Zdrowa i piękna skóra

Trądzik różowaty przyczyny

Redakcja Dermatolog.pl, 10 marca 2015

Trądzik różowaty – schorzenie przewlekłe

Trądzik różowaty to schorzenie przewlekłe z przeplatającymi się okresami zaostrzenia i wyciszenia się objawów. Do najczęstszych z nich należą zmiany skórne na czole, policzkach, podbródku i nosie. Geneza choroby nie została do tej pory jednoznacznie wyjaśniona. Pojawia się wiele hipotez, które usiłują wytłumaczyć, jakie są przyczyny trądziku różowatego.

 

trądzik różowaty przyczyny

Rodzaje trądziku różowatego

Wyróżnić można cztery główne postacie trądziku różowatego. Mogą one pojawiać się odrębnie, jak też  przeplatać się ze sobą. Pierwszą z nich jest postać rumieniowa, którą nierzadko poprzedza rumienienie napadowe twarzy. Stopniowo ulega ono przekształceniu w rumień utrwalony z drobnymi, rozszerzonymi naczynkami. Drugą z postaci tej przypadłości jest postać grudkowo-krostkowa. Tego typu zmiany zapalne pojawiają się na podłożu rumieniowym i ustępują po czasie bez pozostawienia trwałych śladów poza delikatnym złuszczaniem się skóry czy obrzękiem. Trądzik różowaty przybierać może także postać obrzękowo-przerostową. W tym przypadku spotkać możemy się z rozszerzonymi naczyniami, przewlekłym obrzękiem tkanki łącznej oraz włóknieniem i przerostem gruczołów łojowych. Wszystko to prowadzi to utrwalonego przerostu czoła, uszu, nosa i podbródka. Ostatnia z postaci trądziku różowatego to postać oczna. Mamy wówczas do czynienia ze stanem zapalnym powiek oraz spojówek, ich przekrwieniem, a także bólem i nadwrażliwością na światło.

Trądzik różowaty przyczyny

Przyczyny tej dolegliwości nie zostały jednoznacznie zdefiniowane. Istnieją jednak pewne czynniki, które z dużym prawdopodobieństwem mają wpływ na pojawienie się trądziku różowatego.

Do przyczyn trądzika różowatego zaliczają się:

  • Zaburzenia hormonalne, jak okres przekwitania, ciąża czy nieregularne miesiączki;
  • Zaburzenia żołądkowo-jelitowe, jak przewlekłe zaparcia czy niedokwaśność soku żołądkowego;
  • Zaburzenia endokrynologiczne, np. choroby tarczycy;
  • Nadpobudliwość i nadmierne narażenie na sytuacje stresogenne;
  • Predyspozycje genetyczne, które wiążą się z płytko umieszczonymi w skórze naczyniami krwionośnymi i ich wzmożoną reaktywnością;
  • Obecność w organizmie drożdżaków i pasożytów z rodziny roztoczy (np. odpowiedzialnych też za rozwój opryszczki wargowej);
  • Czynniki zewnątrzpochodne, w tym m.in. niewłaściwa pielęgnacja skóry, promieniowanie UV, dieta bogata w pikantne potrawy i produkty wysoko przetworzone, nadużywanie alkoholu, suche powietrze (np. w klimatyzowanych pomieszczeniach), duże wahania temperatury i niektóre leki (np. środki antykoncepcyjne, środki obniżające poziom cholesterolu, kwas nikotynowy).

Eliminacja przyczyn schorzenia

Pozbycie się wszystkich dolegliwości związanych z trądzikiem różowatym nie należy do najłatwiejszych. Często choroba pozostaje aktywna przez wiele lat. Cierpi na nią około 10% populacji. Wśród tej grupy więcej jest kobiet niż mężczyzn, jednak u panów objawy przybierają bardziej nasiloną postać. Z kolei u pań do ich zaostrzenia dochodzi przed menstruacją i w okresie rozpoczynającym menopauzę. Podczas terapii kluczową rolę odgrywa odpowiednio wczesne zdiagnozowanie choroby i jak najszybsze rozpoczęcie leczenia. Jednym z istotnych jego elementów jest eliminacja przyczyn schorzenia, np. modyfikacja diety (dieta na trądzik różowaty), ograniczenie ekspozycji na słońce i przebywania w klimatyzowanych pomieszczeniach, unikanie sytuacji stresowych i in. Ponadto farmakoterapia zalecona przez dermatologa zahamuje postępy dolegliwości i zapobiegnie powikłaniom.

 

Przeczytaj też:

Trądzik różowaty – leczenie

Powiązane artykuły

Napisz komentarz

Dodaj komentarz

Znajdź dermatologa na skróty

Dermatolog to lekarz specjalista, który zajmuję się w leczeniem skóry, włosów oraz paznokci. Dermatologia to dziedzina medycyny, którą możemy podzielić na dermatologię leczniczą oraz estetyczną. Dermatologia lecznicza, jak sama nazwa wskazuje, skupia się na leczeniu chorób skóry takich jak afta, łuszczyca, czerniak, łysienie, trądzik różowaty, i wiele innych. 

Dermatologia estetyczna skupia się na poprawie kondycji skóry i spowolnieniu procesów starzenia. W dermatologii estetycznej stosuje się preparaty i zabiegi na usuwanie zmarszczek, usuwanie znamion, itp. Często leczenie chorób skóry, takich jak trądzik pospolity, wymaga też wykonania zabiegów estetycznych w celu usunięcia blizn potrądzikowych lub przebarwień skóry. 

Dermatolog specjalizujący się w leczeniu chorób skóry może jednocześnie być specjalistą dermatologii estetycznej lub szeroko pojętej medycyny estetycznej.  Dermatochirurgia zajmuje się usuwaniem chirurgicznym lub laserowym zmian skórnych takich jak różne rodzaje znamion – naskórkowe i melanocytowe, naczyniowe, łojowe i potowe -włókniaki, kurzajki, kaszaki, i inne.