Zdrowa i piękna skóra

Zmiany skórne – czy wszystkie są groźne?

Redakcja Dermatolog.pl, 27 kwietnia 2015

Zmiany skórne i ich rodzaje

Wyróżnia się kilka podstawowych rodzajów, w jakich występują zmiany skórne. Część z nich nie zagraża naszemu zdrowiu, inne natomiast powinny zostać usunięte. Do ich oceny często niezbędne jest wykonanie specjalistycznych badań, takich jak dermatoskopia, która służy analizie skóry, diagnozowaniu dermatoz i wczesnemu wykrywaniu czerniaka złośliwego. Aby stwierdzić, czy posiadane przez nas zmiany skórne wymagają konsultacji z lekarzem, warto posiadać na ich temat podstawową wiedzę.
zmiany skórne

Znamiona

Znamiona są nieprawidłowościami rozwojowymi skóry o charakterze wrodzonym. Niektóre z nich ujawniają się w już w okresie niemowlęcym, inne natomiast w późniejszych latach życia. Jak podają statystyki, znamiona wrodzone posiada około 1% noworodków. Większość takich zmian skórnych posiada owłosienie, stąd też często nazywane są „myszkami”. Jeżeli natomiast chodzi o znamiona melanocytowe, pojawiają się około 2–3. roku życia, a ich liczba rośnie do około 30. roku życia. Pamiętajmy, że znamiona to nie tylko zmiany barwnikowe o brązowym kolorze. Znamię to też rodzaj guza, wywodzącego się zarówno z melanocytów, jak też z komórek naskórka, naczyń krwionośnych, gruczołu łojowego czy gruczołu potowego. Część z nich nie wykazuje skłonności do odczynu zapalnego, inne natomiast mogą rozrastać się, wywoływać stany zapalne czy prowadzić do łagodnych nowotworów.

Brodawki

Brodawki to zmiany skórne, charakteryzujące się występowaniem naskórnych grudek. Pojawiają się one na skutek odmiany wirusa brodawczaka ludzkiego i zakażają zarówno komórki naskórka, jak i nabłonka oraz błon śluzowych.

Wyróżnia się kilka rodzajów brodawek:

  • brodawki zwykłe, które przybierają postać zgrubień na rękach – drobnych, nierównych, o barwie szarobrunatnej lub zbliżonej do kolorytu skóry;
  • brodawki płaskie, które są uniesione, gładkie, zlokalizowane na twarzy, grzbiecie dłoni oraz podudziach;
  • brodawki płciowe, które są przerośnięte i zlewające się, u kobiet występują na wargach sromowych i odbycie, a u mężczyzn – na wędzidełku oraz napletku;
  • brodawki stóp, które mogą być albo bolesne, głębokie i pojedyncze, albo powierzchniowe, rozległe i niesprawiające bólu (te drugie nazywa się mozaikowatymi).

Włókniaki

To grudkowata narośl o różnej wielkości. Czasami są one wydłużone i zawieszone na nitkowatym kawałku skóry, kiedy indziej przypominają ziarenko piasku. Wyróżnia się włókniaki miękkie oraz twarde. Te pierwsze są większe i pojawiają się we wrażliwych miejscach, narażonych na otarcia przez biżuterię, odzież czy skórę, czyli na dekolcie, szyi, pod piersiami, pod pachami, na powiekach oraz w pachwinach. Włókniaki twarde występują natomiast pojedynczo i najczęściej pojawiają się na kończynach. Takie zmiany skórne zwykle przybierają kolor naskórka, lecz czasami zdarzają się również ciemniejsze, bardziej nasycone pigmentem.

Nowotwory skóry

Rak skóry rozwija się na podłożu już istniejących dermatoz. Do najczęściej występujących nowotworów zalicza się rogowacenie słoneczne, czyli nadmiernie rogowaciejące, łuszczące się zmiany skórne, które przez lata poddawane są ekspozycji na promieniowanie słoneczne. Najczęściej do czynienia mamy z nimi w przypadku osób starszych o jasnej karnacji. Coraz częściej rogowacenie słoneczne spotkać można również o osób młodych, które nadużywają kąpieli słonecznych oraz regularnie odwiedzają solarium. Wyróżnia się także szereg innych stanów przedrakowych, jak na przykład blizny pooparzeniowe czy rogowacenie białe.

Gdy tylko zauważymy u siebie niepokojące zmiany skórne, nie bagatelizujmy ich, lecz jak najszybciej umówmy się na wizytę kontrolną do lekarza. Im szybciej rozwijająca się dermatoza zostanie zdiagnozowana, tym większe prawdopodobieństwo, że uda się ją szybko wyleczyć i uniknąć niebezpiecznych powikłań.

Powiązane artykuły

Napisz komentarz

Dodaj komentarz

Znajdź dermatologa na skróty

Dermatolog to lekarz specjalista, który zajmuję się w leczeniem skóry, włosów oraz paznokci. Dermatologia to dziedzina medycyny, którą możemy podzielić na dermatologię leczniczą oraz estetyczną. Dermatologia lecznicza, jak sama nazwa wskazuje, skupia się na leczeniu chorób skóry takich jak afta, łuszczyca, czerniak, łysienie, trądzik różowaty, i wiele innych. 

Dermatologia estetyczna skupia się na poprawie kondycji skóry i spowolnieniu procesów starzenia. W dermatologii estetycznej stosuje się preparaty i zabiegi na usuwanie zmarszczek, usuwanie znamion, itp. Często leczenie chorób skóry, takich jak trądzik pospolity, wymaga też wykonania zabiegów estetycznych w celu usunięcia blizn potrądzikowych lub przebarwień skóry. 

Dermatolog specjalizujący się w leczeniu chorób skóry może jednocześnie być specjalistą dermatologii estetycznej lub szeroko pojętej medycyny estetycznej.  Dermatochirurgia zajmuje się usuwaniem chirurgicznym lub laserowym zmian skórnych takich jak różne rodzaje znamion – naskórkowe i melanocytowe, naczyniowe, łojowe i potowe -włókniaki, kurzajki, kaszaki, i inne.