Zdrowa i piękna skóra

Trichoskopia, czyli włosy pod lupą

Redakcja Dermatolog.pl, 30 sierpnia 2016

Trichoskopia, czyli włosy pod lupą

Łysienie to niezwykle kłopotliwa dolegliwość, z którą boryka się około 50% mężczyzn i 25% kobiet. Na szczęście, gdy tradycyjne metody leczenia zawodzą, problemowi możemy przyjrzeć się z bliska dzięki trichoskopii. Na czym polega to badanie i kiedy warto je wykonać?

trichoskopia dermatolog.pl

Trichoskopia – co to takiego?

Trichoskopia jest badaniem diagnostycznym polegającym na obserwacji włosów oraz skóry owłosionej głowy przy pomocy wideodermoskopu. Urządzenie to pozwala na zapis i dokładną analizę pozyskanych obrazów, a co więcej, przechowywanie danych w formie zdjęć umożliwia obserwację zmian obrazu klinicznego pacjenta w czasie.

 

Kiedy warto wykonać tego typu badanie?

Na przeprowadzenie trichoskopii zdecydować powinniśmy się wówczas, gdy borykamy się z dolegliwościami charakterystycznymi dla chorób takich, jak:

  • Łysienie androgenowe objawiające się obecnością przebarwień okołomieszkowych i czopów rogowych oraz zróżnicowaniem długości łodyg włosów.
  • Łysienie plackowate – szczególną uwagę zwraca się tu na obszary pozbawione włosów z żółtymi kropkami wskazującymi na puste mieszki włosowe.
  • Łysienie telogenowe – charakteryzuje się obecnością pustych mieszków włosowych, czopów rogowych oraz przebarwień okołomieszkowch.
  • Trichotilomania – dla zaburzenia tego typowe jest występowanie ognisk pozbawionych włosów lub z pasmami o różnej długości. Na obrazie trichoskopowym zaobserwować można włosy ułamane, włosy tulipany oraz tak zwany objaw V, gdzie dwa lub więcej włosów wychodzi z jednego mieszka włosowego i jest ułamane na tym samym poziomie.
  • Ocena aktywności chorób zapalnych, jak grzybica, łojotokowe zapalenie skóry, toczeń rumieniowaty krążkowy czy liszaj płaski mieszkowy.

Przeciwwskazaniami do wykonania badania są różnego rodzaju infekcje skóry głowy.

 

Trichoskopia krok po kroku

Trichoskopia jest badaniem całkowicie bezbolesnym i bezinwazyjnym, dzięki czemu może być ono wykonywane również u dzieci.

W dniu wizyty pacjent proszony jest o umycie głowy bez stosowania kosmetyków pielęgnacyjnych. Przy włosach farbowanych, trichoskopia przeprowadzona może być dopiero po kilkukrotnym powtórzeniu tej czynności. W jej trakcie, przy pomocy kamery uzyskuje się obraz włosów oraz skóry głowy w części czołowej, skroniowej i potyliczej. W każdej z nich lekarz wykonuje 4 zdjęcia. Najczęściej stosuje się tu powiększenie 20 oraz 70-krotne. Ocenie poddawana jest całkowita liczba łodyg oraz włosów odrastających, ilość żółtych czopów rogowych, pustych ujść mieszków włosów oraz włosów mieszkowych, odsetki pojedynczych, podwójnych i potrójnych jednostek włosowo-łodygowych oraz łodyg cienkich, pośredniej grubości i grubych. W zależności od podejrzenia klinicznego, trichoskopię wykonuje się z użyciem płynu lub bez.

Ostatni sposób zalecany jest w szczególności u pacjentów, u których niezbędna jest ocena złuszczania skóry głowy. Niekiedy konieczne okazuje się poddanie analizie również innych rejonów ciała, jak brzegi powiek czy brwi.

 

Źródło: https://www.termedia.pl/Postepy-w-diagnostyce-lysienia,56,13047,1,0.html , http://www.cxnews.pl/trichoskopia-w-diagnostyce-lysienia-i-chorob-wlosow,772.html

Powiązane artykuły

Napisz komentarz

Dodaj komentarz

Znajdź dermatologa na skróty

Dermatolog to lekarz specjalista, który zajmuję się w leczeniem skóry, włosów oraz paznokci. Dermatologia to dziedzina medycyny, którą możemy podzielić na dermatologię leczniczą oraz estetyczną. Dermatologia lecznicza, jak sama nazwa wskazuje, skupia się na leczeniu chorób skóry takich jak afta, łuszczyca, czerniak, łysienie, trądzik różowaty, i wiele innych. 

Dermatologia estetyczna skupia się na poprawie kondycji skóry i spowolnieniu procesów starzenia. W dermatologii estetycznej stosuje się preparaty i zabiegi na usuwanie zmarszczek, usuwanie znamion, itp. Często leczenie chorób skóry, takich jak trądzik pospolity, wymaga też wykonania zabiegów estetycznych w celu usunięcia blizn potrądzikowych lub przebarwień skóry. 

Dermatolog specjalizujący się w leczeniu chorób skóry może jednocześnie być specjalistą dermatologii estetycznej lub szeroko pojętej medycyny estetycznej.  Dermatochirurgia zajmuje się usuwaniem chirurgicznym lub laserowym zmian skórnych takich jak różne rodzaje znamion – naskórkowe i melanocytowe, naczyniowe, łojowe i potowe -włókniaki, kurzajki, kaszaki, i inne.