje trądziku niemowlęcego:

  • trądzik noworodkowy, który pojawia się w trzech pierwszych miesiącach życia
  • trądzik niemowlęcy, pojawiający się od 3 do 16 miesiąca życia

Istnieje kilka teorii dotyczących przyczyn występowania tego typu trądziku. Jedna z nich mówi, że kluczową rolę odgrywają w jego przypadku hormony matki, które podczas ciąży przedostają się przez łożysko do płodu, a po porodzie stymulują gruczoły łojowe noworodka do nadprodukcji łoju. Prowadzi to do zatykania się porów, w efekcie czego tworzą się krostki i pryszcze. Część pediatrów twierdzi jednak, że chodzi tu o reakcję alergiczną na obecność drożdży Malassezia, które znajdują się na skórze dziecka. Inną przyczyną trądziku noworodkowego może być także kontakt młodego organizmu z drażniącymi czynnikami poprzez pozbawiony bariery ochronnej naskórek. Do powstawania zmian skórnych mogą wówczas przyczyniać się kosmetyki, pieluszki, pościel, ubranka czy proszki do prania. Zdaniem wielu lekarzy trądzik niemowlęcy może nasilać się wtedy, gdy maluch jest przegrzany. Powoduje to w jego organizmie napływ krwi do skóry i jej podrażnienie.

Objawy trądziku niemowlęcego

Gdy dziecko cierpi na trądzik niemowlęcy, na jego czole, nosie i policzkach zaobserwować możemy zmiany skórne, wśród których do najbardziej popularnych należą:

  • czerwone i okrągłe grudki
  • krosty pod postacią zmian ropnych
  • zaskórniki (głównie zamknięte) – białe i niewielkie punkty, które w części środkowej mają ulokowany niewielki otwór. Najlepiej widoczne są one przy naciągnięciu skóry. O wiele rzadziej zaobserwować można zaskórniki otwarte, czyli ciemne na szczycie, z otworem w środkowej części, przez który wydostają się na zewnątrz obumarłe komórki naskórka oraz łój
  • torbiele – stanowią one następstwo stanu zapalnego i ucisku. Po ich zagojeniu na skórze mogą pojawić się blizny

Trądzik niemowlęcy – leczenie

Trądzik niemowlęcy nie wymaga specjalnego leczenia. Zadbać należy jedynie o właściwą higienę skóry dziecka. Do mycia twarzy powinno się stosować letnią wodę z mydłem przeznaczonym dla niemowląt (przykładowo OILATUM BABY mydło – przeznaczone dla dzieci od 1 dnia życia). Zrezygnować należy z wszelkiego rodzaju oliwek czy mleczek, a ubrania dziecka prać w specjalnym, delikatnym proszku (przykładowo Hipoalergiczny proszek do prania DZIDZIUŚ (biel) – przeznaczony do białych tkanin). Unikać musimy także sytuacji, w których dojść może do przegrzania organizmu dziecka. Temperatura w otoczeniu malucha powinna się wahać od 20 do 22°C, a wody podczas kąpieli – od 35 do 37°C. Jak sprawdzić, czy dziecku nie jest za gorąco? Dotknijmy skóry na jego karku. Powinna być ona ciepła i pozbawiona potu, zatem raczej sucha, niż wilgotna. Pamiętajmy również, aby nigdy nie wyciskać pojawiających się na skórze malucha wyprysków. Do lekarza udać powinniśmy się wówczas, gdy na naskórku pociechy pojawią się zmiany ropne. Specjalista może zlecić wówczas doustne podawanie antybiotyków, co skutecznie wyeliminuje problem.

Trądzik niemowlęcy przeważnie ma łagodny przebieg i nie stanowi zagrożenia dla zdrowia dziecka. Właściwa pielęgnacja sprawi, że jego skóra w krótkim czasie oczyści się i pozostanie bez skazy. Nie bagatelizujmy jednak tego problemu, a gdy przybiera on zaostrzoną postać, koniecznie skonsultujmy się z pediatrą.

Powiązane artykuły

Napisz komentarz

Dodaj komentarz

Znajdź dermatologa na skróty

Dermatolog to lekarz specjalista, który zajmuję się w leczeniem skóry, włosów oraz paznokci. Dermatologia to dziedzina medycyny, którą możemy podzielić na dermatologię leczniczą oraz estetyczną. Dermatologia lecznicza, jak sama nazwa wskazuje, skupia się na leczeniu chorób skóry takich jak afta, łuszczyca, czerniak, łysienie, trądzik różowaty, i wiele innych. 

Dermatologia estetyczna skupia się na poprawie kondycji skóry i spowolnieniu procesów starzenia. W dermatologii estetycznej stosuje się preparaty i zabiegi na usuwanie zmarszczek, usuwanie znamion, itp. Często leczenie chorób skóry, takich jak trądzik pospolity, wymaga też wykonania zabiegów estetycznych w celu usunięcia blizn potrądzikowych lub przebarwień skóry. 

Dermatolog specjalizujący się w leczeniu chorób skóry może jednocześnie być specjalistą dermatologii estetycznej lub szeroko pojętej medycyny estetycznej.  Dermatochirurgia zajmuje się usuwaniem chirurgicznym lub laserowym zmian skórnych takich jak różne rodzaje znamion – naskórkowe i melanocytowe, naczyniowe, łojowe i potowe -włókniaki, kurzajki, kaszaki, i inne.