Zdrowa i piękna skóra

Zielona herbata i jej ukryta moc

Redakcja Dermatolog.pl, 26 stycznia 2015

Zielonej herbaty moc

Herbata – poza wodą – jest najczęściej spożywanym napojem na świecie. Warto sięgać po zdrowe jej odmiany tj. zielona herbata, aby poza walorami smakowymi zapewnić sobie także inne korzyści. W przypadku zielonej herbaty liście są poddawane odpowiedniej obróbce maksymalnie godzinę po ich zerwaniu. Co niezwykłego kryje się w sporządzonym z nich naparze?

zielona herbata moc

 

Zielona herbata receptą na przeciwutleniacze

Zielona herbata jest bogata w flawonoidy, czyli popularne przeciwutleniacze, które skutecznie walczą z wolnymi rodnikami. Niektóre z nich są nawet 20 razy silniejsze niż witamina C. Warto ich sobie dostarczać, gdyż to właśnie wolne rodniki wpływają na procesy starzenia naszego organizmu, zmiany w funkcjonowaniu komórek, a nawet powstawanie nowotworów. Dzięki tym właściwościom zielona herbata zyskała sobie miano napoju młodości. Korzystnie działa ona także na zwiększenie mineralnej gęstości kości, a również – dzięki dużej zawartości fluoru – chroni przed próchnicą zęby. Należy do tego dodać dobroczynny wpływ jej właściwości na metabolizm oraz pobudzanie pęcherza moczowego do wydalania toksyn, aby mieć gotową receptę na zdrowy i promienny wygląd.

W kubku i w toniku

Zieloną herbatę – nawet do 3-4 filiżanek dziennie – zwykle pijemy jako gorący napar. Dobrze sprawdzi się też jednak także wystudzona i podana z kostkami lodu, cytryną i listkami mięty. Możemy także zafundować sobie chwilę relaksu i pielęgnacji pod hasłem „green tea o’clock”. Najprostszym sposobem wykorzystania jej właściwości jest zanurzenie w sporządzonym naparze kawałka gazy i rozłożenie go na twarzy. W ten sposób przyniesiemy ulgę podrażnionej i wysuszonej skórze. Na rozszerzone pory możemy zastosować mieszankę naparu z zielonej herbaty i mąki ziemniaczanej. Z kolei aby osiągnąć efekt peelingujący do zielonej herbaty dodajemy łyżkę żelatyny i nektar z brzoskwini, a następnie wszystko schładzamy przez 20 minut w lodówce. Herbacianą płukanką możemy też nawilżać włosy i zapobiegać ich wypadaniu, przygotowanym z niej tonikiem z odrobiną cytryny przecierać na co dzień partie dekoltu pokryte niedoskonałościami, a za pomocą zanurzonych w niej kompresów przynieść ulgę zmęczonym oczom.

Zamiast filiżanki kawy

W medycynie chińskiej zielona herbata od tysięcy lat była stosowana jako antidotum na ból głowy, zaburzenia koncentracji oraz niestrawność. Również dzisiaj naukowcy dowodzą, że działa ona jak swoisty doping dla mózgu i całego organizmu. Zawarta w niej teina może z powodzeniem zastąpić kofeinę w porannej filiżance kawy. Do jej właściwości należy pobudzanie zdolności umysłowych, znoszenie uczucia senności, stymulacja układu pokarmowego do wydzielania soków trawiennych, regulacja pracy jelit i przemiany materii. Ponadto działa przeciwbakteryjnie i delikatnie przeciwbólowo. Czy nie jest to idealny sposób, aby rozpocząć nowy dzień?

zielona herbata

Napar naparowi nierówny

Aby wykorzystać wszystkie właściwości zielonej herbaty, trzeba jednak zdobyć wiedzę o sposobach jej parzenia. Przede wszystkim pamiętajmy, że zalewamy ją wodą o temperaturze 80 stopni. Wystarczy w tym celu odczekać po zawrzeniu wody ok. 3-4 minuty. Ponadto dobrze wiedzieć, że czas parzenia może być zróżnicowany w zależności od gatunku napoju i twardości wody. Duże liście parzymy dłużej, z kolei te mocno rozdrobnione zalewamy tylko na chwilę. Używajmy w tym celu wody poddanej filtracji lub niegazowanej wody mineralnej. Zielona herbata może być zaparzać wielokrotnie. Za pierwszym razem będzie miała ona działanie pobudzające, a za kolejnymi razami – zrelaksuje nas i pomoże opanować stres.

Tak wszechstronne właściwości tego znanego od wieków napoju skutecznie zachęcają do stosowania go również współcześnie na co dzień.

Napisz komentarz

Dodaj komentarz

Dermatolog w Twoim mieście na skróty

Dermatolog to lekarz specjalista, który zajmuję się w leczeniem skóry, włosów oraz paznokci. Dermatologia to dziedzina medycyny, którą możemy podzielić na dermatologię leczniczą oraz estetyczną. Dermatologia lecznicza, jak sama nazwa wskazuje, skupia się na leczeniu chorób skóry takich jak afta, łuszczyca, czerniak, łysienie, trądzik różowaty, i wiele innych. 

Dermatologia estetyczna skupia się na poprawie kondycji skóry i spowolnieniu procesów starzenia. W dermatologii estetycznej stosuje się preparaty i zabiegi na usuwanie zmarszczek, usuwanie znamion, itp. Często leczenie chorób skóry, takich jak trądzik pospolity, wymaga też wykonania zabiegów estetycznych w celu usunięcia blizn potrądzikowych lub przebarwień skóry. 

Dermatolog specjalizujący się w leczeniu chorób skóry może jednocześnie być specjalistą dermatologii estetycznej lub szeroko pojętej medycyny estetycznej.  Dermatochirurgia zajmuje się usuwaniem chirurgicznym lub laserowym zmian skórnych takich jak różne rodzaje znamion – naskórkowe i melanocytowe, naczyniowe, łojowe i potowe -włókniaki, kurzajki, kaszaki, i inne.


3128